Cena elektřiny podle šíleného vzorce. Nevím, kolik zaplatím, říká šokovaný zákazník

Bývalí klienti skupiny Bohemia Energy čelí prvním nově vyměřeným zálohám na elektřinu nebo plyn zaslaným od dodavatelů poslední instance. V některých případech jde o několikanásobky původních částek, jindy došlo k navýšení třeba jen o desítky procent. Problém ale je, že nikdo v současné době netuší, kolik nakonec za energie zaplatí, protože částka na faktuře bude záviset na vývoji velkoobchodních cen. Ty se navíc nedají dost dobře odhadnout dopředu.

„Elektřinu jsem odebíral od Bohemia Energy, ale po zastavení dodávek jsem přešel pod E.ON coby dodavatele poslední instance, což jsem si zjistil na stránkách Energetického regulačního úřadu. Zpočátku mi úplně nebylo jasné, co všechno to bude obnášet, pak mi ale docházelo, že asi budeme platit výrazně víc,“ svěřil se redakci CNN Prima NEWS Roman Fiala z Jihlavy se svým příběhem.

Pana Fialu pochopitelně zajímalo, kolik nakonec za elektrickou energii zaplatí, jenže od společnosti E.ON dlouho nepřicházelo žádné sdělení, že pod ni coby dodavatele poslední instance (DPI) skutečně přešel. „Přičítal jsem to tomu, že těch klientů musí odbavit strašně moc. Dopis mi od nich nakonec přišel, a tak jsem hned zkoumal, kolik mi budou účtovat,“ pokračoval Fiala.

Matematický rébus

„Za dodávku elektřiny vám budeme účtovat cenu, která odráží aktuální hodinové ceny elektřiny na velkoobchodním trhu. Přesný výpočet je uveden na druhé straně tohoto dopisu,“ stálo v dopise, který společnost E.ON panu Fialovi odeslala a který má redakce k dispozici. Jenže pro bývalého klienta Bohemia Energy to byl tak trochu šok.

„Když jsem to uviděl, myslel jsem si, že si ze mě dělají legraci. Nemyslím si, že bych byl úplný matematický analfabet, ale tohle mi dalo vážně zabrat. Schválně jsem to zkusil a se vším aparátem včetně vyhledávání na internetu mi to zabralo přes dvě hodiny. Nechci vidět výraz třeba osmdesátileté babičky, které něco takového přistane ve schránce,“ dodal s ironickým úsměvem Roman Fiala.

Abyste totiž získali alespoň orientační představu o ceně, za kterou budete elektřinu od dodavatele poslední instance kupovat, potřebujete dosadit (a to ještě správně) do poměrně složitého vzorce. Jde o podíl, kdy v čitateli musíte spočítat sumu násobků ceny „denního trhu elektřiny“ a „indexu hodinové spotřeby přepočteného podle typového diagramu dodávky“, a ve jmenovateli suma „indexu hodinové spotřeby přepočteného typového diagramu dodávky“. Vše od první do poslední hodiny v konkrétním měsíci. Ke zlomku je pak třeba ještě přičíst částku 228 korun za každou odebranou megawatthodinu elektřiny.

Je to transparentní, i když složité

„Chceme být vůči zákazníkům v režimu DPI naprosto transparentní, proto jsme zveřejnili i cenový vzorec, jak cenu pro klienty počítáme,“ uvedla pro CNN Prima NEWS Martina Slavíková, vedoucí korporátní komunikace společnosti E.ON. Toto řešení je podle ní velmi transparentní. „Na druhou stranu chápeme, že pro mnohé klienty se může zdát složité, proto chceme zákazníkům situaci ulehčit a na našem webu www.eon.cz/dpi máme i každý týden aktualizované modelové příklady, aby klienti měli lepší představu, kolik budou za energie v režimu DPI platit,“ dodala.

Podle Slavíkové zkrátka neexistuje jiný způsob, jak co nejlépe odhadnout, kolik klienti v režimu DPI za elektřinu zaplatí. Ještě obtíženější je pak určit, jak se jim cena navýší oproti té, kterou platili například právě u Bohemia Energy. „Rozdíl je vždy velmi individuální a odvíjí se od podmínek (cen), které měl zákazník nastaveny s předchozím dodavatelem,“ vysvětlila Martina Slavíková.

Přejděte na běžný tarif

Společnost E.ON podle Slavíkové k nastavení záloh v režimu DPI „přistoupila zodpovědně a snažila se je udržet na co nejnižší možné míře“. To ostatně potvrdil i Roman Fiala. „Když jsem viděl zprávy o několikanásobném zvýšení záloh u bývalých klientů Bohemia Energy, mrazilo mě. Ale nakonec jsem si oddechl. E.ON mi naúčtoval zálohy ve výši 1800 korun měsíčně. U Bohemia Energy jsem platil necelých 1300, takže jde o navýšení asi o 40 procent,“ uzavřel Fiala.

„Řešením je přechod na běžný akviziční tarif. Klientům doporučujeme, aby v režimu DPI nezůstávali příliš dlouho a přešli na standardní produkt, kde budou mít stabilní ceny na zafixované období a také zálohy rozložené do celého jednoho roku, a tudíž i nižší než v režimu DPI,“ doplnila Martina Slavíková.

Tagy:

Hlavní zprávy

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
23:35

Na Rudém náměstí proběhly obří oslavy anexe čtyř ukrajinských území

23:09

Na Donbasu do týdne zavlají další ukrajinské vlajky, řekl Zelenskyj

22:37

V Lymanu, kde dnes zavlála ukrajinská vlajka, se ještě bojuje, ale už tam nejsou ani stopy po pseudoreferendu uspořádaném Ruskem, řekl Zelenskyj.

21:39

Lyman definitivně dobytý, vojáci vyvěsily vlajky na tamní radnici

Živě
ON-LINE: Z letiště na Krymu se ozval výbuch. Podle proruské správy vzplálo letadlo

Ruský prezident Vladimir Putin podepsal smlouvy o připojení čtyř ukrajinských regionů k Ruské federaci. Kyjev a Západ anexi odmítají. Na frontě hlásí vojáci obránců další úspěch, na jihu prý zničili ruský plamenometný systém, tři tanky, vrtulník a další techniku. Na letišti Belbek na Ruskem obsazeném poloostrově Krym se v sobotu večer ozval výbuch, uvedla agentura Unian, údajně tam vzplálo letadlo.

Sledujte Partii s Kupkou a Havlíčkem: Jak výsledky voleb ovlivnila energetická krize?

Česko po volbách. Kdo s kým a proč? V nedělní Partii Terezie Tománkové budou diskutovat ministr dopravy a místopředseda ODS Martin Kupka a místopředseda Sněmovny za hnutí ANO Karel Havlíček. Ve druhé části přijde na řadu velká politická diskuse, jejími aktéry budou: místopředsedkyně KDU-ČSL Šárka Jelínková, senátor Zdeněk Hraba a poslanci Aleš Juchelka z ANO a Radim Fiala z SPD.

Babiš: Druhé kolo voleb jsme prohráli. Vystrčil ale lhal a na kampaň v Jihlavě pršelo

Druhé kolo senátních voleb jsme prohráli, není to úspěch ANO, řekl v sobotu na tiskové konferenci šéf hnutí Andrej Babiš. Zároveň přiznal, že čekal lepší výsledek. Z ANO se totiž do horní komory Parlamentu nakonec dostali jen tři kandidáti. Neúspěch omlouval částečně tím, že když dělal kampaň s Janou Nagyovou (ANO) v Jihlavě, tak „strašně pršelo“. Současný předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) navíc podle Babiše „celou dobu lhal“.

Indie a Čína opouštějí Vladimira Putina. Chtějí, aby ukončil válku na Ukrajině

Indie a Čína zvýšily tlak na Vladimira Putina, aby ukončil válku na Ukrajině. Obávají se totiž přelití konfliktu do dalších zemí. Čínský ministr zahraničí Wang I na Valném shromáždění Organizace spojených národů (OSN) vyzval k mírovému řešení konfliktu. Indický premiér Naréndra Módí na šéfa Kremlu již dříve naléhal, aby vojska z Ukrajiny stáhl a válku tak ukončil.

Domácí zpravodajství

GLOSA: Smrkáte? Jasně, přistupte v metru ještě blíž aneb Covid nás vyškolil pořád málo

Smrkáte a prskáte? Jasně, přistupte, budeme smrkat a prskat spolu. I takhle vypadá cesta pražskou MHD na startu chřipkové a covidové sezóny. Metro plné sobeckých cestujících bez respirátorů, kteří zjevně čekají, až bude vybrán nový primátor. Zdá se totiž, že mnozí Češi asi nejsou schopni sami bez nařízení politiků vyhodnotit, zda je v jejich zájmu ochranu nosu a úst nosit.

Převaděč u Břeclavi ujížděl policii. Vůz s migranty naboural, zraněno je 21 lidí včetně dětí

Aktualizováno

Převaděč s dodávkou, v níž převážel 29 migrantů ze Sýrie, v sobotu ráno havaroval na kraji Břeclavi poté, co se snažil ujet policejní hlídce. Dodávka narazila do zaparkovaných aut a do domu, zranilo se 21 lidí, z toho šest těžce a 15 středně těžce a lehce. Bylo mezi nimi i pět děti. Uvedla to mluvčí záchranářů Michaela Bothová.