Chaos v ruské armádě. Padáme jako domeček z karet, stěžuje si voják v odposlechu

Ruští vojáci jsou zklamáni vlastní armádou. Vyplývá to z jejich údajných odposlechů, které zveřejnil web Ukrinform. Spojené státy chystají nový balík vojenské pomoci Ukrajině. Kromě zbraní a munice by poprvé mohl obsahovat také rakety delšího doletu, píše agentura Reuters. Zpráva přichází poté, co americký prezident Joe Biden oznámil, že USA Kyjevu nedodají letouny F-16. Agentura AP míní, že otázka dodávek těchto stíhaček Kyjevu rozděluje jednotu západních spojenců.

„Válka začala a naše armáda se hroutí jako domeček z karet. Nikdo z nás neví, co dělat,“ nechal se podle webu Ukrinform slyšet jeden z ruských vojáků. Útočník v údajném odposlechu také uvedl, že se řada vyšších důstojníků snaží účasti na ozbrojené agresi proti Ukrajině vyhnout.

Spojené státy připravují nový balík vojenské pomoci pro Ukrajinu v hodnotě 2,2 miliardy dolarů (asi 48 miliard korun), který by kromě zbraní a munice mohl poprvé obsahovat i rakety delšího doletu. Agentuře Reuters to v úterý řekly dva nejmenované zdroje obeznámené s přípravou vojenské pomoci.

Už dříve se ve vztahu USA k pomoci Ukrajině hovořilo zejména o bojových letounech F-16, o něž Kyjev žádá. Americký prezident Joe Biden však takovou pomoc zatím zamítl. Podle francouzského prezidenta Emmanuela Macrona však dodávka není definitivně vyloučená. Bude ovšem třeba dodržet přísná omezení, napsala agentura AFP.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMATČečenci znásilnili ruskou novinářku, tvrdí Ukrajinci. Byl mezi nimi i synovec Kadyrova?

Ukrajinci se tak zřejmě obrátí na další spojence. Náměstek polského ministra obrany Wojciech Skurkiewicz například uvedl, že zatím nejsou vedena žádná oficiální jednání o dodávkách stíhaček F-16 Ukrajině.

Otázka dodávek stíhacích letounů Kyjevu podle agentury AP však ohrožuje jednotu západních spojenců Ukrajiny. Stíhačky by podle ní sice pomohly odrazit útoky ruských invazních sil, zároveň ale jejich poskytnutí zvyšuje obavy z vyostření téměř rok trvajícího konfliktu.

Rusko se navíc pravděpodobně připravuje na novou ofenzívu. Očekává ji Americký institut pro studium války (ISW) či NATO. Podle zprávy ISW by mohla být zahájena v Luhanské oblasti, informuje agentura Unian.

Tagy: