Kampaň prezidentského kandidáta Andreje Babiše (ANO), zejména jeho billboardy namířené proti Petru Pavlovi, budí vášně. Europoslanec Jiří Pospíšil (ODS) ve vysílání CNN Prima NEWS zdůrazňoval, že je kampaň lživá a vyvolává neoprávněný strach. Poslanec Patrik Nacher (ANO) však připomínal dobu koronavirové pandemie, kdy podle něj se strachem pracovala tehdejší opozice.
Generál nás zatáhne do války. V tomto znění se dají číst billboardy, které v rámci kampaně má po Česku vyvěšené Babiš. „Je to stejný typ kampaně, jakou měl Miloš Zeman před pěti lety. Cílem je vyvolat nepravdivý strach u části veřejnosti a tím ovlivnit volby. Nepovažuji to za férovou kampaň, je to lež a nepravda. Pokud by Petr Pavel ve volbě uspěl, tak není jediná indicie, že by Česko do války zatáhl,“ oponoval Pospíšil.
Pokračoval s tím, že nechápe, jak k takové tezi mohl tým expremiéra dojít. „Beru to jako nepravdivou kampaň, která se snaží skrze strach ovlivňovat veřejnost, jež se obává šíření konfliktu z Ukrajiny. Je to nefér, když tvrdíte něco, co nehrozí a nenastane,“ doplnil.
Práce se strachem na jedné straně vadí i Nacherovi. „Také mi ale vadilo vystupování opozice v době covidu. Pracovala se strachem a při každé příležitosti kritizovala vládu. Nyní je tu válka a je zajímavé, že když někdo z vládních představitelů řekne, že jsme ve válce, tak je to v pořádku. Když to však zmíní prezidentský kandidát, jsou z toho všichni nervózní,“ porovnává Nacher.
Evropské volby
Doplnil, že strach do kampaně nepatří. „Když se ale podíváte, celá kampaň proti Babišovi je o strachu. Rozděluje rodiny. Kladu si proto otázku, kdyby to bylo obráceně, zda by také byl takový humbuk,“ dodal s tím, že není příznivcem přepálených kampaní.
Pospíšil se však jednání opozice za koronavirové pandemie zastával. „Na rozdíl od možnosti zavlečení Česka do války byl strach z covidu oprávněný. V době epidemie byl reálný. Nesrovnávejme umělý politický strach s obavou z epidemie nemoci, která zabíjí lidi. Obava je reálná,“ mínil. Nacher v reakci uvedl, že europoslanec jeho výrok posunul. „Mluvil jsem o strachu umělém. Když byly restrikce přísné, bylo to moc. Když se rozvolňovalo, tak moc brzy. Opozice si tehdy nebrala servítky,“ uzavřel.