Vánoce jsou svátky klidu a trávení času s rodinou, říká se. Pro někoho jsou ale poslední dny o rozbalování dárků, vůni svařáku nebo písních či koledách. V Ústí nad Labem se letos rozhodli, že svým občanům dopřejí desítky koncertů a vystoupení. Město také sází na udržitelnost, novinkou jsou vratné kelímky a hrnky.
Vánoční program začal v severočeské metropoli už se startem adventu, tedy v neděli 28. listopadu. Vrcholem dne bylo tradiční rozsvícení vánočního stromu na Lidickém náměstí.
Vánoční strom v centru Prahy je vyšší než loni. Slavnostně rozsvícen opět nebude
Pracovníci firmy Technologie hlavního města Prahy (THMP) v noci na Staroměstském náměstí vztyčili vánoční strom, který do Prahy v neděli doputoval z Dolní Černé Studnice na Jablonecku. Firma strom nejprve převezla na náměstí z deponie, kde byl od neděle uskladněn, a po půlnoci jej začala vztyčovat. Hotovo bylo kolem 3:30 hodin ráno. Nyní budou pracovníci firmy do pátku asi 21,5 metru měřící smrk zdobit. Slavnostní rozsvícení se letos stejně jako loni kvůli covidové pandemii konat nebude.
Jenže stejně jako loni se celé Česko potácí v koronavirové pandemii, takže města jsou nucena přistupovat k nepopulárním opatřením. Ani Ústí nad Labem není výjimkou. Veškerý kulturní program tak probíhá v atriu magistrátu.
Město kromě známých tváří české kulturní scény sází hlavně na „vlastní krev“. Nejvíce vystoupení tak budou mít ty nejšikovnější děti z místního domova dětí a mládeže. Ústečtí trubači pak několikrát během adventu představí své netypické verze vánočních koled a písniček.
Kdo ale přes rok zlobil, bude v podvečer neděle 5. prosince pěkně nervózní. Ústečané nezapomínají na tradice, takže Mikulášská nadílka s příchodem pekla nesmí v bohatém programu chybět. Stejně tak vánoční podávání vánoční polévky s primátorem Petrem Nedvědickým o necelé dva týdny později.
Komentovaná prohlídka a udržitelnost
Jedním z vrcholů desítek vystoupení či akcí ve čtyřech týdnech je komentovaná procházka centrem města. Kdo se chce o severočeské metropoli dozvědět více, a to nejen o Vánocích, měl by si nařídit budík a 17. prosince.
Ekonomicky nejlepší dárek k Vánocům by byla hotovost. Neskončila by na půdě, radí Kovanda
Do Vánoc zbývá přesně měsíc, mnoho lidí tak už pro své blízké shání dárky. Vzhledem k rostoucí inflaci i epidemické situaci půjde o nejdražší Vánoce v historii. „Z ekonomického pohledu by bylo nejlepší, kdyby si lidé pod stromeček dávali hotovost. Dá se spočítat, kolik harampádí by pak nekončilo na půdách,“ řekl ekonom Lukáš Kovanda v pořadu Co na to vaše peněženka na CNN Prima NEWS.
I když jsou Vánoce neměnné a tradice se hlavně dodržují, přes to se každý rok najdou lidé, kteří chtějí do posledních týdnů či dnů roku přinést něco nového. Ústecké Vánoce budou letos doplněny o udržitelnou novinku – vratné kelímky a hrnky.
Ústí nad Labem není první město, které s tímto nápadem přichází. Rozhodlo se připojit například k Olomouci, Brnu, Praze či Drážďanům. Jak to bude v praxi vypadat? Ve stáncích najdou lidé natěšení na pivo či svařák hlavně zálohované nádoby na nápoje.
Vstup jen s covid potvrzením
Voňavé svařené víno, káva či horký čaj budou k dostání v kelímku z tvrzeného plastu se zálohou 50 Kč nebo v porcelánovém hrnku se zálohou 70 Kč. Kelímky to ale nebudou ledajaké, k Vánocům patří speciální motivy například andělíčků nebo stromečků. I na tom si tvůrci dali záležet.
O tradičních vánočních trzích už byla řeč. Jako každý rok se budou konat na Lidickém náměstí. U stánků obslouží všechny zákazníky bez omezení, ale je zakázáno konzumovat na místě jídlo. Do atria na koncerty nebo vystoupení se pak lidé dostanou jen s potvrzením o prodělání onemocnění COVID-19 či očkováním.