reklama

Je to jediná možnost vs. nejsme pokusní králíci. Česko rozdělila vakcína proti covidu

Nechat se očkovat proti covidu, nebo ne? Tato otázka v současnosti rezonuje českou veřejností. Někteří Češi nevěří, že vakcína prošla v tak krátkém čase dostatečným výzkumem a odmítají ze sebe dělat „pokusné králíky“. Jiní se zase chtějí nechat očkovat co nejdříve, protože v tom vidí jediný způsob řešení nynější pandemie.

reklama

Podle nedávného průzkumu projektu Život během pandemie důvěra v očkování v Česku klesá. Zatímco ještě v září by se nechalo proti koronaviru očkovat 56 procent dotázaných, v prosinci to bylo o šest procent respondentů méně.

K tématu

U těch, kdo jsou rozhodnuti nechat si vakcínu aplikovat, převažují praktické důvody. V očkování vidí řešení současné situace a chtějí už „normálně žít“. „Nechal bych se očkovat, protože si myslím, že to je v pořádku. Čím více nás bude očkovaných, tím je větší šance, že to všechno zmizí,“ sdělil jeden z respondentů ankety CNN Prima NEWS.

„Nechala, já v tom nevidím problém. Mě spíš zaráží někteří lidé, kteří se neinformují. Myslím si, že to je o osvětě. Já chci cestovat, chci, aby se společnost otevřela, a tohle je v současnosti jediná možnost, takže já vůbec nevím, proč je kolem toho taková hysterie,“ souhlasila oslovená žena.

A diskuze o očkování už delší dobu bují i na sociálních sítích. „Nechci si ten hnus z práce u letecké zdravotní služby přinést domů a musíme sloužit dále i pro ty, co tomu nevěří a musí pořád někde demonstrovat. Bohužel i to jsou naši pacienti ze zítřka,“ napsal na Facebook Peter S.

Nechci být pokusný králík

Na druhé straně stojí ti, kteří by se nenechali očkovat v žádném případě. Třeba proto, že se jim nezdá rychlý vývoj vakcíny proti covidu a nechtějí být „pokusnými králíky“, protože zatím nejsou známy její dlouhodobé účinky. „Vakcínu proti žloutence nemají ani za sedm let a toto za půl roku a ještě dvě? To určitě nemíním, abych byla v řiti se zdravím, když doteď nemám problémy, když jsem vysadila všechny zbytečné prášky. Naše tělo se bez toho úplně obejde,“ napsala Jana B.

Necháte se očkovat proti covidu?

Další si zase chtějí počkat na jinou vakcínu. „Já o tom hodně uvažuji a v současné době bych se asi nenechal očkovat, z toho důvodu, že tady je zatím pouze Pfizer a možná Moderna a ty další jsou na úplně jiné technologii. Nejsou na ribonukleové kyselině, ale na jiných technologiích a těm bych věřil více,“ řekl CNN Prima NEWS muž oslovený v anketě.

A jiní situaci zlehčují a onemocnění COVID-19 přirovnávají k běžné chřipce. „Ne, žádná hrozba není, jen je epidemie chřipky a na tu jsou přírodní léky jako slivovice, česnečka, kysané zelí, med a isoprinosine,“ prohlásil Jura Š.

Mnoho Čechů pak věří různým hoaxům a konspiračním teoriím, které o koronaviru vznikly. Ty nejrozšířenější si můžete přečíst zde.

Právě na nepravdivé informace naráží příspěvek, který nyní koluje po sociálních sítích. „Patřím mezi rizikové pacienty, takže jsem mohla být mezi prvními. Po dvou hodinách jsem to měla za sebou a cítím se skvěle. A je to fakt pravda, co se vykládá. Pod kůži vám bude zaveden malý čip. Já osobně teď chytám přes 50 televizních programů a 80 rádiových stanic. Když pohybuji hlavou nahoru a dolů, tak si nastavuji hlasitost. Pokud otáčím hlavou doleva nebo doprava, přepínám si programy. Po druhém očkování je možné chytat programy dokonce i v HD kvalitě. Vybraní pojištěnci dostanou ke druhému očkování 3D brýle,“ sdělila uživatelka.

K tématu

Další hlavní zprávy

Koronavirus

Hranice okresů budou hlídat tisíce policistů. Mají být na všech hlavních tazích

Hranice okresů budou hlídat tisíce policistů. Mají být na všech hlavních tazích

Na dodržování vládních omezení pohybu obyvatel mezi okresy bude v celé zemi dohlížet 26 000 policistů. Měli by hlídkovat na všech hlavních silničních tazích včetně dálnic. Podle policejního prezidenta Jana Švejdara by měly být kontroly namátkové. Informovala o tom Česká televize. Policie také na webu zveřejnila formou otázek a odpovědí pravidla pohybu mezi regiony.

Maláčová vs. Schillerová: Máš podíl na tom, že si lidé musí vybírat mezi zdravím a penězi
reklama
reklama
PŘEHLEDNĚ: Co bude od pondělí platit? Z okresu jen s potvrzením, běhání pouze v obci

Nouzový stav

Domácí zpravodajství

Vláda uzavře okresy: Do práce s potvrzením, se psem jen 500 metrů od domu
Březen jako na houpačce. Jarní teploty a slunce vystřídá opět prudké ochlazení
Roušky a respirátory budou povinné v práci i venku. Firmy čeká testování zaměstnanců
Další články
reklama
reklama