Konec koronavirové pandemie je možná na dohled. Bude ale záležet na řadě faktorů, především půjde o to, jak bude koronavirus dále mutovat. Může úplně vymizet, ale také nás opět zasáhnout s ještě větší silou.
„Myslím si, že pokud to uděláme správně, dočkáme se roku 2022, kdy covid nebude tolik dominovat našim životům,“ doufá Tom Frieden, který byl za prezidenta Baracka Obamy šéfem amerického Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC).
Experti ale zatím přesně nevědí, jak se nemoc bude dále vyvíjet. I nyní měli k dispozici modely budoucího vývoje onemocnění, přesto je vysoce infekční varianta omikron překvapila. „Nikdo z nás příchod omikronu opravdu nepředpokládal. Existovaly sice náznaky, ale nečekali jsme, že se to stane přesně tak, jak se to stalo,“ uvádí Yvonne Maldonadová, epidemioložka a specialistka na infekční nemoci z Lékařské fakulty Stanfordovy univerzity.
Odborníci však na druhou stanu vidí naději v dění v Jihoafrické republice, kde se omikron objevil poprvé. Vědci si jej všimli loni v listopadu. „Jihoafrická republika je tak trochu naším kanárkem v uhelném dole,“ říká Maldonadová. Počet případů tam dosáhl vrcholu, ale zase rychle klesl. Totéž se stalo ve Velké Británii.
A podobně to prý proběhne všude. „Předpokládám, že v krátkodobém horizontu, což jsou příští čtyři až šest týdnů, to bude ještě dost drsné,“ má jasno John Swartzberg, emeritní profesor na Fakultě veřejného zdraví Kalifornské univerzity v Berkeley. „Bude to trvat zhruba do poloviny února, než začneme skutečně pozorovat, že se situace zlepšuje,“ dodává.
Těšme se na květen a červen
Pokud tento nárůst rychle odezní, mohlo by podle mnoha odborníků nastat „období klidu“. „Myslím, že v květnu nebo červnu to s námi bude vypadat opravdu dobře. Jsem docela optimistický,“ říká Swartzberg.
Populace podle něj bude celkově více imunní díky rostoucímu počtu očkovaných, ale i lidí, kteří chytili koronavirus během vlny omikronu. „Úroveň imunity bude mnohem vyšší než při pandemii omikronu a to nám pomůže nejen s omikronem a deltou, pokud budou stále v oběhu, ale i s případnými novými variantami. Do jaké míry, to bude záviset na dostupnosti léků,“ tvrdí Swatzberg.
Koronavirus ale pravděpodobně nikdy zcela nezmizí. „Očekávám, že se vrátí další verze viru. To s sebou samozřejmě přináší nejistotu, co bude dál,“ dodává Maldonadová.
Další varianta covidu by mohla být stejně, nebo dokonce více přenosná než omikron, vyvolávat závažnější, či naopak nemít žádné příznaky. „Není vůbec jasné, co bude následovat,“ říká George Rutherford, epidemiolog z Kalifornské univerzity v San Franciscu. Podle něj virus může postupně mutovat, jak jsme to viděli u variant alfa a beta, nebo zopakuje opravdu velký „evoluční" skok jako v případě variant delta a omikron.
Například virus chřipky H1N1 (tzv. Španělská chřipka, pozn. red.) byl novým virem, když v roce 1918 odstartoval jednu z nejhorších pandemií v historii, nakazil třetinu světové populace a 50 milionů lidí zabil. Pandemie skončila, ale virus je tu s námi dodnes. „Byl to prapradědeček všech virů H1N1, se kterými se setkáváme každý rok. Od té doby prošly mnoha mutacemi, ale pocházejí ze stejného kmene. Je tedy možné, že koronavirus udělá něco podobného,“ míní Maldonadová.
Připravujeme se na nejhorší
Podle Maldonadové je nutné zaměřit se na ochranu osob s vyšším rizikem závažného průběhu onemocnění a zajistit jim očkování a přístup k monoklonálním protilátkám a antivirotikům. Farmaceutické firmy musí vyrábět vakcíny specifické pro danou variantu, aby se lidé mohli nechat očkovat proti covidu každý rok. Je také třeba zlepšit testování. „Perorální léky a monoklonální léčiva jsou k ničemu, pokud nevíte, že jste covid pozitivní,“ vysvětluje Swartzberg.
Nejhorší scénář přepokládá, že na některou z variant nebudou fungovat ani vakcíny, ani léky. „Myslím ale, že to je méně pravděpodobné,“ tvrdí Maldonadová. I poradce prezidenta Bidena a epidemiolog Anthony Fauci doufá, že k tomuto scénáři nedojde. Nemohu vám dát statistiku, jaká je šance, že se to stane, ale musíme na to být připraveni. Takže doufáme v nejlepší a připravujeme se na nejhorší,“ uvedl Fauci.