reklama

Ordinace praktiků se plní i kvůli zrádnému počasí. Jak předejít sezónním onemocněním?

Ordinace praktických lékařů mají v těchto dnech obzvláště napilno. Rapidně totiž vedle covidu přibývá i respiračních onemocnění. Existují ale způsoby, jak jim čelit a předcházet. A nejde jen o zdravý životní styl. Svou roli hraje i psychika.

reklama

Před Vánoci plné ruce práce s covidem, teď praktikům přibyly i další respirační nemoci. Na vině je i počasí jako na houpačce. V případě, že má člověk nějakou respirační infekci, měl by kontaktovat svého praktického lékaře, nejlépe na vzdálený přístup vzhledem k probíhajícímu koronaviru.

Jestliže nechceme skončit v rukou lékařů, radí praktici, abychom po svátcích svá těla posílili racionálnější stravou, než je cukroví, bramborový salát a smažené pochutiny. „Doporučoval bych nějaké vitamínové prostředky, čerstvé ovoce, případně zeleninu, je to o odlehčenější stravě,“ říká praktický lékař Tomáš Kaštovský.

„Na imunitu používám hlívu ústřičnou,“ řekl jeden z dotazovaných občanů v anketě. „Já pivko. To musí být, jinak bych chcípl žízní,“ smál se další s tím, že takhle udržuje zdravé tělo už 28 let.

Pozor na prochladnutí

Abychom podpořili naši imunitu, je důležité nepodceňovat počasí. I když je krásně, teploty jsou stále velmi nízké. „Když svítí sluníčko, je velmi riziková záležitost prochladnutí, prostydnutí a predispozice k nějakému onemocnění,“ popsal Kaštovský.

Delší noc a výkyvy počasí nepůsobí dobře podle klinického psychologa Karla Humhala na naši psychiku. I ta nám totiž může upevnit imunitu. Jak se i po této stránce udržet v dobé kondici? „Člověk by měl překonat přirozenou lenost a měl by se trochu pohybovat. Nemyslím, že by měl podávat nějaké olympijské výkony, ale alespoň se projít třeba každý den, když to nevyjde, tak alespoň několikrát týdně,“ vysvětlil Humhal.

Najít si můžete i nějaké hobby, které vám zlepší náladu. A může jít třeba o složení modelu letadýlka nebo lodi. Prostě věnovat se něčemu, co vám podle psychologů udělá radost.

Tagy:
zdraví počasí potraviny lékaři koronavirus COVID-19 respirační onemocnění praktický lékař Karel Humhal

Hlavní zprávy

Zemřela zpěvačka Horká, měla se úmyslně nakazit koronavirem. Jste odpad, vzkazuje syn
Kultura

Zemřela zpěvačka Horká, měla se úmyslně nakazit koronavirem. Jste odpad, vzkazuje syn

Ve věku 57 let zemřela zpěvačka folkové kapely Asonance Hana Horká. I když příčinu úmrtí kapela nezveřejnila, na sociálních sítích se množí spekulace, že s ním mohl souviset covid, který nedávno prodělala. Koronavirem se měla nakazit úmyslně, což nepřímo potvrdil i její syn. „Sebrali jste mi maminku, která si na vašem základě stavěla veškeré svoje argumenty,“ napsal v komentáři, kde označil některé odborníky, kteří se vyjadřovali k pandemii.

Djokovič přiletěl do Bělehradu jako hrdina. Za skandování ho přivítal velký dav

Aktualizováno

Začalo Australian Open a mužská světová jednička Novak Djokovič u toho není. Hráč prohrál dlouhé tahanice o vízum a musel nehostinné Melbourne opustit. Krátce po finálním verdiktu soudu nasedl v neděli do letadla a o zhruba 24 hodin později přistál v rodném Bělehradě. Rychle prošel letištní halou s tenisovou taškou na zádech a zamířil do prostoru pro vyzvednutí dalších zavazadel. Lidé před terminálem vytrvale a hlasitě skandovali „Novak, Novak“.

reklama

Domácí zpravodajství

Vládní koalici drží především strach z Babiše u moci, říká komentátor Fischer

Největším spojujícím prvkem vládní koalice je Andrej Babiš (ANO), řekl ve vysílání CNN Prima NEWS komentátor a novinář Petr Fischer. „A tím zůstane po celé volební období. Koalici nedrží nic jiného než strach z toho, že by se Babiš vrátil k moci,“ prohlásil. Politolog Lukáš Valeš k tomu dodal, že bývalému premiérovi začínají ve Sněmovně zlaté časy.

Dívky utekly z dětské psychiatrie v Lounech, policie po nich pátrá. Mohou být i v Praze

Policisté pátrají po dvou mladistvých pacientkách dětské psychiatrické léčebny v Lounech. Dívky ve věku 16 a 17 let v neděli společně utekly při návratu z vycházky, od té doby jsou nezvěstné. Je možné, že se po útěku rozdělily, pohybovat se mohou po Praze ve velkých obchodních centrech a jejich okolí. V tiskové zprávě to uvedla policejní mluvčí Miroslava Glogovská.

reklama