Den s Jaroslavem Baštou: S příznivci se potkává u piva. U toho ostře kritizuje vládu

Prezidentský kandidát, který je přesvědčen o tom, že by jako hlava státu mohl odvolat vládu premiéra Petra Fialy (ODS). Stejně jako s ostatními uchazeči o Hrad, i s poslancem Jaroslavem Baštou (SPD) strávili reportéři CNN Prima NEWS celý den. Ukázalo se, že hlavní Baštovou parketou během kampaně jsou besedy se studenty či příznivci SPD. Signatář Charty 77 a bývalý diplomat říká, že jde proti proudu.

Redakce CNN Prima NEWS zavítala do Mladé Boleslavi, kde si kandidáty na prezidenty přišli poslechnout studenti místních gymnázií. Dorazil i Jaroslav Bašta. Hned ve své úvodní větě se ostře vymezil proti současnému kabinetu.

„Kandiduji na prezidenta, abych odvolal vládu Petra Fialy. Jsem jediný kandidát, který se v tomto takto odlišuje od ostatních,“ prohlásil poslanec z SPD. Ačkoliv by byl takový krok protiústavní, Bašta si stojí za svým.

Během besedy se kvůli tomu opět dostal do hádky s ostatními kandidáty. Bašta se ve své argumentaci odvolává na článek 62 ústavy i precedens, kdy Miloš Zeman v roce 2013 jmenoval úřednickou vládu Jiřího Rusnoka, místo aby pověřil sestavením kabinetu Miroslavu Němcovou (ODS). Ta přitom předtím potvrdila, že má pro svou vládu podporu 101 poslanců.

„Počkejte si na období po 9. březnu,“ vzkázal Bašta během besedy senátorovi Marku Hilšerovi – tedy až se hypoteticky prezidentem stane. I experti na ústavní právo se v případě Baštových tvrzení shodují, že prezident nemá kompetenci svévolně odvolat vládu.

A jak vypadá Baštova prezidentská kampaň? Na rozdíl od jiných kandidátů prý bývalý velvyslanec v Rusku a na Ukrajině nenavštěvuje firmy. Raději se potkává se svými příznivci – třeba na pivu. „Nejsem grant, abych vám platil vše, co vypijete, ale každý dostane jedno pivo,“ vzkázal lidem na začátku akce.

Majerová: Bašta hájí české zájmy

I během setkání u piva Bašta tvrdě útočil na vládu. „Odvolat premiéra, proti kterému dlouhodobě protestuje 60 procent občanů, je prezidentovou povinností,“ tvrdil.

Baštu v kandidatuře podporuje například bývalý velvyslanec ve Francii Petr Drulák, šéfka Trikolory Zuzana Majerová či komunista Josef Skála. „KSČM přijala usnesení, že je třeba podpořit protivníky pětikoalice. Jaroslav Bašta je nejautentičtější protivník pětikoalice,“ uvedl člen ultrakonzervativního křídla komunistické strany.

Majerová Baštu podpoří, protože prý hájí české zájmy. „Za současné konstelace je volba pana Bašty tou jedinou možnou. Trikolora tohoto kandidáta podporuje,“ dodala.

Tagy: