Zdaňme krizové zbohatlíky. Vláda by měla změnit systém a převzít ČEZ, má jasno Špidla

Nejsilnějším lékem na zvládnutí aktuální ekonomické a energetické krize by byla cíleně mířená pomoc a zavedení progresivní sektorové daně z nadměrného zisku. V pořadu K věci na CNN Prima NEWS to řekl bývalý předseda vlády Vladimír Špidla. ODS podle něj v minulosti vytvořila rámec, ve kterém nelze občanům jednoduše pomáhat.

Poslední volební průzkum ukázal, že by ze sněmovny vypadli KDU-ČSL a Starostové, do Thunovského paláce by se naopak vrátili sociální demokraté. „Myslím si, že to signalizuje změnu trendu. Výzkumy ale mají určitou míru přesnosti, jednoduchý úsudek se tak udělat nedá,“ řekl Špidla. Vzestup ČSSD považuje spíš za efekt aktuální situace než její politiky.

Podle předsedy strany Michala Šmardy jedinou věcí, jež musí ČSSD udělat, je omluva za chyby a slib, že už se nebudou opakovat. S tím však Špidla nesouhlasí. „To samozřejmě nestačí. Důležité je, abychom se jako sociální demokrati vrhli do politického zápasu,“ pronesl. „Jediná metoda, která je v politice zásadní, je bojovat za svoje hodnoty, v případě ČSSD za základní sociálnědemokratické cíle. Tam, kde je problém, tam, kde je konflikt, mají být Sociální demokraté,“ konstatoval bývalý šéf ČSSD a dodal, že pád jeho strany zapříčinil hlavně dlouhý pobyt ve vládě.

„ČSSD dokázala v rámci vlády posunout tu agendu směrem k sociální demokracii. Domáčkla Andreje Babiše, aby převzal její principy. My jsme ale byli výrazně slabší partner. A jak to tak bývá, výhody vždycky shrábne ten silnější,“ vracel se v čase Špidla.

Řešením je sektorová daň

„Současná vláda hodlá svou hlavní antiinflační politiku založit na nízkých mzdách a chce, aby to zaplatili zaměstnanci. Odmítá, aby to alespoň z části platili ti, jejichž ramena jsou silná,“ pravil kriticky Špidla. Podle jeho názoru by se měla zavést zvláštní sektorová daň na mimořádné zisky pro právnické osoby. „V každé takovéto době existují ‚krizoví zbohatlíci‘. Bylo by na místě je zdanit.“

Průzkum společnosti PAQ Research odhalil, že počet domácností s příjmem pod hranicí chudoby vzrostl z loňských devíti procent na současných 16. Vláda nedělá dost pro to, aby nenechala lidi padnout do chudoby, myslí si Špidla. „Ona ani nemůže. Je to vláda politicky dominovaná ODS a její posvátná mantra je, že se nebudou zvyšovat daně. Tím si vytváří rámec, ve kterém tuto situaci zvládnout nemůže.“

„Vláda by měla jít cestou k převzetí ČEZ. Tím by se dostala přímo k tvorbě cen. V případě tak velkého uskupení jako jsou právě České energetické závody, by se to projevilo v celém systému,“ uvedl. Nebál by se ani toho, že by celý proces měl trvat příliš dlouho. „Je mimořádná situace. Moje zkušenost mi říká, že v takových časech jde všechno mnohem rychleji, než by si člověk myslel.“

Špidlovi vadí také nedostatečně cílená pomoc. „Celkový administrativní systém je dlouhou dobu budován pod principem kulturní hegemonie pravice, která má obavu, aby se nepředala. Následkem toho, že se zneužívaly sociální dávky, což sice představovalo asi 0,003 procenta HDP, se vytvořil systém, aby bylo mimořádně obtížné se k tomu dostat. Systém teď není schopný lidem pomáhat,“ měl jasno.

Existuje potřeba Sociální demokracie

Před blížícími volbami do zastupitelstev obcí uzavřelo ČSSD v několika volebních okrscích koalici se Stranou přímé demokracie. Špidla to nepovažuje za dobrý nápad. „Jít s SPD je hrubě proti sociálnědemokratickému přesvědčení a nemůže to vést k úspěchu,“ řekl.

Vladimír Špidla letos kandiduje do senátu, kde má ČSSD jen tři mandáty. „Musíme počkat na volby. Atmosféra se určitým způsobem mění a já si všímám, že existuje jakási kulturní potřeba Sociální demokracie,“ hodnotil šance strany. „Na podzim i přesto, že se ČSSD do sněmovny nedostala, jsem měl hodně preferenčních hlasů. Navíc mě požádala místní organizace v Praze 4, abych kandidoval do senátu. Uvnitř Sociální demokracie se to setkalo s kladným ohlasem, takže jsem ten mandát převzal,“ dodal.

Eventuální vznik levicové vlády považuje Špidla za běh na dlouhou trať. „Obnovení levice po minulých parlamentních volbách zabere určitě víc času než jen do voleb následujících,“ uzavřel Špidla.

Tagy:

Hlavní zprávy

Infobox
sledujeme živě
10:56

Ve Šlapanicích bude pokračovat hnutí Čisté Šlapanice, získalo většinu křesel

10:18

Vítězné ANO v Litvínově jedná o koalici, skokanem je komunistka

10:01

Vítězný Nymburk s klidem jedná v Nymburce o koalici, nejprve osloví ODS

09:40

Vítězné hnutí ANO vyjednává v Kroměříži o koalici s pěti dalšími subjekty

Ředitel NP České Švýcarsko končí. Nezvládl krizové řízení, vysvětlila odvolání ministryně

Ministryně životního prostředí Anna Hubáčková (za KDU-ČSL) odvolala ke 30. září ředitele Správy národního parku České Švýcarsko Pavla Bendu. Podle ní nedostatečně komunikoval s obcemi a nezvládl krizové řízení. Informaci sdělila mluvčí ministerstva Beata Berníková. V Českém Švýcarsku před dvěma měsíci vypukl nejrozsáhlejší lesní požár v zemi. Tisíce hasičů bojovaly s plameny 20 dní. Ministerstvo vypíše na místo ředitele výběrové řízení.

Putin naráží na tvrdý odpor. Dagestánci nechtějí narukovat do války a mlátí policisty

Vyhlášená částečná mobilizace v Rusku vyvolala velkou vlnu nevole napříč celou federací. V řadě měst, ať už na Sibiři nebo v západních vyspělých městech jako Moskva či Petrohrad, vypukly demonstrace, které bezpečnostní složky prezidenta Vladimira Putina tvrdě potíraly. Daleko horší situace je však v kavkazském Dagestánu. Místní protesty a násilný odpor je totiž mnohem ostřejší, než se kterým se Rusové setkali jinde. Při střetech s policisty byly zraněny desítky lidí a už se rozjela i série zatýkání.

Důvěra v českou ekonomiku se propadá. U spotřebitelů dosáhla historicky nejnižší úrovně

Důvěra v ekonomiku ČR v září dál klesla, meziměsíčně se snížila o čtyři body na hodnotu 90,1. Pesimističtější jsou podnikatelé i spotřebitelé, u kterých se důvěra v české hospodářství propadla na nejnižší hodnotu od počátku zjišťování v lednu 2003, a to na 72,7 bodu. Vyplynulo to z údajů, které zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Důvěra v hospodářství Česka je nižší i v meziročním srovnání.

Živě
ON-LINE: Volební jednání pokračují. Soud se zabývá obviněnou kandidátkou do Senátu Nagyovou

Komunální volby v hlavním městě vyhrála koalice Spolu pro Prahu, získala 19 mandátů v zastupitelstvu, které má 65 členů. Druhé skončilo ANO se 14 mandáty. Třetí Piráti budou mít 13 zastupitelů. Mandát v Senátu získal v prvním kole ve volebním obvodu Praha 6 Jiří Růžička (TOP 09), na Bruntálsku Ladislav Václavec (za ANO) a na Orlickoústecku jmenovec premiéra Petr Fiala (za KDU-ČSL). Pražský městský soud mezitím bude pokračovat v projednávání kauzy dotačního podvodu u projektu kongresového areálu Čapí hnízdo.

Komunální politika je jako swingers party, říká expert. V Praze ale harakiri od Spolu nečeká

Přestože komunální volby obvykle probíhají jako „politická swingers party“, kde se na stranickou příslušnost příliš nehledí, v Praze toto nehrozí, jelikož vedení vládních stran nedopustí koalici Spolu s hnutím ANO, která by mohla být pro koalici zdrcující. V pořadu 360° to řekl politický expert Petros Michopulos. Také podle komentátorky Lenky Zlámalové se nakonec lídr pražského Spolu Bohuslav Svoboda (ODS) a pirátský kapitán Zdeněk Hřib (Piráti) dokážou přenést přes vyostřenou předvolební kampaň. Politika je podle ní divadlo.

Odvrácená strana příspěvku na bydlení. Úředníci můžou lidem kontrolovat oblečení i kartáčky

Nestyďte se říct o příspěvek na bydlení jako o účinnou pomoc v boji s drahými energiemi. Takovou větu mohou lidé slyšet od vládních politiků, kteří propagují příspěvek na bydlení dříve určený zejména pro důchodce nebo matky samoživitelky. Žádost o příspěvek má však i odvrácenou stranu, podle zákona totiž hrozí tvrdé kontroly od úředníků přímo v bytech žadatelů.

Škrábání pravou rukou za levým uchem a 40 let s jednou manželkou. Co padlo v nedělní Partii?

Nedělní Partie Terezie Tománkové po komunálních a senátních volbách přinesla ostrou výměnu názorů i vyhrocené hádky. Tématem ovšem nebyly jen komunální a senátní volby. Lidovecký ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka se pustil do šéfa SPD Tomia Okamury kvůli skákání do řeči. Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) si zase rýpnul do exministryně financí Aleny Schillerové (ANO), že ji ve volbách na domácí půdě nepodpořilo moc lidí. Vybrali jsme pro vás nejlepší hlášky z Partie.

Domácí zpravodajství

Hřib přirovnáním Svobody k prasečí chřipce překročil mez. Může ho to stát místo, říká expert

Mezi představiteli koalice Spolu, která vyhrála volby v Praze, panuje většinová shoda na tom, že by chtěli koalici v hlavním městě složit na základě vzoru vládní pětikoalice. V médiích se však diskutuje, zda takové spolupráci nebudou škodit spory mezi lídrem Spolu Bohuslavem Svobodou (ODS) a dosavadním pražským primátorem Zdeňkem Hřibem (Piráti), kteří si šli během kampaně tvrdě po krku. Profesionální vyjednavač Radim Pařík v pořadu 360° mimo jiné radil, co by oba politici měli udělat, aby mohla koalice bez problému vzniknout.

Okamura ke svému přešlapu: Měl jsem volební lístek pro Růžičku ještě roztrhat a sníst?

Šéf SPD Tomio Okamura už druhý den obhajuje svůj protestní hlas pro znovuzvoleného senátora Jiřího Růžičku. Ten obhájil svůj post v horní komoře parlamentu již v prvním kole. Ačkoliv Okamura volební lístek přeškrtal a natrhnul, stále pravděpodobně platil. „Měl jsem ten lístek ještě zmuchlat? Sníst? Roztrhat na kusy? Ještě něčím polít? Hlavně jsem rád, že jsem vyjádřil nesouhlas s politikou vlády Petra Fialy (ODS),“ doplnil pobaveně Okamura v povolební Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS.