Problémy s ukrajinskými Romy pokračují. Jsou Češi rasisti? Hynek se pohádal s aktivistou

Co Čech, to politik! (510)

U hlavního nádraží v Brně se opět shromažďují desítky romských uprchlíků z Ukrajiny. Problémy jsou také s maďarskými Romy, kteří v Česku žádají o finanční pomoc určenou pro ukrajinské utečence. Je chyba v tuzemském systému? A poukazují tyto problémy na rasistické tendence v České republice? Na tom se ve vysílání CNN Prima NEWS neshodli bývalý prezidentský kandidát Jiří Hynek a někdejší zastupitel městské části Brno-střed a aktivista Matěj Hollan.

Minulý týden nechala brněnská radnice ve spolupráci s policií odvézt asi stovku romských utečenců k náhradnímu ubytování do židenických kasáren. Tam ale nyní už nikdo z uprchlíků nepobývá. Desítky Romů se naopak vrací na brněnské nádraží. Vláda zároveň upozorňuje, že do Česka míří kvůli finanční podpoře nejen Romové z Ukrajiny, ale také z Maďarska. Ti ale jako obyvatelé EU nemají na dávku nárok.

„Je určitě problém, že část lidí, kteří sem přichází, má dvojí občanství, nebo dokonce jen maďarské. To ale neznamená, že se máme uprostřed Evropy a v 21. století dívat na to, jak malé děti bydlí na poch*aném trávníčku mezi kolejemi,“ kritizoval nekompromisně vedení města bývalý zastupitel Matěj Hollan.

Podle něj neschopnost situaci řešit souvisí částečně i s rasistickými tendencemi. „Když jste romské děcko, máte to v životě už od narození spočítané. Ale tak hlavně, že rasismus v Česku naštěstí nemá silnou základnu ani podporu, jak říká premiér Petr Fiala,“ dodal ironicky.

Proti tomu se ostře ohradil bývalý prezidentský kandidát Jiří Hynek. „Češi v principu nejsou rasisti. Nemáme žádné takové choutky, neměli jsme kolonie. Jsme velmi tolerantní národ. Tolerujeme jiný názor i jiné etnikum, prostě každého. Čeští obyvatelé jsou ale citliví na to, když někdo zneužívá situace,“ řekl v pořadu Co Čech, to politik! na CNN Prima NEWS.

Podle Hynka se Češi snaží uprchlíkům pomoci například najít práci a integrovat se do společnosti. „Pochopte ale lidi, kteří musí v pět ráno vstávat do práce, aby uživili rodinu. Jak se pak mají koukat na příslušníka nějakého etnika, který ač je zdravý, tak do práce nechodí a zneužívá sociální dávky,“ dodal zbrojař, který v posledních volbách do Sněmovny neúspěšně kandidoval za hnutí Přísaha.

Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) chce o problémech s maďarskými Romy jednat přímo s Budapeští. Rovněž uvedl, že pro získání české humanitární dávky 5 000 korun by mělo být od příštího pondělí potřeba mít v pasu razítko z ukrajinské hranice. Představitelé Brna nyní hledají řešení, která konzultují s vládou.

Tagy: