reklama

Šéf Koruny české: Z politiky se vytratila noblesa, krále by mohla chtít pětina mladých

Téměř pětina mladých lidí v Česku by mohla stát o znovuzavedení monarchie, 12 procent populace pak o návrat krále. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS to řekl předseda monarchistické strany Koruna Česká Radim Špaček. Spolu s kolegou z uskupení Moravané pak prozradili plány svých stran.

reklama

Koruna Česká a Moravané patří mezi strany, které budou usilovat o hlasy v nadcházejících říjnových volbách. Přicházejí s velmi neotřelými až unikátními myšlenkami, na které lákají potenciální voliče.

Monarchistická Koruna Česká, jak už vyplývá z názvu, dlouhodobě usiluje o znovuzavedení monarchie v českých zemích. „Podle našich odhadů by o monarchii aktivně stálo zhruba 12 procent lidí. Pokud naše informace nejsou mylné, tak u mladých lidí je to dokonce až někde kolem 18 procent,“ konstatoval v pořadu 360° šéf Koruny České Špaček.

Připouští, že všichni z nich nejsou příznivci jeho strany, ale jedná se o osoby, které by návrat krále přivítaly. Voliče mezi nimi lze podle Špačka hledat kvůli tomu, že se z politiky postupně vytrácí noblesa. Špaček doplnil, že úpadek aktuálně přichází přímo od prezidenta Miloše Zemana. Pokud by v čele země byla postava s noblesou, což by podle něj měl být král, pak by slušnost více pronikala do společnosti.

V případě úspěchu ve volbách by o znovuzavedení monarchie Špaček podle svých slov okamžitě neusiloval. „První by byla stabilizace financí,“ uvedl šéf Koruny České.

Šéf Moravanů: Ideální panovník? Takový by se nenašel

To Ctirad Musil, předseda Moravanů, jde do říjnových voleb s voláním po decentralizaci financí ve státě. „Česko je velmi centralistický stát, rozděluje finance z centra. Jiné země to mají nastavené tak, že daleko více rozhodují obce,“ pravil šéf Moravanů.

Jeho strana má jasnou představu o tom, jak by se měl změnit výběr daní. „My jsme přesvědčeni, že by se přinejmenším přímé daně, či jejich výběr, měl otočit v tom smyslu, že by je vybíraly obce. Část by spotřebovaly samy a část by posílaly zemi,“ řekl ve vysílání CNN Prima NEWS Musil. Výhodu takového výběru shledává předseda Moravanů v tom, že by občané přímo viděli, za co jsou jejich peníze ve městě či obci utraceny.

Na některých věcech, zejména rozdělení regionů, by se strany Moravané a Koruna Česká shodly. Musil však nesouhlasí s návratem krále. „Monarchie předpokládá, že ten člověk je neodvolatelný a má významnou moc. Je to velmi lákavá představa v případě nějakého ideálního panovníka,“ řekl šéf Moravanů. Nevěří však, že by se takový člověk v Česku našel.

Tagy:
jazyk král politika volby Morava český jazyk monarchie volby 2021 Koruna Česká Radim Špaček Moravané Ctirad Musil 360°

Hlavní zprávy

V Rusku se alkoholem otrávilo 18 lidí. Pili levné náhražky stáčené na trhu, tvrdí média
Rusko

V Rusku se alkoholem otrávilo 18 lidí. Pili levné náhražky stáčené na trhu, tvrdí média

V ruském Jekatěrinburgu zemřelo v posledních několika dnech 18 lidí v důsledku otravy alkoholem, který obsahoval metanol. S odvoláním na vyšetřovací výbor o tom v sobotu informovala agentura TASS. Ta původně informovala s odkazem na jiný zdroj o 16 mrtvých. Podle něj se lidé otrávili nelegálně stáčeným alkoholem na místním trhu. Policie případ vyšetřuje a zadržela dva podezřelé, uvedl vyšetřovací výbor.

Sledujte nedělní Partii: Kdy vznikne nová vláda? Dorazí Havlíček, Vondra i Fiala z SPD

Kdy budeme mít novou vládu? Nejen to bude téma nedělní Partie. Hosty budou Karel Havlíček z Hnutí ANO, Alexandr Vondra z ODS, Radim Fiala z SPD a Martin Jiránek z Pirátské strany, jeden z kandidátů na obsazení funkce ministra průmyslu a obchodu. Jakou roli sehraje zdraví prezidenta republiky? Ve druhé části diskuse se zeptáme současného a bývalého předsedy Senátu Miloše Vystrčila a Milana Štěcha. Sledujte od 11 hodin na CNN Prima NEWS.

Babiš vysvětlil své záhadné chování v ÚVN: Sledovala mě CNN, tak jsem si dal dort

Sledovala mě americká televize CNN, tak jsem si dal kafe a dort s ochrankou, měl jsem čas, vysvětlil v pátek večer premiér Andrej Babiš (ANO) na Frekvenci 1 své neobvyklé chování v Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN), kde ve čtvrtek dostal třetí dávku vakcíny proti koronaviru. Místo toho, aby po tiskové konferenci odjel, tam ale zůstal a popíjel kávu. Spekulovalo se, že chtěl navštívit prezidenta Miloše Zemana nebo se sejít s jeho ošetřujícím lékařem a ředitelem nemocnice Miroslavem Zavoralem.

Nemocný prezident Masaryk se nedokázal podepsat, při přísaze zapomněl slib

Už je to holt taková domácí tradice, skutečný zdravotní stav československých i českých prezidentů se většinou před veřejností tajil a stále tají. „Prezidenta Masaryka už při volbě z 24. května 1934 notně opouštěly síly. Ale málokdo věděl, že ho měsíc před prezidentskou volbou postihla mozková příhoda,“ připomíná Marie Ryantová z Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích.

Nečekaný následek Hry na oliheň: Dramaticky roste zájem naučit se korejsky

Nejsledovanější seriál streamovací služby Netflix má nejen pozitivní dopad na kasu svých tvůrců, ale dostává do povědomí diváků vše, co souvisí se zemí, kde se děj série odehrává. Výjimkou není ani jazyk, kterým protagonisté hovoří. Hra na oliheň je totiž k dispozici v původním korejském znění s titulky. A diváci v USA a Velké Británii to náležitě oceňují.

Meghan šla mezi chudé děti v šatech za statisíce. Její utrácení lidem vadí, říká expertka

Ačkoli Meghan Markleová dostala varování, že by se měla vyhnout marnotratnému rozhazování peněz, už v době, kdy pobývala v Británii s královskou rodinou, bohatství vystavuje na odiv stále. Vévodkyně ze Sussexu naposledy schytala kritiku za své ošacení, když navštívila školu pro znevýhodněné děti – na sobě měla kostým za 5517 liber, tedy za více než 166 tisíc korun. Podle expertky na královskou rodinu Katie Nichollové nedává její výběr outfitu žádný smysl.

reklama

Domácí zpravodajství

Preventivní testy na covid od prosince nebude hradit stát. Mění se i podmínky karantény

Aktualizováno

Preventivní testy na COVID-19 by se mohly přestat hradit z veřejného zdravotního pojištění od 1. prosince, bude to navrhovat ministerstvo zdravotnictví, řekla v pátek novinářům hlavní hygienička Pavla Svrčinová. Testy zůstanou zdarma pro děti do 12 let. Podle ministra Adama Vojtěcha (za ANO) budou i další výjimky, například pro lidi, kteří už mají první dávku očkování. Ministerstvo rovněž navrhne, aby karanténu pro lidi po kontaktu s nakaženým koronavirem bylo možné po sedmi dnech ukončit negativním testem.

reklama