reklama

Šéf Koruny české: Z politiky se vytratila noblesa, krále by mohla chtít pětina mladých

Téměř pětina mladých lidí v Česku by mohla stát o znovuzavedení monarchie, 12 procent populace pak o návrat krále. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS to řekl předseda monarchistické strany Koruna Česká Radim Špaček. Spolu s kolegou z uskupení Moravané pak prozradili plány svých stran.

reklama

Koruna Česká a Moravané patří mezi strany, které budou usilovat o hlasy v nadcházejících říjnových volbách. Přicházejí s velmi neotřelými až unikátními myšlenkami, na které lákají potenciální voliče.

Monarchistická Koruna Česká, jak už vyplývá z názvu, dlouhodobě usiluje o znovuzavedení monarchie v českých zemích. „Podle našich odhadů by o monarchii aktivně stálo zhruba 12 procent lidí. Pokud naše informace nejsou mylné, tak u mladých lidí je to dokonce až někde kolem 18 procent,“ konstatoval v pořadu 360° šéf Koruny České Špaček.

Připouští, že všichni z nich nejsou příznivci jeho strany, ale jedná se o osoby, které by návrat krále přivítaly. Voliče mezi nimi lze podle Špačka hledat kvůli tomu, že se z politiky postupně vytrácí noblesa. Špaček doplnil, že úpadek aktuálně přichází přímo od prezidenta Miloše Zemana. Pokud by v čele země byla postava s noblesou, což by podle něj měl být král, pak by slušnost více pronikala do společnosti.

V případě úspěchu ve volbách by o znovuzavedení monarchie Špaček podle svých slov okamžitě neusiloval. „První by byla stabilizace financí,“ uvedl šéf Koruny České.

Šéf Moravanů: Ideální panovník? Takový by se nenašel

To Ctirad Musil, předseda Moravanů, jde do říjnových voleb s voláním po decentralizaci financí ve státě. „Česko je velmi centralistický stát, rozděluje finance z centra. Jiné země to mají nastavené tak, že daleko více rozhodují obce,“ pravil šéf Moravanů.

Jeho strana má jasnou představu o tom, jak by se měl změnit výběr daní. „My jsme přesvědčeni, že by se přinejmenším přímé daně, či jejich výběr, měl otočit v tom smyslu, že by je vybíraly obce. Část by spotřebovaly samy a část by posílaly zemi,“ řekl ve vysílání CNN Prima NEWS Musil. Výhodu takového výběru shledává předseda Moravanů v tom, že by občané přímo viděli, za co jsou jejich peníze ve městě či obci utraceny.

Na některých věcech, zejména rozdělení regionů, by se strany Moravané a Koruna Česká shodly. Musil však nesouhlasí s návratem krále. „Monarchie předpokládá, že ten člověk je neodvolatelný a má významnou moc. Je to velmi lákavá představa v případě nějakého ideálního panovníka,“ řekl šéf Moravanů. Nevěří však, že by se takový člověk v Česku našel.

Tagy:
jazyk král politika volby Morava český jazyk monarchie volby 2021 Koruna Česká Radim Špaček Moravané Ctirad Musil 360°

Hlavní zprávy

Lidl, Albert i Kaufland navyšují mzdy, měsíčně si prodavači mohou vydělat i 43 tisíc
Kariéra

Lidl, Albert i Kaufland navyšují mzdy, měsíčně si prodavači mohou vydělat i 43 tisíc

Potravinářské řetězce zaměstnancům zvyšují mzdy. Albert je zvedl od ledna v průměru o čtyři procenta, od února porostou v Lidlu v závislosti na pozici a odpracovaných letech. Pracovníci Kauflandu si přilepší průměrně o čtyři procenta od března. Ostatní obchodní sítě plánují případné zvýšení mezd oznámit v dalších měsících. Kromě zvýšení mezd společnosti rozšiřují také zaměstnanecké benefity. Vyplývá to z tiskových informací firem a ankety mezi zástupci řetězců.

Neomluvitelné. Měli by se jít léčit, odsuzuje psychiatr autory šibenice před Sněmovnou

Přinesli před Poslaneckou sněmovnu šibenici s výhružným nápisem. Podle demonstrantů na ní skončí všichni vlastizrádci. Kritika směřovala k poslancům, kteří měli projednávat nový pandemický zákon. Činy demonstrantů u Malostranského náměstí odsoudila část veřejnosti i mnoho politiků. Je šibenice s výhružkami za hranou? O tom se ve vysílání CNN Prima NEWS rozpovídal psychiatr Cyril Höschl.

Osvětim v noci: Nekonečné apely živých i mrtvých, myšlenky na vzpouru i spalování obětí

U bran někdejšího vyhlazovacího tábora Osvětim-Birkenau se emocím nikdo neubrání. Právě tady zahynula většina z 1,4 milionu osvětimských obětí. Turisté sem míří výhradně za bílého dne, ale mě zajímá osvětimská noc, takže do Birkenau záměrně přijíždím až se soumrakem. Tahle továrna na smrt se totiž v průběhu druhé světové války nezastavila ani za tmy. Během jediné noci v roce 1944 byl třeba v Birkenau zlikvidován celý český rodinný tábor. 3 792 dětí, žen a mužů.

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Exkluzivní speciál můžete sledovat v neděli 30. ledna od 20:00 na CNN Prima NEWS i přímo zde v článku. A ve 22:30 bude druhá hodina mimořádně i na Primě.

reklama

Domácí zpravodajství

Jste parodie na politika, vysmál se Topolánek Šlachtovi. Šéf Přísahy si to nenechal líbit

Expremiér Mirek Topolánek se na sociálních sítích ostře pustil do bývalého policisty Roberta Šlachty poté, co předseda Přísahy označil kandidáta na nového policejního prezidenta Martina Vondráška za kamaráda ODS a jeho případné jmenování za politizaci policie. Topolánek Šlachtovi mimo jiné sdělil, že je „parodií na politika“. Jeho poznámka nezůstala bez odezvy.

Třaskavé jednání Sněmovny: SPD jej čtyři hodiny blokovalo. Hanba vám, zuřil Bartošek

Hnutí SPD ve čtvrtek dopoledne čtyři hodiny blokovalo jednání Poslanecké sněmovny. Ta měla znovu jednat o korespondenční volbě, která by umožnila Čechům žijícím v zahraničí jednodušeji volit. K bodu se ale poslanci nedostali. Nejprve dvě hodiny řečnil předseda hnutí Tomio Okamura, který navrhoval změny v programu schůze. Pak se za řečnickým pultem střídali i jeho kolegové, což rozčílilo koaliční poslance.

reklama