Svoboda: Musí nastat kompromis. Ukrajina nemůže být poražena, ale Rusko nekapituluje

Okamžité příměří na Ukrajině by přineslo úlevu, řekl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS exministr zahraničí Cyril Svoboda. Podotkl, že výsledkem konfliktu musí být kompromis, protože Ukrajina se nevzdá a Rusové rozhodně nekapitulují.

Kyjev se podle ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova v novém návrhu mírové dohody odchýlil od bodů, na nichž se nedávno shodly delegace obou zemí v Istanbulu. Ukrajinský představitel Mychajlo Podoljak jeho komentář odmítl.

„Ukrajina nemůže být poražena, ale také Rusko nekapituluje. Bude muset nastat kompromis, takže se musí najít přijatelná shoda. Budeme muset unést, že ruská interpretace bude nepravdivá, ale něčeho se dosáhne,“ uvedl ve vysílání CNN Prima NEWS bývalý šéf české diplomacie Svoboda.

Návrh na kompromis bude muset vzejít z ukrajinské strany, bez rad a zájmů jiných zemí. „Legitimita dohody se bude opírat o referendum. Platí, že panuje rozptyl v ukrajinské společnosti,“ podotkl exministr.

Bývalý generální konzul v Petrohradě Vladimír Votápek v pořadu 360° ještě konkrétněji vysvětlil, proč mohou mezi Ukrajinci panovat různé názory. Jisté prý je, že ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se nachází pod tlakem různých skupin obyvatel.

„Ti, kteří na východě trpí, si nepochybně přejí mír za každou cenu a chtějí přežít. Naopak lidé, kteří nebyli tolik zasaženi, mohou být radikalizováni. To si musí Ukrajinci vyřešit sami a bylo by nevkusné, abychom jim radili. Nesou celou tíhu války,“ konstatoval Votápek.

Jenže ne všichni jednají tak, jak by si experti představovali. Například běloruský vůdce Alexandr Lukašenko se nechal slyšet, že do jednání o ukončení války na Ukrajině musí být zapojena také jeho země. Maďarský premiér Viktor Orbán pak navrhl v rozhovoru s ruským prezidentem Vladimirem Putinem vyhlásit okamžité příměří.

„Okamžité příměří by přineslo úlevu a umožnilo civilistům dostat se humanitárními koridory z okupovaných měst a vesnic. Dostali by také jídlo a léky,“ nastínil Svoboda variantu, ke které ale s ohledem na postoje obou stran konfliktu v nejbližší době nedojde.

Nepomáháme na plné obrátky

Zástupci zemí Evropské unie se ve čtvrtek po dvou dnech jednání shodli na pátém balíku protiruských sankcí, jehož zásadní součástí je ukončení odběru uhlí z Ruska. Evropský blok také zakáže ruským lodím využívat své přístavy a nákladním dopravcům své silnice. Nové postihy se vztahují i na čtyři velké ruské banky a zákaz dovozu dalších materiálů a výrobků včetně dřeva či alkoholu.

Podle Votápka jsou ale sankce nedostatečné. „Měli bychom zesílit podporu. Je dobře, že pomáháme, ale ne na plné obrátky. Měli bychom se více snažit,“ zdůraznil. Dodal, že za dobu války byla hodnota pomoci poskytnuté Ukrajině pětkrát nižší než částka zaplacená za ruský plyn.

Svoboda přitakal, že by bylo dobré přitvrdit. „Ale důležitější je udržet jednotu. Ukrajina potřebuje zbraně a dostane je. Je potřeba, aby tamní armáda byla dobře vyzbrojená tím nejlepším vybavením,“ řekl.

Tagy:

Hlavní zprávy

Král Max. Do Verstappenovy nadvlády už rýpe i Hamilton, zábavu přináší neštěstí Ferrari
Motorismus

Král Max. Do Verstappenovy nadvlády už rýpe i Hamilton, zábavu přináší neštěstí Ferrari

Minulý rok nabídla formule 1 neuvěřitelné drama. Pokud se někdo díval na královnu motorsportu při závěrečném prosincovém závodě sezony v Abú Dhabí vůbec poprvé, trefil jackpot. Max Verstappen totiž rozhodl o svém premiérovém titulu mistra světa v posledním kole. Tentokrát se může Nizozemec stát šampionem už o prvním říjnovém víkendu. Ne, ročník není zkrácený, jen si „Super Max“ jede vlastní ligu.

Inflace na dvou procentech v létě 2024 a euro skoro za 26 korun, odhaduje ČNB
Finance

Inflace na dvou procentech v létě 2024 a euro skoro za 26 korun, odhaduje ČNB

Čeká nás ještě dlouhé období, po něž nás bude doprovázet inflace, kterou nepamatují lidé narození v tomto století. Tempo růstu cen sice v Česku již začalo klesat, ale po většinu příštího roku se bude držet na dvouciferných hodnotách nebo těsně pod nimi. Teprve až na přelomu druhého a třetího kvartálu 2024 pevněji zakotví na inflačním cíli dvou procent, který stanovuje Česká národní banka.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
07:08

Drábová: Radiační situace na Ukrajině zůstává normální

06:14

MHD v Pardubicích jž není ode dneška pro ukrajinské běžence zdarma

05:56

Evropský úřad: Ukrajina může v zimě čelit problémům se zásobováním energií

05:30

V Lotyšsku se ve stínu ruské války proti Ukrajině konají parlamentní volby

Martin R. měl loupit i znásilňovat. Policisté ho našli mrtvého, už vědí, co se stalo

Mrtvým mužem, kterého policie nalezla na konci srpna v lese na Rychnovsku, byl hledaný čtyřicátník podezřelý z loupeže, znásilnění, nedovoleného ozbrojování a omezování osobní svobody. Přečinů se podle policie dopustil dvakrát, a to pod pohrůžkou použití nelegálně držené střelné zbraně. Následně se sám zastřelil. Jeho totožnost nyní potvrdili znalci.

Týden hrůzy pro Bílý dům. Biden hledal mrtvou političku, viceprezidentka si pletla Koreje

Americká diplomacie za sebou nemá zrovna úspěšný týden. Nejdříve se dopustil dalšího faux pas prezident Joe Biden, který na tiskové konferenci vyhlížel v davu zesnulou političku. O den později spáchala rétorický přešlap také viceprezidentka Kamala Harrisová, která při návštěvě Jižní Koreji v projevu chválila pevné spojenectví s autoritářskou Severní Koreou.

Řádění hurikánu Ian pokračuje. Udeřil v Jižní Karolíně, stovky tisíc lidí jsou bez proudu

Aktualizováno

Bouře Ian dorazila k pobřeží Jižní Karolíny jako hurikán prvního stupně z pěti s rychlostí větru 136 kilometrů v hodině. Bez proudu je nyní podle monitorovacího serveru PowerOutage přes 180 tisíc odběratelů. Prezident Joe Biden vyhlásil v pátek na žádost guvernéra Henryho McMastera v Jižní Karolíně stav nouze. Na rozdíl od Floridy, kde Ian udeřil výrazně větší silou, úřady v Jižní Karolíně nevydaly plošné nařízení k evakuaci. Domovy ale opustili lidé v nejvíce rizikových záplavových oblastech.

Živě
ON-LINE: Putinovy hrozby dokazují slabost Moskvy, prohlásil Stoltenberg. Anexi odsoudil

Válka na Ukrajině trvá už déle než sedm měsíců. Nejméně 23 lidí v pátek zahynulo a dalších 28 bylo zraněno při ruském raketovém útoku na civilní humanitární konvoj u jihoukrajinského města Záporoží. Ruský prezident Vladimir Putin podepsal smlouvy o připojení čtyř ukrajinských regionů k Ruské federaci. Spolu s ním tak při ceremoniálu v Kremlu učinili zástupci těchto Ruskem okupovaných a ovládaných oblastí. Kyjev a Západ anexi odmítá.

První den druhého kola senátních voleb skončil. Víc lidí přitáhl jen souboj Vystrčil–Nagyová

Aktualizováno

První den závěrečného kola letošních senátních voleb ve 22:00 skončil. Zájem ovlivnit složení horní komory byl zatím podle očekávání nižší než před týdnem, dorazila zhruba desetina voličů. Vyšší účast je pouze na Jihlavsku, kde proti sobě stojí předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) a Jana Nagyová (za ANO), která je obžalovaná v kauze Čapí hnízdo.

Domácí zpravodajství

Podporujme ruskou migraci do států mimo EU, nikoliv do Česka, říká Gregorová

Evropské země se neshodnou, zda ruské migranty přijímat, či nikoliv. České ministerstvo zahraničí rozhodlo, že Rusům prchajícím před mobilizací humanitární víza udělovat nebude. S tím souhlasí i europoslankyně Markéta Gregorová (Piráti). Kromě ruské migrace se v rozhovoru pro CNN Prima NEWS rozpovídala i o loutkových referendech na okupovaných územích Ukrajiny či o situaci v postsovětském prostoru.