reklama

Rozpočtové provizorium vládu omezuje. Kvůli covidu je to nebezpečné, varuje Nacher

V rozpočtovém provizoriu je vláda velmi omezená, uvedl v pořadu Co na to vaše peněženka televize CNN Prima NEWS místopředseda hospodářského výboru a poslanec ANO Patrik Nacher. Podle něj je provizorium kvůli pandemii koronaviru dvojnásob nebezpečné. Podle experta ODS a místopředsedy Poslanecké sněmovny Jana Skopečka ale neohrožuje chod České republiky.

reklama

„V rozpočtovém provizoriu je vláda velmi omezená, zjednodušeně řečeno pouze na mandatorní výdaje, na jednu dvanáctinu předchozího rozpočtu. Nemůže přesouvat peníze mezi kapitolami ani nevyčerpané prostředky z předchozího roku,“ kritizoval v pořadu Patrik Nacher.

Podle něj fungovat v provizoriu není snadné. „Navíc v době covidu, kdy se čerpají věci, které jsou nestandardní, je to dvojnásob nebezpečné,“ varoval. „A to se bavíme o tom, že to všechno nová vláda stihne ve třiceti dnech. Jsem zvědav, jestli to stihne a v jaké kvalitě,“ váhal poslanec.

Vyjádřil také obavy nad tím, zda nový rozpočet bude znatelně jiný a úspornější než ten, který navrhla ministryně financí předchozí vlády ANO a ČSSD Alena Schillerová. „Jestli to bude stát za to provizorium a za nejistotu pro spoustu lidí, kteří na některé prostředky nebo dotace čekají,“ upozornil Nacher.

Provizorium neohrožuje chod

Podle Jana Skopečka ale rozpočtové provizorium neohrožuje chod České republiky. „Určitě to není věc, ve které bychom chtěli setrvávat příliš dlouho, a nemáme z ní radost. Ale rozpočet předchozí vlády byl předložen v tak špatném stavu, respektive s tak vysokým schodkem rozpočtu, že nechceme přifukovat inflaci, která je už tak dost vysoká. Chtěli jsme přijít s rozpočtem, který bude mnohem odpovědnější a který pomůže České národní bance. Ta v současné době bojuje s vysokou inflací, takže jí nebudeme házet klacky pod nohy. To je jeden z hlavních motivů, proč musíme být v rozpočtovém provizoriu,“ vysvětlil v pořadu Co na to vaše peněženka místopředseda Poslanecké sněmovny.

Dodal, že kdyby Schillerová po volbách připravila a poslala do Sněmovny rozpočet s nižším schodkem, nová vláda koalic Spolu (ODS, TOP 09, KDU-ČSL) a Pirátů a STAN by jej pravděpodobně akceptovala. „I kdyby to nebylo ideální a podle našich představ. Změny bychom připravili v dalších letech,“ zdůraznil Skopeček.

Česká republika v rozpočtovém provizoriu hospodaří od 1. ledna 2021. Jednotlivé kapitoly státního rozpočtu tak dostanou v každém měsíci peníze na výdaje do výše jedné dvanáctiny celkové roční částky v předcházejícím roce. Výdaje státu tedy v lednu budou činit 157,1 miliardy korun, protože schválené výdaje rozpočtu na loňský rok činily 1,886 bilionu korun.

Provizorium by mělo podle vyjádření ministerstva financí trvat do konce března a stát je na něj podle úřadu připraven. Důvodem provizoria je fakt, že Sněmovna do konce loňského roku neschválila návrh státního rozpočtu. Ten předchozí vláda Andreje Babiše (ANO) navrhla se schodkem 377 miliard korun, nový kabinet chce deficit snížit pod 300 miliard korun omezením výdajů, zvýšení daní odmítá.

Tagy:

Hlavní zprávy

Šlachta: ODS si vodí Rakušana jak slepého koně. Pustil se i do Topolánka s Kalouskem
K věci

Šlachta: ODS si vodí Rakušana jak slepého koně. Pustil se i do Topolánka s Kalouskem

Chtějí zpolitizovat policejní složky. To je podle šéfa Přísahy a někdejšího elitního policisty Roberta Šlachty motivace vládní koalice pro výměnu policejního prezidenta. Tím se má stát po odchodu Jana Švejdara na konci března jeho náměstek Martin Vondrášek. Je to podle Šlachty přání ODS, která si ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) vodí jako slepého koně, prohlásil ve vysílání CNN Prima NEWS. Šlachta zkritizoval také expremiéra Topolánka či exministra financí Kalouska (TOP 09).

Schillerová ležící spící. Internet si střílí z exministryně kvůli nákladům na fotografy
Sociální sítě

Schillerová ležící spící. Internet si střílí z exministryně kvůli nákladům na fotografy

Bývalá ministryně financí Alena Schillerová (ANO) se opět stala terčem internetových vtípků. Tentokrát lidé na sociálních sítích reagovali na informaci, že prezentace někdejší šéfky resortu na Instagramu a Facebooku stála miliony korun. Fotografové a kameramani si tak měli přijít na štědré odměny, což se stalo inspirací pro tradiční lidovou tvořivost – pozadu nezůstali ani Cimrmani. Vybrali jsme nejpovedenější výtvory.

Někteří poslanci TOP 09 a ODS dostali falešné SMS, že mají nastoupit do karantény

Aktualizováno

Několik poslanců koaličních stran ODS a TOP 09 v pátek obdrželo falešnou SMS zprávu o povinné karanténě kvůli kontaktu s osobou pozitivně testovanou na koronavirus. Uvedla to ODS v tiskové zprávě. Ministerstvo zdravotnictví sdělilo, že jde o evidentní podvod. Zváží další právní aspekty takové činnosti a podle toho učiní právní kroky, úřad také podá trestní oznámení.

Sledujte ŽIVĚ Partii: Vypukla válka ve Sněmovně? Střetnou se Pekarová a Vondráček

Vládní strany si jdou s opozicí tvrdě po krku prakticky od první schůze nové Sněmovny. Hnutí ANO a SPD se nelíbí plánovaná novela pandemického zákona, obě uskupení by také chtěla větší zastoupení ve vedení dolní komory Parlamentu. Pětikoalice zase viní opozici z toho, že jí zbytečně hází klacky pod nohy. I o tomto tématu budou diskutovat v nedělní Partii šéfka Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) a poslanec Radek Vondráček (ANO). V druhé části se pak uskuteční velká debata čtyř politiků na téma krize na Ukrajině. Pořad můžete sledovat od 11 hodin živě na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Exkluzivní speciál můžete sledovat v neděli 30. ledna od 20:00 na CNN Prima NEWS i přímo zde v článku. A ve 22:30 bude druhá hodina mimořádně i na Primě.

Odměny pro české medailisty v Pekingu odtajněny. Hokejisté mohou dostat až 16 milionů

Čeští sportovci získají v případě úspěchu na zimních olympijských hrách v Pekingu 2,4 milionu korun za zlato, 1,8 milionu za stříbro a 1,2 milionu za bronz. Navrhla to Národní sportovní agentura (NSA), která může částky definitivně potvrdit až po schválení letošního státního rozpočtu. Odměny by měly být stejné jako na letních olympijských hrách v Tokiu i poslední zimní olympiádě v Pchjončchangu. Hokejové týmy si mohou za případné senzační zlato přijít na 16,02 milionu korun.

reklama

Domácí zpravodajství

Přijímací zkoušky 2022 PŘEHLEDNĚ: Kdy podat přihlášky a na co se připravit

Přijímací zkoušky se neúprosně blíží. Žáci základních škol mají pro podání přihlášek čas do 1. března. U středoškoláků, kteří se chystají ve svém studiu pokračovat na vyšších odborných nebo vysokých školách, se termíny různí. Kdy si musí studenti vybrat své budoucí obory a na co vše by se měli připravit? Redakce CNN Prima NEWS pro vás připravila přehled všech náležitostí.

Na Česko se žene silný vítr, může dosáhnout síly orkánu. Budou se tvořit i sněhové jazyky

Silný vítr zůstane v Česku i o víkendu. V pátek večer se sice přechodně utiší, ale od sobotního rána bude opět postupně od západu zesilovat. Nejvíce pak bude foukat v neděli, kdy může dosáhnout v nárazech rychlosti mezi 70 až 110 kilometry v hodině a na horách i 130 kilometrů v hodině, tedy síly orkánu. Na horách na severu země silný vítr doprovodí vydatnější sněžení. V Krkonoších, Jizerských a Orlických horách, Jeseníkách a v jejich podhůří může napadnout pět až deset centimetrů sněhu během necelých 12 hodin, sdělil Český hydrometeorologický úřad (ČHMÚ).

reklama