Na tepláky i kurz češtiny. Lidé posílají Babišovi haléřové dary na kampaň, chtějí ho ponížit

Finanční příspěvky na vězeňské tepláky, kurz češtiny či záchranu „motýle“. Na transparentním účtu šéfa hnutí ANO Andreje Babiše se hromadí haléřové dary s expresivními a ironickými vzkazy. Lidé tímto gestem vyjadřují svůj negativní postoj vůči čerstvému prezidentskému kandidátovi. Transparentní účet si kvůli financování kampaně museli založit všichni zájemci o Hrad. Ironickým haléřovým darům se nevyhnou ani další prezidentští kandidáti.

Od chvíle, co si Andrej Babiš založil svůj transparentní volební účet pro prezidentskou kampaň, mu „přispěly“ stovky dárců. Háček je však v tom, že většina z nich darovala částku v rozmezí jedné koruny až jednoho haléře. Právě tuto dolní hranici lze ve výčtu příspěvků naleznout nejčastěji.

„Halíř na vězeňské tepláky,“ vzkázal jeden z dárců, čímž zřejmě upozornil na probíhající soud týkající se kauzy Čapí hnízdo. V ní Babiš figuruje společně se svou někdejší poradkyní Janou Nagyovou (dříve Mayerovou) jako obžalovaný.

Státní zástupce Jaroslav Šaroch však pro expremiéra v obžalobě navrhuje tříletou podmínku a peněžitý trest ve výši 10 milionů korun, nikoliv nepodmíněný trest. I přesto chce ale mnoho „dobrodinců“ Babišovi přispět – obvykle v řádu haléřů – na jízdenku do věznice na Mírově.

Farma Čapí hnízdo původně patřila Babišovu holdingu Agrofert. V prosinci 2007 se však přeměnila na akciovou společnost s akciemi na majitele (údajně je vlastnily Babišovy děti a partnerka) a později získala 50milionovou evropskou dotaci v programu pro malé a střední podniky, na kterou by jako součást Agrofertu neměla nárok. Po několika letech se pod Agrofert vrátila. Někdejší premiér celou věc opakovaně označoval za „účelovou kampaň proti jeho osobě“ a snahu nepřátel vyhnat ho z politiky.

Kurz češtiny, motýle a StB

„Posílám finanční příspěvek na kurz češtiny a záchranu motýle,“ uvedl další dárce, který rovněž přispěl jedním haléřem. Narážek na Babišovy problémy s českým jazykem či na jeho komunistickou minulost lze najít ve sloupci darů na transparentním účtu opravdu mnoho. „Platba trestně stíhanému agentovi StB Burešovi,“ napsal další z „haléřových“ přispěvovatelů.

Babiš za minulého režimu vstoupil do komunistické strany. Učinil tak v roce 1980. Ještě větší kritice však čelí kvůli tomu, že se podle dokumentů objevených slovenským Ústavem paměti národa (ÚPN) stal ve stejném roce důvěrníkem StB. O dva roky později ho komunistická tajná policie získala ke spolupráci jako agenta s krycím jménem „Bureš“.

Někdejší premiér vědomou spolupráci s StB vždy popíral. V roce 2012 podal na ÚPN žalobu. Soudní spor se táhl několik let. V roce 2018 bratislavský krajský soud rozhodl v souladu s rozsudkem slovenského ústavního soudu Babišovu žalobu zamítnout. Expremiér pak nepochodil ani u slovenského nejvyššího soudu, ani u Evropského soudu pro lidská práva.

Babiš se však hodlá soudně bránit dál. „Pravda je na mojí straně, nikdy jsem s StB nespolupracoval a nic jsem nepodepsal. Byl jsem evidován bez mého vědomí a navíc jsem byl StB vyšetřován,“ uvedl letos v červnu.

Soudruhu rozvědčíku, lhát se nemá

Předseda hnutí ANO není jediným prezidentským kandidátem, který se skrze transparentní účet stal terčem posměchu svých kritiků. Sice v mnohonásobně menší míře, ale podobným stylem dárci provokují také generála Petra Pavla. I v tomto případě poukazují na komunistickou minulost.

„Soudruhu rozvědčíku, lhát se nemá,“ napsal jeden z uživatelů, který poslal na účet symbolických 68 haléřů (narážka na sovětskou okupaci Československa v roce 1968, pozn. red.). Další haléřový dárce pak do popisku vložil článek CNN Prima NEWS, který o minulosti Petra Pavla pojednává.

Pavel do KSČ vstoupil v roce 1985. V poslední době se vedou spory o jeho aktivitách těsně před sametovou revolucí. Jde především o Pavlovo působení ve vojenské rozvědce s názvem Zpravodajská správa Generálního štábu (ZS GŠ), která byla po celou dobu své existence budována podle vzoru sovětské GRU a byla jí prakticky podřízena.

Rozvědka podle dochovaných dokumentů připravovala Pavla na zpravodajské nasazení v západních státech. Český generál však rázně odmítá, že by se tehdy účastnil školení na rozvědčíka. Podle některých historiků Pavel podobně jako Babiš svou minulost bagatelizuje a v některých případech prý dokonce lže.

Tagy: