Češi mají vinou inflace enormní zájem i o dražší dovolené. Přesto se na nich snaží ušetřit

Řada lidí si i přes extrémní zdražování nechce odpustit dovolenou v zahraničí. Češi ale zároveň hledají alespoň způsoby, jak při tom ušetřit. Řešením může být i návštěva destinace mimo hlavní sezonu. Návštěvníci zaplatí méně a užijí si dovolenou bez davů dalších turistů. Platí to i pro dlouhodobě nejnavštěvovanější destinaci – Chorvatsko.

„Před sezónou jezdíme každý rok. Není to tu tak narvané lidmi a ve finále je oproti hlavní sezoně nižší i cena,“ popisuje maminka ze severních Čech. S dcerou a manželem vyrazili do Chorvatska obytným vozem. A z duše mluví celé řadě podobně smýšlejících tuzemských výletníků.

I když se zadarské resorty už postupně plní turisty, rodina si pochvaluje, že předešlých pět týdnů si užila pohody a klidu. „Sezona v Chorvatsku obvykle začíná už po velikonočních svátcích, ještě však není na vrcholu, ale už se to blíží. Od chvíle, kdy se moře oteplí a přijde slunce, lidé začínají přijíždět,“ potvrzuje marketingová manažerka jednoho z chorvatských resortů Ana Pavlović.

Také všechny další letní resorty startují hlavní turistickou sezonu červencem. „Rodiny, které nejsou vázané školní docházkou, vyráží v červnu, čímž určitě ušetří. Pro ostatní to může být dobrý tip, protože poslední školní týden se už učivo většinou neprobírá,“ radí rodinám s dětmi mluvčí cestovní kanceláře Fischer Jan Bezděk.

A Češi podle něj mohou ušetřit bez ohledu na to, do jaké destinace míří. „Procentuálně je to velmi podobné. Samozřejmě u dražší dovolené je pak sleva citelnější,“ vysvětluje pro CNN Prima NEWS mluvčí Fischeru.

To potvrzuje i student Marek, který vyrazil do Itálie už na začátku června. „Když jsem se díval na nynější ceny, ušetřil jsem asi deset tisíc. Z části na letence, další část za ubytování. Bydlel jsem totiž v centru Benátek,“ popisuje s tím, že kvůli zdražování musí více řešit svou ekonomickou situaci.

Ušetřit je možné i na jídle

Turistům se v konečném důsledku může vyplatit i hotelové „all inclusive“, kdy mají v ceně ubytování i stravu, mnohdy neomezenou. „Rozdíl mezi polopenzí a ‚all inclusive‘ je často menší než částka, kterou je rodina nucena zaplatit v restauracích,“ potvrzuje Bezděk.

Zároveň ale dodává, že mohutné zdražování v celé Evropě má i jeden pozitivní vliv pro turistický ruch. Lidé totiž investují peníze raději do dražší dovolené, než aby jim úspory „sežrala“ inflace, která se v Česku šplhá k 16 procentům. Růst táhnou ceny bydlení a potravin.

„Zájem je enormní, už se pohybuje výrazně nad rokem 2019. Vše přebírá zadržená poptávka, kdy lidé necestovali kvůli koronavirovým restrikcím,“ dodává mluvčí. Mezi oblíbené destinace i podle dalších cestovních kanceláří patří Chorvatsko, Řecko, Egypt a Turecko.

Tagy:

Hlavní zprávy

Král Max. Do Verstappenovy nadvlády už rýpe i Hamilton, zábavu přináší neštěstí Ferrari
Motorismus

Král Max. Do Verstappenovy nadvlády už rýpe i Hamilton, zábavu přináší neštěstí Ferrari

Minulý rok nabídla formule 1 neuvěřitelné drama. Pokud se někdo díval na královnu motorsportu při závěrečném prosincovém závodě sezony v Abú Dhabí vůbec poprvé, trefil jackpot. Max Verstappen totiž rozhodl o svém premiérovém titulu mistra světa v posledním kole. Tentokrát se může Nizozemec stát šampionem už o prvním říjnovém víkendu. Ne, ročník není zkrácený, jen si „Super Max“ jede vlastní ligu.

Inflace na dvou procentech v létě 2024 a euro skoro za 26 korun, odhaduje ČNB
Finance

Inflace na dvou procentech v létě 2024 a euro skoro za 26 korun, odhaduje ČNB

Čeká nás ještě dlouhé období, po něž nás bude doprovázet inflace, kterou nepamatují lidé narození v tomto století. Tempo růstu cen sice v Česku již začalo klesat, ale po většinu příštího roku se bude držet na dvouciferných hodnotách nebo těsně pod nimi. Teprve až na přelomu druhého a třetího kvartálu 2024 pevněji zakotví na inflačním cíli dvou procent, který stanovuje Česká národní banka.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
07:08

Drábová: Radiační situace na Ukrajině zůstává normální

06:14

MHD v Pardubicích jž není ode dneška pro ukrajinské běžence zdarma

05:56

Evropský úřad: Ukrajina může v zimě čelit problémům se zásobováním energií

05:30

V Lotyšsku se ve stínu ruské války proti Ukrajině konají parlamentní volby

Martin R. měl loupit i znásilňovat. Policisté ho našli mrtvého, už vědí, co se stalo

Mrtvým mužem, kterého policie nalezla na konci srpna v lese na Rychnovsku, byl hledaný čtyřicátník podezřelý z loupeže, znásilnění, nedovoleného ozbrojování a omezování osobní svobody. Přečinů se podle policie dopustil dvakrát, a to pod pohrůžkou použití nelegálně držené střelné zbraně. Následně se sám zastřelil. Jeho totožnost nyní potvrdili znalci.

Týden hrůzy pro Bílý dům. Biden hledal mrtvou političku, viceprezidentka si pletla Koreje

Americká diplomacie za sebou nemá zrovna úspěšný týden. Nejdříve se dopustil dalšího faux pas prezident Joe Biden, který na tiskové konferenci vyhlížel v davu zesnulou političku. O den později spáchala rétorický přešlap také viceprezidentka Kamala Harrisová, která při návštěvě Jižní Koreji v projevu chválila pevné spojenectví s autoritářskou Severní Koreou.

Řádění hurikánu Ian pokračuje. Udeřil v Jižní Karolíně, stovky tisíc lidí jsou bez proudu

Aktualizováno

Bouře Ian dorazila k pobřeží Jižní Karolíny jako hurikán prvního stupně z pěti s rychlostí větru 136 kilometrů v hodině. Bez proudu je nyní podle monitorovacího serveru PowerOutage přes 180 tisíc odběratelů. Prezident Joe Biden vyhlásil v pátek na žádost guvernéra Henryho McMastera v Jižní Karolíně stav nouze. Na rozdíl od Floridy, kde Ian udeřil výrazně větší silou, úřady v Jižní Karolíně nevydaly plošné nařízení k evakuaci. Domovy ale opustili lidé v nejvíce rizikových záplavových oblastech.

Živě
ON-LINE: Putinovy hrozby dokazují slabost Moskvy, prohlásil Stoltenberg. Anexi odsoudil

Válka na Ukrajině trvá už déle než sedm měsíců. Nejméně 23 lidí v pátek zahynulo a dalších 28 bylo zraněno při ruském raketovém útoku na civilní humanitární konvoj u jihoukrajinského města Záporoží. Ruský prezident Vladimir Putin podepsal smlouvy o připojení čtyř ukrajinských regionů k Ruské federaci. Spolu s ním tak při ceremoniálu v Kremlu učinili zástupci těchto Ruskem okupovaných a ovládaných oblastí. Kyjev a Západ anexi odmítá.

První den druhého kola senátních voleb skončil. Víc lidí přitáhl jen souboj Vystrčil–Nagyová

Aktualizováno

První den závěrečného kola letošních senátních voleb ve 22:00 skončil. Zájem ovlivnit složení horní komory byl zatím podle očekávání nižší než před týdnem, dorazila zhruba desetina voličů. Vyšší účast je pouze na Jihlavsku, kde proti sobě stojí předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) a Jana Nagyová (za ANO), která je obžalovaná v kauze Čapí hnízdo.

Domácí zpravodajství

Podporujme ruskou migraci do států mimo EU, nikoliv do Česka, říká Gregorová

Evropské země se neshodnou, zda ruské migranty přijímat, či nikoliv. České ministerstvo zahraničí rozhodlo, že Rusům prchajícím před mobilizací humanitární víza udělovat nebude. S tím souhlasí i europoslankyně Markéta Gregorová (Piráti). Kromě ruské migrace se v rozhovoru pro CNN Prima NEWS rozpovídala i o loutkových referendech na okupovaných územích Ukrajiny či o situaci v postsovětském prostoru.