Rozdrobené Rusko? Po válce na Ukrajině mohou vzniknout desítky nových států

Ruský prezident Vladimir Putin se na Ukrajině pokouší rozšířit území své federace, ale brzy by místo toho mohl řešit opačné problémy. Do hry totiž vstupuje otázka, zda se mu vůbec podaří udržet současné území Ruské federace. Ta je totiž tvořená řadou různých nesourodých národů, které by čím dál více mohly začít projevovat separatistické tendence. Ruská opozice v Praze navíc před časem představila návrh konkrétní „dekolonizace“ Ruska. Podle nich by současnou Ruskou federaci zvládly nahradit desítky nových států.

Myšlenku možných nástupnických zemí představili na svém pražském fóru představitelé ruské opozice koncem července. Plán, který označují jako „dekolonizaci Ruska“, popisují ve své deklaraci.

„Ruská federace je dnes teroristickým státem, kterému vládnou váleční zločinci. Za imperialistického režimu Ruské federace bylo za posledních 30 let vedeno několik šílených válek, které připravují naše domorodé národy a kolonizované regiony o tu nejdůležitější věc – právo žít,“ píšou představitelé ruské opozice ve svém prohlášení.

Zdůvodňují to tím, že právě národnostní menšiny jsou v ruské armádě používány slangově jako „kanónenfutr“, to znamená, že je armádní velení jednoduše posílá na smrt, aby neumírali ruští občané ze západu země.

„Tohle všechno nás vedlo k faktu, že Ruská federace je na pokraji chaosu a občanské války. Pouze naprostá a kontrolovaná dekolonizace Ruska tomu může zabránit,“ stojí v deklaraci fóra Svobodné národy Ruska.

Na místo současného největšího státu na světě, co se týče rozlohy, by tak podle něj vznikly desítky nových zemí. Odbojní Rusové na pražském fóru dokonce představili mapu, která zobrazuje, jaké státy by mohly být nástupnickými republikami Ruské federace. Zároveň dodávali, že jde pouze o návrh, který nejspíše ještě bude postupně měněn.

Moskevská republika či Spojené státy sibiřské?

Základy jakých států by tedy mohly být položeny? Mapa jich zobrazuje hned několik desítek. Jsou zde například Moskevská republika, Baltská republika v okolí dnešního Kaliningradu, Karélie či Laponsko u hranic s Finskem, Uralská republika, Tatarstán, Burjatsko, Kavkazská federace nebo Dagestán. Za zmínku stojí i rozlohou největší nástupnický stát s velmi zajímavým názvem – Spojené státy sibiřské.

Podle představitelů ruské opozice mapa původně obsahovala také oblasti, které jsou velmi sporné. Například ukrajinský poloostrov Krym, který ovšem Ruská federace ovládá od roku 2014, či souostroví Kurily na východě. O ty se Rusové pro změnu léta přou s Japonci. Tyto oblasti by podle ruských opozičníků neměly Rusku patřit a označuje je jako „dočasně okupované“.

Posted by Форум Свободных Народов России on Saturday, July 30, 2022

Vykrvácí Rusko konflikt na Ukrajině?

Dlouhotrvající problémy menšin v Rusku podle pořadatelů fóra aktuálně ještě více zhoršují události kolem války na Ukrajině. Právě zde jsou podle všeho ve velké míře nasazeny ruské jednotky složené především z národnostních menšin. Rusům se ale na Ukrajině už několik měsíců příliš nedaří a z původně plánované rychlé invaze se stala krvavá táhnoucí se válka.

Že by konflikt na Ukrajině mohl Ruskou federaci v čele s prezidentem Vladimirem Putinem postupně vykrvácet, si myslí také vojenský analytik Lukáš Visingr. „Mohlo by se stát, že Rusové za půl roku nebudou řešit Ukrajinu, ale dvacet separatistických hnutí na Kavkazu a Sibiři,“ řekl Visingr pro CNN Prima NEWS. Rusko je podle jeho slov v tomto ohledu kupodivu poměrně křehký stát, který drží pohromadě pomocí peněz a síly. Rubl ovšem i přes intervence ruské národní banky pod západními sankcemi slábne a se ztrátami na Ukrajině se postupně vytrácí i moc bezpečnostních složek.

„Rubl nyní přestává z Moskvy téct, navíc si za něj stejně nebude brzy co koupit, a donucovací síly, tedy národní garda a další, krvácejí na Ukrajině,“ popsal Visingr situaci v Rusku s tím, že Rusové by ve finále mohli ještě s láskou vzpomínat na 90. léta pod vedením prezidenta Borise Jelcina. Tehdy po rozpadu Sovětského svazu zažívali těžkou ekonomickou krizi.

Rozpad Ruska je možný, záleží na válce, říkají experti

Že by se v Rusku mohly začít projevovat separatistické tendence, tvrdí i bývalý český velvyslanec v této zemi Petr Kolář. Za představitelnou pak pokládá i možnost, že by namísto Ruska vznikly nové státy. „Hodně záleží na tom, jak se bude vyvíjet situace na ukrajinském bojišti a jak silná bude pozice prezidenta Putina v budoucnu, protože Rusko drží pohromadě jako centralizovaná mocnost i s pomocí pravoslavné církve, ale hlavně díky tomu svému carovi,“ řekl CNN Prima NEWS Kolář. Dodal však, že případná porážka na Ukrajině sice může být impulsem, ale pokud Putin zůstane u moci, vzpoury regionů v ruské federaci příliš neočekává.

Rozdrobení Ruska považuje za možné i bývalý generální konzul České republiky v ruském Petrohradu Vladimír Votápek. „Myslím, že rozpad Ruské federace je možný za předpokladu, že současný putinovský režim utrpí zásadní porážku na Ukrajině. Pokud bude vyhnán z Ukrajiny, tak se režim pravděpodobně zhroutí a elity v různých regionech a národních republikách ucítí možnost prosadit se,“ sdělil pro CNN Prima NEWS s dovětkem, že Rusko je de facto „poslední koloniální velmocí“.

Votápek zmínil, že v případě porážky Ruska na Ukrajině a oslabení Putinovy moci si dovede představit, že by se i ještě za jeho panování některé oblasti federace pokusily pro sebe získat aspoň o trochu více suverenity. Putinovu moc a vliv však neupozaďuje. „Vladimir Putin je člověk, který umravnil ruské regiony po svém nástupu a zastrašil je do té míry, že si proti němu nikdo nic nedovolil, zatímco proti (Borisi) Jelcinovi (Putinův prezidentský předchůdce – pozn. red.) tam stále existovala reálná opozice,“ poznamenal bývalý konzul.

Jaké státy by mohly vzniknout?

Návrh z dílny ruské opozice představený na Fóru svobodných národů Ruska počítá s celkem 35 novými státy, menšími či většími. Rovnou k nim udává i možné nové hlavní město.

 • Republika Černozemí (Voroněž)
 • Moskevská republika (Moskva)
 • Ingrie (Petrohrad)
 • Baltská republika (Kaliningrad)
 • Kubáň (Krasnodar)
 • Federace Volhy (Samara)
 • Karélie (Petrozavodsk)
 • Komi (Syktyvkar)
 • Udmurtsko (Iževsk)
 • Čuvašsko (Čeboksary)
 • Mordvinsko (Saransk)
 • Pomoří (Archangelsk)
 • Kalmycko (Elista)
 • Kavkazská konfederace (Vladikavkaz)
 • Čečenská republika Ičkerie (Groznyj)
 • Uralská republika (Jekatěrinburg)
 • Donská republika (Rostov na Donu)
 • Čerkašská republika (Čerkesk)
 • Nógajská republika (Astrachaň)
 • Marijsko (Joškar-Ola)
 • Tyvanská republika (Kyzyl)
 • Chakasijská republika (Abakan)
 • Altajská republika (Barnaul)
 • Smolend (Smolensk)
 • Baškortostán (Ufa)
 • Tatarstán (Kazaň)
 • Burjatsko (Ulan-Ude)
 • Spojené státy sibiřské (Novosibirsk)
 • Sachšská republika (Jakutsk)
 • Pacifická federace (Chabarovsk)
 • Republika Kamčatky a Čukotky (Petropavlovsk-Kamčatskij)
 • Ugro-Ťumeňská federace (Ťumeň)
 • Dagestán (Machačkala)
 • Laponsko (Murmansk)

Tagy:

Hlavní zprávy

Volby by podle průzkumu vyhrálo hnutí ANO s 29 procenty. Do Sněmovny by pronikla i ČSSD
Politika

Volby by podle průzkumu vyhrálo hnutí ANO s 29 procenty. Do Sněmovny by pronikla i ČSSD

Sněmovní volby by v srpnu vyhrálo ANO s 29 procenty hlasů před ODS se 16 procenty a SPD se 14 procenty, ukázal model Medianu. Piráti by získali 11,5 procenta a ČSSD pět procent. Další strany by pětiprocentní hranici potřebnou pro vstup do Sněmovny nepřekročily, a to včetně nyní sněmovních uskupení STAN, TOP 09 a KDU-ČSL. Vyplývá to z volebního modelu, který zveřejnila agentura Median. Průzkum dále ukázal, že roste ochota lidí zúčastnit se voleb.

Babišův syn pod drobnohledem. Soud chce v kauze Čapí hnízdo přezkoumat jeho psychiku
Soudy

Babišův syn pod drobnohledem. Soud chce v kauze Čapí hnízdo přezkoumat jeho psychiku

Soud v kauze Čapí hnízdo přibere znalce z oboru psychologie a psychiatrie ke zkoumání duševního stavu Andreje Babiše mladšího, syna obžalovaného předsedy opozičního hnutí ANO Andreje Babiše. Soudce Jan Šott vyhověl návrhu obhajoby. Posudek by měli znalci zpracovat do 30. listopadu. Kromě bývalého premiéra Babiše čelí obžalobě i jeho někdejší poradkyně Jana Nagyová. Oba obžalovaní vinu odmítají.

Infobox
sledujeme živě
11:56

Volby by v srpnu vyhrálo ANO před ODS, posílila podpora třetí SPD

11:40

V Kyjově vyhrála volby opět Sedmadvacítka nezávislých starosty Lukla

11:14

Vítězné ANO v J. Hradci zatím výrazně nepokročilo v jednání o koalici

10:56

Ve Šlapanicích bude pokračovat hnutí Čisté Šlapanice, získalo většinu křesel

Senát je dobře placené odkladiště neúspěšných politiků. Zbytečná instituce, zdůraznil Zeman

Senát je elegantní a dobře placené odkladiště neúspěšných politiků, řekl prezident Miloš Zeman na konto horní komory parlamentu. V nedělní povolební Partii Terezie Tománkové se opřel nejen do šéfa Senátu Miloše Vystrčila, který ve svém obvodu postoupil do druhého kola hlasování, ale také do svých někdejších prezidentských protikandidátů. O horní komoře prezident rovněž řekl, že je to „zbytečná až škodlivá instituce“.

Putin naráží na tvrdý odpor. Dagestánci nechtějí narukovat do války a mlátí policisty

Vyhlášená částečná mobilizace v Rusku vyvolala velkou vlnu nevole napříč celou federací. V řadě měst, ať už na Sibiři nebo v západních vyspělých městech jako Moskva či Petrohrad, vypukly demonstrace, které bezpečnostní složky prezidenta Vladimira Putina tvrdě potíraly. Daleko horší situace je však v kavkazském Dagestánu. Místní protesty a násilný odpor je totiž mnohem ostřejší, než se kterým se Rusové setkali jinde. Při střetech s policisty byly zraněny desítky lidí a už se rozjela i série zatýkání.

Živě
ON-LINE: Volební jednání pokračují. Soud se zabývá obviněnou kandidátkou do Senátu Nagyovou

Komunální volby v hlavním městě vyhrála koalice Spolu pro Prahu, získala 19 mandátů v zastupitelstvu, které má 65 členů. Druhé skončilo ANO se 14 mandáty. Třetí Piráti budou mít 13 zastupitelů. Mandát v Senátu získal v prvním kole ve volebním obvodu Praha 6 Jiří Růžička (TOP 09), na Bruntálsku Ladislav Václavec (za ANO) a na Orlickoústecku jmenovec premiéra Petr Fiala (za KDU-ČSL). Pražský městský soud mezitím bude pokračovat v projednávání kauzy dotačního podvodu u projektu kongresového areálu Čapí hnízdo.

Ředitel NP České Švýcarsko končí. Nezvládl krizové řízení, vysvětlila odvolání ministryně

Ministryně životního prostředí Anna Hubáčková (za KDU-ČSL) odvolala ke 30. září ředitele Správy národního parku České Švýcarsko Pavla Bendu. Podle ní nedostatečně komunikoval s obcemi a nezvládl krizové řízení. Informaci sdělila mluvčí ministerstva Beata Berníková. V Českém Švýcarsku před dvěma měsíci vypukl nejrozsáhlejší lesní požár v zemi. Tisíce hasičů bojovaly s plameny 20 dní. Ministerstvo vypíše na místo ředitele výběrové řízení.

Jaroš ke kritické noci Soukalové v Alpách: Pomáhají ruská kamna, prostě musíte přežít

Celkem 20 hodin nebylo o bývalé biatlonistce a nyní moderátorce CNN Prima NEWS Gabriele Soukalové slyšet. Ztratila se při středeční vyjížďce na kole v italských Alpách a musela nevybavená strávit noc uprostřed přírody v mrazivých teplotách. Bohaté zkušenosti s drsnými podmínkami má český horolezec Radek Jaroš, který promluvil o tom, co dělat, když se někdo ztratí podobně jako trojnásobná olympijská medailistka.

Důvěra v českou ekonomiku se propadá. U spotřebitelů dosáhla historicky nejnižší úrovně

Důvěra v ekonomiku ČR v září dál klesla, meziměsíčně se snížila o čtyři body na hodnotu 90,1. Pesimističtější jsou podnikatelé i spotřebitelé, u kterých se důvěra v české hospodářství propadla na nejnižší hodnotu od počátku zjišťování v lednu 2003, a to na 72,7 bodu. Vyplynulo to z údajů, které zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Důvěra v hospodářství Česka je nižší i v meziročním srovnání.

Domácí zpravodajství

Komunální politika je jako swingers party, říká expert. V Praze ale harakiri od Spolu nečeká

Přestože komunální volby obvykle probíhají jako „politická swingers party“, kde se na stranickou příslušnost příliš nehledí, v Praze toto nehrozí, jelikož vedení vládních stran nedopustí koalici Spolu s hnutím ANO, která by mohla být pro koalici zdrcující. V pořadu 360° to řekl politický expert Petros Michopulos. Také podle komentátorky Lenky Zlámalové se nakonec lídr pražského Spolu Bohuslav Svoboda (ODS) a pirátský kapitán Zdeněk Hřib (Piráti) dokážou přenést přes vyostřenou předvolební kampaň. Politika je podle ní divadlo.

Hřib přirovnáním Svobody k prasečí chřipce překročil mez. Může ho to stát místo, říká expert

Mezi představiteli koalice Spolu, která vyhrála volby v Praze, panuje většinová shoda na tom, že by chtěli koalici v hlavním městě složit na základě vzoru vládní pětikoalice. V médiích se však diskutuje, zda takové spolupráci nebudou škodit spory mezi lídrem Spolu Bohuslavem Svobodou (ODS) a dosavadním pražským primátorem Zdeňkem Hřibem (Piráti), kteří si šli během kampaně tvrdě po krku. Profesionální vyjednavač Radim Pařík v pořadu 360° mimo jiné radil, co by oba politici měli udělat, aby mohla koalice bez problému vzniknout.