Poslední rozloučení s Josefem Somrem bude příští týden. Národní divadlo zveřejnilo detaily

Herec Josef Somr

Zemřel herec Josef Somr

Poslední rozloučení s Josefem Somrem bude 26. října ve 14:00 ve velké obřadní síni strašnického krematoria v Praze. ČTK to sdělil mluvčí Národního divadla Tomáš Staněk. Dlouholetý člen Činohry Národního divadla, oblíbený divadelní, rozhlasový, televizní a filmový herec zemřel v neděli ve věku 88 let.

Somr ve filmech ztvárnil více než 170 postav, jeho zřejmě nejznámější rolí je výpravčí Hubička, lišácký svůdník z oscarových Ostře sledovaných vlaků Jiřího Menzela.

Somr postupně prošel divadelními scénami v Brně a Pardubicích. V roce 1965 se stal členem pražského Činoherního klubu, kde hrál pod režijním vedením Ladislava Smočka (Piknik), Jiřího Menzela (Mandragora) či Jana Kačera (Zločin a trest nebo Revizor).

V roce 1978 využil nabídky, kterou mu z Národního divadla poslal Miroslav Macháček. Na první české scéně ztvárnil například Maršála v Čapkově Bílé nemoci, Kláska v Jiráskově Lucerně nebo Kunze v Krobotově nastudování Roku na vsi bratří Mrštíků.

Za Pana Františka v Hrubínově Romanci pro křídlovku získal v roce 1998 první Thálii, druhou mu o čtyři sezony později vynesla role ve hře Donalda Coburna Džin, kterou už ale nastudoval ve Viole, kam z Národního divadla přešel. V roce 2014 se stal držitelem ceny Thálie za celoživotní činoherní mistrovství.

Před kamerou debutoval v roce 1964 ve snímku Obžalovaný režisérů Jána Kadára a Elmara Klose. Jeho první velká chvíle přišla o dva roky později, kdy si ho Jiří Menzel vybral do Ostře sledovaných vlaků.

I na filmovém plátně a televizní obrazovce zanechal Somr nesmazatelnou stopu. V roce 2012 dostal Českého lva za přínos kinematografii.

Tagy:
Jiří Menzel poslední rozloučení Praha Ostře sledované vlaky Tomáš Staněk Jan Kačer Činoherní klub Josef Somr Národní divadlo v Praze Ladislav Smoček Činohra Národního divadla