Vondrákova „rebelie“? Budeme se tím určitě zabývat. Jsme ale jednotní, tvrdí poslanci ANO

Vzhledem k okolnostem posledních dnů nebylo příliš velkým překvapením, že se moravskoslezský hejtman a poslanec Ivo Vondrák (ANO) neobjevil ve volebním štábu stranického šéfa Andreje Babiše. Místopředseda hnutí ANO totiž v prezidentské volbě vyslovil podporu generálu Petru Pavlovi. I když Vondrákův postoj očividně uvnitř hnutí zvedá velké vášně, zákonodárci z ANO oslovení redaktory CNN Prima NEWS tvrdí, že je jejich poslanecký klub jednotný.

Předsedu hnutí ANO a prezidentského kandidáta přišli do volebního štábu přímo podpořit například Karel Havlíček, Alena Schillerová, Radek Vondráček, Klára Dostálová či Aleš Juchelka. Ministra školství v Babišově stínové vládě Iva Vondráka, který připustil možný vznik frakce uvnitř ANO, však novináři na místě nezahlédli.

Redakce CNN Prima NEWS se ptala alespoň přítomných poslanců, jak očividné spory s Vondrákem v rámci hnutí ANO hodnotí. Například 1. místopředseda ANO Karel Havlíček uvedl, že mu myšlenka případného štěpení hnutí nepřijde vůbec sympatická.

„Jsme catch-all-party (strana zaměřující se na široké voličské spektrum), nepotřebujeme žádné frakce. Pan Vondrák s tímto návrhem přišel už před půl rokem a nesetkalo se to s kladnou odezvou. Rozhodně nedoporučuji, aby se uvažovalo o jakýchkoliv frakcích. Každý si může říct svůj názor, ale abych prosazoval svoje myšlenky a vize, nepotřebuji žádnou frakci,“ řekl Havlíček pro CNN Prima NEWS.

Zároveň potvrdil, že se hnutí ANO bude výhradami Vondráka ještě zabývat. „Nutno zmínit, že Andrej Babiš obdržel v Moravskoslezském kraji (i přes Vondrákovu podporu vyslanou Petru Pavlovi) v prvním kole skoro 45 procent, což je neuvěřitelný výsledek,“ dodal Havlíček. Šéfka poslaneckého klubu ANO Alena Schillerová již dříve Vondrákovo jednání označila za podraz.

„Uvidíme, co bude dál. Jako poslanci jsme jednotní. Zatím jsme se nedomlouvali na tom, co přesně během předsednictví budeme řešit. Určitě vyhodnotíme kampaň. Přiznám se ale, že si nemyslím, že bychom se posledních prohlášení Iva Vondráka nedotkli. Přece jenom já sama jsem to označila za podraz a stojím si za tím,“ sdělila pro CNN Prima NEWS.

Schillerová připomněla, že Vondrák je stejně jako ona místopředsedou ANO i členem Babišovy stínové vlády. „Je mnoho platforem, kde svůj názor může říct. Nemusí to vzkazovat přes média, proto jsem mluvila o podrazu. Určitě se k tomu vrátíme,“ dodala.

K otázce, zda se jí zamlouvá Vondrákův návrh vytvoření určité frakce v rámci ANO, Schillerová odpověděla následovně: „Určitě to nebudu podporovat. Ptám se: Proč frakce? Jsme demokratické hnutí. Nikdy jsem neměla pocit, že nemůžu říct to, co jsem chtěla. Dost často jsem dokázala věci v diskusi někam posunout. Někdy jsem si zase vyslechla odlišné názory, načež jsem uznala, že jsou lepší. To je demokratická debata, v níž budeme pokračovat. K tomu nepotřebujeme žádné frakce.“

Juchelka: Nejde o žádný moravskoslezský odpor

O současné atmosféře v hnutí ANO mluvil i poslanec Aleš Juchelka. „Náš poslanecký klub je skutečně jednotný. Jde o osobní preferenci Iva Vondráka. Domnívám se, že o tom budeme ještě diskutovat po prezidentských volbách. Nejde ale o žádný moravskoslezský odpor,“ řekl politik, který do Sněmovny stejně jako Vondrák kandidoval za Moravskoslezský kraj.

Juchelka nicméně přiznal, že se s Vondrákem i s dalšími moravskoslezskými spolustraníky v různých věcech neshodne. „V tuto chvíli bych ale další vývoj nechal na nás, zatím tedy bez komentáře,“ doplnil.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Prezidentské volby nás posílily, tvrdí i přes Babišovu drtivou prohru Havlíček

Redakce CNN Prima NEWS oslovila kvůli reakci na dění okolo Iva Vondráka i poslance Roberta Králíčka. „Ať si na to každý udělá názor sám. Pan Vondrák kandidoval několikrát po sobě za hnutí ANO v krajských i parlamentních volbách, a to s lídrem Andrejem Babišem. Na konci své politické kariéry – tedy nevím, jestli na konci – najednou změnil názor. Pokud bude chtít v budoucnu znovu kandidovat do vedení hnutí, ať kandiduje,“ uvedl opoziční politik.

Králíček dále uvedl, že měl na prezidentskou volbu odlišný názor než Vondrák. „Respektuji to, ale nevidím důvod se tím nějak dál zabývat, pokud takový požadavek nepřijde od kolegů. Pro mě je názor pana Vondráka zvláštní. Jako když hrajete za nějaký tým a kritizujete jeho kapitána,“ sdělil.

Poslanec ANO pak zmínil konkrétní sportovní příměr: „Ve fotbalové terminologii bych to přirovnal ke Cristianu Ronaldovi, který kritizoval trenéra Manchesteru United a nedopadlo to vůbec dobře.“ Podobně se před časem vyjádřil i poslanec Radek Vondráček: „Ivo Vondrák mi připadá jako záložník Sparty, který před derby řekne, že fandí Slavii a chce, aby vyhrála Slavia.“

Moravskoslezský hejtman Ivo Vondrák a ostravský primátor Tomáš Macura před prvním i druhým kolem prezidentské volby otevřeně podpořili Petra Pavla. Vondrák dal rovněž před časem najevo své znepokojení nad tím, že o některých otázkách v ANO prý rozhoduje jen úzká skupina lidí – konkrétně Karel Havlíček a Alena Schillerová na základě Babišových doporučení.

Tagy: