Za úsvitu roku 2021 většina lidí vyhlíží konec pandemie a nekonečných karantén. Letošek nabídne ale více než jen boj s virem, při němž má pomoci očkování populace. V USA se chopí žezla Joe Biden, Donald Trump půjde dost možná do televize, lidstvo se znovu vydá na Měsíc a bude si chtít užít odepřené kulturní a sportovní akce.
Už v prosinci minulého roku započala obrovská logistická akce, která má za cíl distribuovat dávky schválených vakcín proti koronaviru po celém světě.
1. Vakcinace světa
Svět horečnatě debatuje o vakcínách, jimiž se v roce 2021 nechají naočkovat miliony lidí. Mezitím se rozbíhá stejně polarizující diskuze o takzvaných covid pasech, které by zvýhodnili naočkovaného člověka při cestování, například po Evropské unii či letadlem po světě.
Očkovací proces bude zřejmě pomalý a náročný a odhodit karanténní opatření se podle nejoptimističtějších odhadů podaří nejdříve s příchodem podzimu. Podle expertních analýz si navíc některé bohaté státy vakcínu šetří (objednávají si více dávek na jednoho obyvatele), což způsobí, že se chudší země dostanou k očkování až na začátku příštího roku.
2. Vzestup americké levice
Už 20. ledna vystřídá demokrat Joe Biden v křesle Oválné pracovny republikána Donalda Trumpa. Nepůjde jen o výměnu rolí na americké scéně, postoje nejmocnějšího politika planety dlouhodobě ovlivňují celý svět.
Biden bude chtít ve společenské diskuzi dávat prostor tématům jako migrace, zelená energie, rovnoprávnost a zřejmě si více než byznysmen Trump posvítí na zdanění bohatých. Své slovo v každodenní agendě bude mít i viceprezidentka Kamala Harrisová. O tom jak se Biden postaví k Blízkému východu, jsme psali ZDE, o vztahu demokratického lídra a Ruska se dočtete ZDE.
Trump se za hlomozu na Twitteru odstěhuje z Bílého domu a stane se nejvýstřednějším exprezidentem USA v historii. Podle republikánských marketérů dost možná koupí nějakou televizní společnosti nebo si rovnou založí vlastní mediální síť a osobní show.
3. Napětí mezi Íránem a Izraelem
Na Blízkém východě bude horko i bez amerických prezidentů. Írán bude hledat cestu jak pomstít vraždu jaderného vědce Mohsena Fachrízádeha, ze které Teherán viní Izrael. Mimoto bude blízkovýchodní velmoc dál pokračovat v jaderném programu, což může zbrzdit jen nová a důslednější jaderná dohoda se Spojenými státy. V regionu bude pokračovat také „nekonečná“ válka v Sýrii.
4. Výstava Expo
Kousek jižněji v Dubaji se v říjnu odehraje odložená mezinárodní výstava Expo. Na Blízký východ mají přiletět vyslanci z více než 190 zemí, napsal list New York Times. Do regionu zavítá výstava Expo poprvé po desítkách let, svůj pavilon tam bude mít i Česko.
5. Léto v rytmu sportu
Fanoušci po celém světě doufají, že se letos už uspořádají jejich oblíbené sportovní akce. Na červen a červenec je naplánované fotbalové Euro, v srpnu se pak mají uspořádat odložené letní olympijské hry v Tokiu. Pokud by pandemická situace byla i v létě stále vážná, je podle expertů pravděpodobné, že se olympiáda v Tokiu zruší úplně. Už na začátku příští roku je totiž na programu zimní olympiáda v Pekingu.
6. Ekonomická krize versus udržitelná politika
Také v roce 2021 se budou čelní světové organizace snažit o výrobu udržitelných a recyklovatelných produktů. Jenže nastupující ekonomická krize zřejmě opět zvýší poptávku po levnějších a nešetrných materiálech. Kvůli pandemii se miliony lidí ocitnou bez práce a na hraně či za hranou chudoby.
7. Klimatická změna a migrace
Evergreen posledních let – globální oteplování – bude plnit stránky novin i letos. Tání ledovců zvýší hladiny oceánů a suché léto může opět nastartovat migraci. Oteplování může být problémem tradičně v Africe, ale v Indii, kde se podle některých prognóz nebude dát do roku 2070 žít.
8. Elektromobilita
Elektrickým autům doba přeje. Jsou šetrné vůči životnímu prostředí, jenže je zatím trápí krátký dojezd a malý počet nabíjecích stojanů. To se ale brzy změní. Například německá vláda už ohlásila, že zavede nabíjecí stojany na každé benzinové stanici.
Americká automobilka Tesla se bude horko těžko držet na vrcholu žebříčků nejpopulárnějších výrobců elektroaut. Že dokáží i jiné automobilky stvořit úspěšný elektromobil, který si ale zároveň udrží jízdní vlastnosti klasických benzinových aut, dokázalo například nablýskané Porsche Taycan. Stále více se ale hovoří o tom, že skutečným vítězem souboje mezi elektrickými a spalovacími motory mohou být ty hybridní. Také se ukazuje, že plně autonomní vozidla jsou hudbou daleké budoucnosti.
9. Vesmírné špičkování už podruhé
Lidstvo si v roce 2021 zřejmě připomene vesmírné závody ze šedesátých let minulého století. Vedle tradičních kosmických nomádů z USA a Ruska se na jaře vypraví do vesmíru vůbec poprvé i výprava z Indie.
NASA nebude chtít zůstat pozadu a na podzim se znovu pokusí doletět na Měsíc. Na krk jí budou dýchat komerční společnosti SpaceX, Virgin Galactic a Blue Origin, které chtějí vesmír zprostředkovat turistům. Všechny tři firmy doufají, že se to povede už letos.
10. Internet jako druhá realita
Sociální sítě budou dál živit řadu umělců. Evropští a američtí regulátoři se mezitím vynasnaží regulovat monopol Googlu a Facebooku. Povede se kryptoměnám, které se stanou investičním tahákem ve světě překotného tisknutí fiat peněz. V srpnu naopak odejde z internetu jedna legenda – Internet Explorer.