Mynářovo stíhání, kauza Lány, velvyslanci. Komentátoři uvažují o ceně Zemanova ústupku

Prezident Miloš Zeman sice ustoupil designovanému premiérovi Petru Fialovi ohledně jmenování Jana Lipavského ministrem zahraničí, ale může za to něco obdržet. Konkrétně jistý vliv na zahraniční politiku. Ve vysílání CNN Prima NEWS to uvedl politolog Jiří Pehe. Podle jiného odborníka, Lukáše Jelínka, bude Lipavský slabým šéfem diplomacie.

Pehe poznamenal, že rozhodnutí Zemana ustoupit Petru Fialovi je překvapující. Na druhou stranu však upozornil na to, že tak prezident učinil pod hrozbou kompetenční žaloby, což už v minulosti jednou udělal. „I Bohuslav Sobotka mu tím hrozil při odvolání Andreje Babiše (v té době ministr financí, pozn. red.),“ připomněl politolog.

Nabízí se otázka, zda si Zeman nekladl za svůj ústupek určité podmínky. „Možná bude pan prezident chtít, aby měl aspoň opticky vliv na zahraniční politiku,“ dodal Pehe.

Doplnil, že Zeman mohl nakonec ustoupit i z toho důvodu, že by v případě kompetenční žaloby u Ústavního soudu podle Peheho neměl šanci uspět. „Miloš Zeman možná nechce, aby na jeho politickém dědictví byla kaňka v podobě rozhodnutí Ústavního soudu,“ doplnil Pehe.

Překvapení neskrýval ani další politolog Lukáš Jelínek. I on má za to, že si Zeman pokusí nadále udržet svůj vliv na zahraniční politiku, který měl doposud. „Umím si představit, že Miloš Zeman bude chtít dál vést konzultace ohledně zahraniční politiky s jinými ústavními činiteli,“ uvedl Jelínek ve vysílání CNN Prima NEWS.

Jelínek: Fiala na rozdíl od Babiše necouvl

Politolog kromě toho řekl, že Zeman měl během období vlády končícího premiéra Andreje Babiše k prosazování své zahraniční politiky solidní prostor. „Už v posledních letech jsme sledovali poměrně slabé ministry zahraničí Tomáše Petříčka a Jakuba Kulhánka. Počítám, že Jan Lipavský se k nim přiřadí,“ řekl Jelínek.

Klíčová rozhodnutí podle něj bude dělat hlavně designovaný premiér Petr Fiala. „Fiala necouvl. Ukázal, že bude pevným premiérem, který si dokáže prosadit svou. Je to pro něj velký den,“ řekl dále Jelínek.

Podle politologa je navíc patrné, že se od nynější situace, kdy je podle něj ve vztahu prezidenta a premiéra silnější Zeman oproti Babišovi, do budoucna něco změní. „Do budoucna to ukazuje, že ve vztahu prezident–premiér bude premiér ten silnější,“ dodal Jelínek.

Jsou součástí dohody i velvyslanci?

Lipavský byl Zemanovi trnem v oku kvůli údajně nedostatečnému vzdělání (bakalářský titul z oboru Teritoriální studia, pozn. red.) a jeho nepříliš vstřícnému vztahu k Izraeli či ke spolupráci zemí V4, kam patří i Česko. Zeman ve svém prohlášení také zmínil Lipavského návrh, aby se Sudetoněmecké dny konaly na území České republiky.

Pirátský kandidát se navíc ohrazoval vůči některým lidem, kteří se v budoucnu mají stát českými velvyslanci v zahraničí. Jde o končícího ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) a negativně se vyjadřoval i na adresu Petra Pirunčíka. Současný zástupce ředitele zahraničního odboru prezidentské kanceláře by měl putovat na Ukrajinu. Obě nominace již schválil Babišův kabinet.

Je tak otázkou, zda součástí dohody mezi Zemanem a Fialou nebude například i potvrzení těchto dvou kandidátů na jejich velvyslaneckých postech.

Leinert: Jak znám Zemana, tak tam nějaký ústupek bude

Že je v celé dohodě nějaký ústupek, si myslí i komentátor Hospodářských novin Ondřej Leinert. „Jak znám Miloše Zemana, nějaký ústupek tam bude,“ řekl Leinert ve vysílání CNN Prima NEWS. Zatím prý ale nemá informace o tom, o co by se mělo jednat.

Lze však podle něj odhadovat, že se to může týkat například trestního stíhání prezidentova kancléře Vratislava Mynáře, kauzy Lány týkající se zmanipulované zakázky šéfem Lesní správy Lány Milošem Balákem či zmíněných avizovaných velvyslanců.

Fiala je podle něj jasným vítězem jednání. Leinert navíc vyzdvihl, že se mu podařilo také vyhrát volby nad Andrejem Babišem a navíc se mu podařilo zajistit si své vlastní jmenování premiérem poměrně rychle. Podle komentátora je ale pro Fialu zřejmě největším úspěchem nynější jednání o Lipavském. „Petr Fiala asi jen chtěl více – kdyby Andrej Babiš přitlačil prezidenta ke zdi, také by se možná domohl nějakého kompromisu,“ dodal komentátor.

Komentátor Českého rozhlasu Radko Kubičko říká, že zatím není namístě nevěřit Petru Fialovi jeho slova, že Zemanovi nic na oplátku za jeho ústupek nedal. „Ale obecně řečeno – v politice je vždycky něco za něco,“ dodal jedním dechem Kubičko.

Tagy:

Hlavní zprávy

Havlíček: Brečíte a neumíte přijímat rány. Fňukání známe od někoho jiného, vmetl mu Kupka
Partie

Havlíček: Brečíte a neumíte přijímat rány. Fňukání známe od někoho jiného, vmetl mu Kupka

Stále brečíte, musíte umět přijmout rány, opřel se v nedělní Partii Terezie Tománkové televize CNN Prima NEWS místopředseda Sněmovny a hnutí ANO Karel Havlíček do ministra dopravy a místopředsedy ODS Martina Kupky. Ten mu ale s narážkou na šéfa hnutí ANO Andreje Babiše vmetl, že „fňukání zná od někoho jiného“ a že v kampani opoziční hnutí říkalo „objektivní lži“.

Kupka prozradil, kdy koalice oznámí postup v boji o Hrad. Představí vlastního kandidáta?
Partie

Kupka prozradil, kdy koalice oznámí postup v boji o Hrad. Představí vlastního kandidáta?

Koalice Spolu (ODS, TOP 09, KDU-ČSL) v úterý 4. října oznámí, jak se postaví k prezidentským volbám. V nedělní Partii Terezie Tománkové televize CNN Prima NEWS to řekl ministr dopravy Martin Kupka (ODS). Ten zároveň lidi žádal o pochopení, že se koalice stále nevyjádřila. Premiér Petr Fiala (ODS) přitom sliboval, že resumé řekne do konce září. Zda ale představí vlastního kandidáta, není jasné. Podle dřívějšího vyjádření premiéra spíše někoho podpoří.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
14:30

Z plynovodu Nord Stream 1 přestal unikat plyn, uvedly dánské úřady

14:01

Bojový vrtulník Ka-52 okupantů sestřelen, radují se ukrajinští vojáci

13:21

Papež vyzval Putina, aby zastavil kolotoč násilí a smrti na Ukrajině

12:55

Ukrajinští obránci sestřelili ruský vrtulník Ka-52

Živě
ON-LINE: Ruský ústavní soud dal zelenou anexi ukrajinských území. Na tahu jsou poslanci

Ruský ústavní soud schválil připojení čtyř ukrajinských regionů k Rusku. V pondělí mají anexi Doněcké, Luhanské, Chersonské a Záporožské oblasti schvalovat poslanci. V Lymanu na východě Ukrajiny, kde v sobotu zavlála ukrajinská vlajka, se sice ještě bojuje, ale už tam není ani stopy po pseudoreferendu zorganizovaném Moskvou, řekl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Rusko by se podle čečenského vůdce Razmana Kadyrova nemělo v reakci na utrpěné porážky bát použít jaderné zbraně. Na letišti Belbek na poloostrově Krym se v sobotu večer ozval výbuch, uvedla agentura Unian. Podle tamní proruské správy tam vzplálo letadlo. Z plynovodu Nord Stream 1 už patrně neuniká plyn, tlak v plynovodním potrubí se stabilizoval, uvedly v neděli podle agentury AP dánské úřady.

Snížení teplot v učebnách? Děti by onemocněly, budeme vytápět i nadále, zní od ředitelů škol

Učebny budeme vytápět i nadále, jinak děti onemocní a odrazí se to na absenci ve třídách i kvalitě vzdělání. Redakci CNN Prima NEWS to uvedli oslovení ředitelé škol, kterým se nelíbí vládou doporučované snižování teplot v prostorech nejen vzdělávacích institucí. Navzdory rostoucím cenám energií si ředitelé podle svých slov nemohou dovolit riskovat zdraví svých žáků, u některých škol přitom prudce vzrostly zálohy na energie.

Babiš prodává obytňák? Bude to chtít exorcismus, smějí se lidé ironickému inzerátu

Od vyhlášení výsledků druhého kola senátních voleb neuplynul ani den, ale internet již zaplavily vtípky poukazující na drtivou prohru kandidátů hnutí ANO. Mezi ty nejsdílenější se soudě z reakcí na sociálních sítích řadí falešný inzerát, dle kterého předseda ANO Andrej Babiš prodává svůj ikonický karavan. „Měl jsem ho pár měsíce, použiť len necelé sezóne,“ uvádí mimo jiné satirická anonce.

Indie a Čína opouštějí Vladimira Putina. Chtějí, aby ukončil válku na Ukrajině

Indie a Čína zvýšily tlak na Vladimira Putina, aby ukončil válku na Ukrajině. Obávají se totiž přelití konfliktu do dalších zemí. Čínský ministr zahraničí Wang I na Valném shromáždění Organizace spojených národů (OSN) vyzval k mírovému řešení konfliktu. Indický premiér Naréndra Módí na šéfa Kremlu již dříve naléhal, aby vojska z Ukrajiny stáhl a válku tak ukončil.

Tragédie po utkání ligy v Indonésii: V tlačenici na fotbalovém stadionu zemřelo 125 lidí

Aktualizováno

Při násilnostech a následném chaosu a tlačenici po zápase indonéské první fotbalové ligy ve městě Malang zemřelo v sobotu večer 125 lidí. Úřady počet obětí oficiálně upřesnily po kontrole údajů z deseti nemocnic v oblasti, kam byly desítky zraněných, včetně žen a dětí, ze stadionu převáženy. Původně bylo hlášeno 174 mrtvých a dalších nejméně 180 zraněných. O tragédii v neděli informovaly zahraniční tiskové agentury s odvoláním na místní policii a úřady na ostrově Jáva.

Domácí zpravodajství

Šíření covidu nadále zrychluje. Přibyli hospitalizovaní i vážně nemocní

Šíření covidu v Česku nadále zrychluje. V sobotu testy v Česku potvrdily 667 případů koronaviru, zhruba o sto víc než před týdnem. O 414 se za poslední týden zvýšil počet hospitalizovaných, je jich 1 381. Pacientů v těžkém zdravotním stavu leží v nemocnicích 48, o 20 víc než minulou sobotu. Testovaných o čtvrtinu ubylo. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.