Nejsou tu Rusové a my na tom tratíme. Tenistky chtějí podíl z pokuty pro Wimbledon

Letošní tenisový svátek Wimbledon je jiný. Bez ruských a běloruských profesionálek a profesionálů, kvůli tomu i bez přidělování bodů do žebříčku. Ženská asociace WTA se rozhodla potrestat pořadatele travnatého grandslamu pokutou milion liber (28,7 milionu korun). Přední hráčky chtějí, aby se tyto finance rozdělily mezi ně kvůli ušlým ziskům.

Běžné turnaje si asociace WTA spravuje sama. Jenže o čtyři grandslamy se starají organizace v dané zemi. A ve Velké Británii rozhodly společně Lawn Tennis Association (LTA) a All England Club o tom, že ruské a běloruské tenistky se na Wimbledon kvůli válce na Ukrajině nepodívají. Stejně tak jejich mužští kolegové z inkriminovaných zemí.

To ATP a WTA hájící zájmy hráčů a hráček pořádně naštvalo. Připravily si odvetu pomocí jediné zbývající pravomoci – rozhodly se na akci v Londýně neudělovat žádné body do žebříčku. A WTA jde na rozdíl od ATP ještě dál, udělila Britům pokutu milion dolarů za to, že nepovolili účast Rusek a Bělorusek. Konkrétně 750 tisíc pro LTA a 250 tisíc pro All England Club, který Wimbledon hostí.

V návaznosti na to si chtějí některé nejlepší ženské tenistky podle Daily Mailu urvat kus milionového koláče, který WTA požaduje. Argumentují tím, že kvůli neudělování bodů přišly o možnost vyletět díky představení na travnatých dvorcích v „rankingu“ vzhůru. Dostávají například bonusy za to, když patří do nejlepší světové desítky. A samozřejmě od takovéto pozice se odvíjí i lepší jednání s potenciálními sponzory.

Výkonná ředitelka All England Clubu Sally Boltonová i přes dohry rozhodnutí – které padlo v dubnu – trvá na tom, že verdikt byl správný. „Ale přemýšleli jsme o něm dlouho a bylo to velmi těžké rozhodnutí. Každopádně jsme hluboce znepokojeni tím, jak se zachovaly asociace WTA a ATP,“ podotkla šéfka s tím, že pokuty si řeší All England Club a LTA zvlášť. Dodala, že už došlo na odvolání. ATP zatím nesáhla k peněžitému trestu.

Na Wimbledonu kvůli ruské invazi chybí například mužská světová jednička Daniil Medveděv, jeho krajan Andrej Rubljov, případně ženské běloruské hvězdy Aryna Sabalenková a Viktoria Azarenková. Zákaz se vztahoval také na anglické generálky před grandslamem v Eastbourne, Nottinghamu a Birminghamu. Vyloučení našli zastání třeba u americké persony narozené v Československu Martiny Navrátilové nebo Novaka Djokoviče.

Tagy:
válka pokuta Ukrajina Wimbledon sport Rusko Daniil Medveděv Aryna Sabalenková ruští sportovci All England Club Lawn Tennis Association