Pozor na komáry! Jsou pro naše mazlíčky nebezpečnější, než si myslíme

Otravné bzučení, svědění a pořádné jelito. Všichni to známe a v letních měsících nám komáři dokážou znepříjemnit dovolenou i večerní posezení. Komáři ale nekoušou jen lidskou populaci. S gustem si mimo jiné pochutnají i na našich domácích mazlíčcích. Je jedno, zda zůstanete přes léto doma a nebo pojedete do ciziny. Na komáry narazíte všude a málokdo si uvědomuje s tím spojená rizika. 

Hlavním problémem není jen štípanec, ale hlavně přenos infekcí. Lidé si uvědomují rizika především spojená s klíšťaty, komáři už takové obavy nevzbuzují, přitom bychom je neměli podceňovat. Srdeční červivost a leishmanióza, to jsou nejčastější infekční nemoci přenášené komáry. Pozor byste si měli dát hlavně pokud s mazlíčky cestujete do zahraničí. Ovšem aktuální je to i v České republice. Komáři si u zvířat nejčastěji vybírají méně ochlupená místa (okolo očí, uší), takže pro páníčky je štípanec více viditelný. 

Ochrana před komáry je jednoduchá. Nejúčinnější jsou takzvané repelentní spot – ony neboli pipety, které nakapete pejskovi za na kůži, nejlépe za krk, aby se k místu nedostal. Většinou mají pipety i repelentní účinky, takže odpuzují a zabraňují tím sání. 

Nezapomeňte, že pokud máte doma psí rybičku, mnohonásobným koupáním se působení antiparazitik snižuje. V těchto případech se nedoporučuje, ale pipetu aplikovat častěji než 1x týdně. 
Pokud jste byli na dovolené se svým čtyřnohým parťákem a prevenci jste podcenili, je potřeba ho odčervit.

Tip na domácí repelent:100 g sušeného rozmarýnu lékařského500 ml vroucí vody1 lžičku jablečného octaSušený rozmarýn zalijete vroucí vodou, necháte louhovat půl hodiny, pak scedíte  a necháte vychladnout. Následně přimícháte jablečný ocet a nalijte do rozprašovače. Můžete ho aplikovat každé 3 hodiny. Chraňte oči, nos a tlamu psa.

Leishmanióza

Je parazitárním onemocněním, které patří do tzv. zoonóz, což je nemoc přenosná ze zvířat na člověka.

Nejčastější místa nákazy jsou Portugalsko, Španělsko, jižní Francie, Apeninský a Balkánský poloostrov.

Projevy této nákazy jsou různé a je tak náročnější na diagnostiku. Většinou se pes rychle unaví a může se projevit apatie. Dochází k úbytku hmotnosti a ztrátě chlupů. Hlavně v okolí očí, uší a nosu. Doprovázená může být i horečkami. Inkubační doba je 3-6 měsíců. Při podezření navštivte veterináře, nemoc je přenosná i na člověka.

Srdeční červivost

Projevuje se častou únavou psa, ztrátou hmotnosti a vybledlou sliznicí. Pes často kašle a má zrychlené dýchání, má nekvalitní srst a může i omdlévat. Může dojít k selhání jater a následné smrti psa. Tato nemoc je přenosná na člověka.

Jednoznačnou prevencí jsou takzvané repelentní spotony, jak jsme zmínili výše.

Tagy: