Paniku jsem necítila. Až v hotelu na mě dolehla realita, říká reportérka CNN Prima NEWS

Celý den mapovala reportérka CNN Prima NEWS Darja Stomatová s kameramanem Jánem Schürgerem situaci na Ukrajině. Ačkoliv navštívila poničenou vesnici nedaleko Charkova a ve městě viděla spoustu vojáků, až na hotelovém pokoji za zataženým závěsem jí došlo, v jaké situaci se společně s kolegou nachází.

Po dni stráveném v terénu, kdy reportérka s kameramanem přibližovali hrůzy po ruských útocích, se do Česka přihlásili z hotelového pokoje. „Situace venku není bezpečná, policisté nás žádali, abychom zůstali vevnitř. Stejně jako další lidé jsme na noc zatáhli závěsy, abychom se vyhnuli případným útokům. Mnozí okna přelepovali také lepenkou, aby případný útok nebyl tak silný,“ podotkla.

Odkazovala tím na situaci ve vesnici Čuhujiv, která je nedaleko města Charkov. Právě zde ve čtvrtek ráno dopadlo několik ruských střel, které poničily šest bytových komplexů. Reportérka se spolu s místními procházela zničenými byty a sledovala, jak jsou po tlakové vlně vyražená okna i s trámy.

Při pobytu v hotelu hovořila také s dalšími lidmi. Společně se zhruba dvaceti ubytovanými si povídali o svých příbězích a osudech. „Je zde například rodina z Německa, která zde uvízla a neví, co bude dělat. Na zítra mají koupené lístky na vlak do Kyjeva a pak mají odletět, jenže vzdušný prostor nad zemí je uzavřen,“ přiblížila nelehkou situaci turistů.

Ján je mým majákem

Na dotaz, jaké to je, být ve válce, Stomatová odpověděla upřímně. „Ještě si to úplně neuvědomuji. Jsem napjatá, ale mám tady s sebou zkušeného kameramana Jána Schürgera, který byl na Ukrajině již osmkrát a zažil i válku. Je mým majákem v této chvíli a pokud je on klidný, tak jsem klidná i já,“ svěřila se. Přesto na ni v hotelovém pokoji dolehla realita.

„V pět hodin ráno nás vzbudila zpráva, že došlo k ostřelování. V centru jsme následně dělali živý vstup, a i tam mi situace nepřišla hektická, necítila jsem žádnou paniku. Až když jsme viděli lidi ve frontách u benzínek, obchodů, lékáren a bankomatů, tak jsem si začala uvědomovat, že už něco začíná. Až teď mi však začíná plně docházet, začínám si skutečně uvědomovat, v jaké jsme situaci,“ uvedla.

A kam dál povedou kroky odvážné dvojice? „Primárním cílem je získat dostatečné množství paliva. V Charkově nejsou kanystry, benzín dochází. Dále se budeme orientovat podle toho, kde je bezpečno a abychom se i my dostali v pořádku domů. Jsme tu ale z nějakého důvodu – abychom divákům ukázali, jak to tady vypadá,“ zdůraznila reportérka. Proto bude s kameramanem pokračovat tak dlouho, dokud to půjde.

Tagy:

Hlavní zprávy

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
22:29

Podle společného vyšetřování agentur Associated Press a PBS provozovalo Rusko operaci, při níž pomocí zfalšovaných dokumentů ukradlo ukrajinské obilí v hodnotě nejméně 530 milionů dolarů

22:00

Běsnění tanku v Mariupolu či hromada šrotu v Buči. Ikonické snímky ruské invaze

21:44

Ruská porážka v Lymanu mění ruský informační prostor

21:28

Na Muskův tweet reagoval i ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj

Hubáčková rezignuje na post ministryně životního prostředí. Ve vládě končí kvůli zdraví

Anna Hubáčková (KDU-ČSL) se v pondělí rozhodla ze zdravotních důvodů rezignovat na funkci ministryně životního prostředí, oznámil to předseda lidovců Marian Jurečka po zasedání širšího vedení KDU-ČSL. Do čela rezortu chtějí lidovci jmenovat svého místopředsedu Petra Hladíka. V úterý bude Jurečka telefonicky informovat prezidenta Miloše Zemana. Chtěl by, aby se setkali.

Ukrajinu čeká nejchladnější zima. Pokud Rusové najdou slabiny země, města mohou zamrznout

Ukrajinským ozbrojeným silám se v posledních týdnech velmi daří. Povedla se jim překvapivá protiofenziva na severovýchodě země, Rusy vytlačují i na jiných místech. Objevuje se však nová hrozba. Blíží se zima a Ukrajina musí počítat s tím, že nedokáže zajistit potřebné teplo pro všechny. Na mnoha místech tak místní vlády vyzývají obyvatele, aby se připravili na zimu, jak jen to jde. Nákup teplého oblečení se hojně doporučuje i v hlavním městě Kyjevě. Podstatně horší situace však panuje v obcích, které byly válkou více poškozené. V současnosti se v nich lidé zvládnou zahřát jen u otevřeného ohně.

Živě
ON-LINE: Myslet si, že se Ukrajina stane členem NATO? Bláznovství, řekl americký analytik

Ruská Státní duma chválila smlouvy o připojení čtyř okupovaných ukrajinských území k Rusku. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj potvrdil kompletní ovládnutí klíčového města Lyman. Unijní lídři budou v pátek v Praze jednat o další podpoře Ukrajině a také o energiích. Bývalý šéf americké Ústřední zpravodajské služby přiblížil, jak by USA reagovaly, pokud by Putin použil jaderné zbraně.

Domácí zpravodajství

Redl z kauzy Dozimetr byl svéprávný už koncem dubna. Soud chyboval

Podnikatel a lobbista Michal Redl byl svéprávný již na konci dubna, tedy ještě před tím, než se stal obviněným v korupční kauze Dozimetr kolem pražského dopravního podniku (DPP). Okresní soud v Plzni, který mu v květnu nesvéprávnost prodloužil, totiž promeškal lhůtu. Vyplývá to z rozhodnutí krajského soudu, jenž v září Redlovo omezení svéprávnosti zrušil. Informovala o tom Česká televize

Lipavský si předvolal Putinova velvyslance. Čechům radí opustit Rusko

Ministerstvo zahraničí v pondělí aktualizovalo svoji výzvu pro české občany, aby opustili Rusko kvůli hrozbě zhoršení bezpečnosti v zemi v souvislosti s invazí na Ukrajinu. Česká diplomacie zároveň varovala před cestami na ruské území. Zhoršení bezpečnosti může nastat zejména pro občany států Evropské unie a Severoatlantické aliance (NATO), uvedlo ministerstvo v oznámení na webu. Šéf resortu Jan Lipavský (Piráti) si kvůli anexi čtyř ukrajinských oblastí a porušování mezinárodního práva předvolal ruského velvyslance. Ten pozici Kremlu k anexi ukrajinských oblastí tlumočil náměstkovi ministra zahraničí.

Policisté na hranicích zůstanou. Kontroly kvůli nelegální migraci neskončí, uvedl Rakušan

Český ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) má za téměř jisté, že Česko prodlouží kontroly na hranicích se Slovenskem, které vláda minulý týden zavedla v souvislosti s náporem běženců – a to v první fázi na deset dnů, tedy do 8. října. Rakušan to řekl po schůzce s kolegy ze Slovenska, Maďarska a Rakouska v Bratislavě. Ministři se mimo jiné shodli na potřebě posílit ochranu vnější hranice schengenského prostoru volného pohybu osob, a to i s pomocí unijní agentury Frontex.