reklama

Česko pokryl nový sníh a komplikuje dopravu. Místy napadne až 15 centimetrů

Nový sníh pokryl v úterý většinu území České republiky a na řadě míst komplikuje dopravu. Podle Českého hydrometeorologického úřadu (ČHMÚ) bude občas sněžit i ve středu. Ve čtvrtek se bude oteplovat a sněžení bude postupně přecházet do deště. Nejtepleji bude v pátek, někde podle meteorologů lidé naměří 5 až 9 °C. Začátkem dalšího týdne se ale opět ochladí.

reklama

úterý ČHMÚ předpovídá občasné sněžení od západu. Nejvíce bude sněžit v jihozápadní polovině Čech, kde napadne až 5 cm sněhu, na Šumavě a v Krušných horách až 15 cm. Místy se tam budou tvořit i sněhové jazyky.

Na Česko proudí studený a vlhký vzduch od severozápadu. Během dne bude zataženo až oblačno, zejména na Moravě a ve Slezsku místy přechodně polojasno. Nejvyšší teploty dosáhnou podle ČHMŮ -2 až +2 °C, v 1 000 m na horách kolem -5 °C. Povane mírný západní až severozápadní vítr 2 až 5 m/s, v jihozápadní polovině Čech místy čerstvý 4 až 8 m/s, s nárazy kolem 15 m/s. Podobné počasí bude i v noci.

Sníh komplikuje dopravu

Sníh v některých částech republiky komplikuje dopravu. Pražská Technická správa komunikací (TSK) vyslala do ulic kvůli hustému sněžení více než sedmdesátku sypačů. V ulicích jsou rovněž pracovníci odklízející sníh, sdělila mluvčí TSK Barbora Lišková. „V 11:55 byl vyhlášen výjezd s pokynem provedení likvidačního posypu na motoristické komunikace prvního pořadí. V akci je 73 sypačů. Lidé jsou venku v rámci náhradních prací a se sněžením začali uklízet sníh,“ uvedla Lišková.

Kvůli sněhu se zpožďují některé autobusy pražské MHD. Podle internetových stránek dopravního podniku (DPP) se jedná o linky číslo 101, 108, 134, 149, 152, 191, 359, X26.

Sníh kolem poledne zkomplikoval dopravu i ve středních Čechách. Problémy byly hlášeny například na Křivoklátsku nebo na trase mezi Prahou a Dobřichovicemi. „Silničáři v regionu poslali do terénu zhruba 150 sypačů,“ uvedl pracovník dispečinku krajských cestářů. Někde bylo třeba dočasně zastavit provoz autobusů.

Sněžení podle cestářů postupovalo od severozápadu. V Chráněné krajinné oblasti Křivoklátsko vznikly problémy kvůli tomu, že tam cestáři nemohou silnice solit. Ošetřují je jen inertním posypem. „Měli jsme dvě nebo tři hlášení od policie, že tam stojí nákladní auta v kopci a že to nemohou vyjet, přitom to bylo posypané,“ podotkl dispečer.

Problémy měly někde i autobusy. Například na trase mezi pražským Smíchovem a Dobřichovicemi byl jejich provoz dočasně zastaven. Podle cestářů jde o letitý problém, protože je tam zastávka v kopci, kde se větší autobusy obtížně rozjíždějí.

Husté sněžení ale zkomplikovalo dopravu i v Karlovarském kraji. Na dálnici D6 v kopci uvízly kamiony. Sníh zůstává na silnicích ležet, a i ve městech pod ním vzniká kluzká vrstva. Ve vyšších polohách mohou vozovky namrzat. V kraji se od rána teplota pohybuje od tří do pěti stupňů Celsia pod nulou. Silničáři kromě vrstvy nového sněhu upozorňují na námrazu a zhoršenou viditelnost způsobenou hustým sněžením.

Horští záchranáři snížili lavinový stupeň v Jeseníkách

Horští záchranáři v Jeseníkách ovšem snížili stupeň lavinového nebezpečí, nyní platí druhý z pětibodové škály. „Díky oteplení a střídání teplot horní vrstvy ve sněhové pokrývce postupně sesedají a částečně se stabilizují,“ řekl dispečer jesenické horské služby Jiří Hejtmánek. Druhý stupeň znamená mírné lavinové nebezpečí, a to především na strmých svazích. Třetí lavinový stupeň, tedy značné nebezpečí, platil od předminulé neděle.

V Jeseníkách se nyní podle dispečera pohybuje teplota v 1 300 metrech nad mořem kolem minus osmi stupňů a fouká čerstvý vítr. „Připadlo kolem pěti centimetrů sněhu, takže nyní tady máme kolem jednoho metru,“ doplnil dispečer.

Ve středu bude sněžit, pak se oteplí

Ve středu meteorologové očekávají oblačno až zataženo, místy přechodně polojasno. Ojediněle bude slabě sněžit nebo budou sněhové přeháňky. Postupně bude sněžit na většině území. Nejvyšší teploty dosáhnou -1 až +3 °C, v 1 000 m na horách kolem -5 °C. Bude vát mírný západní vítr 2 až 6 m/s, který se bude odpoledne měnit na jihozápadní a večer bude většinou slábnout.

Podle ČHMÚ zimní počasí vydrží v Česku až do čtvrtka, kdy se začne oteplovat a sněžení bude postupně přecházet do deště. Nejtepleji bude v pátek, na některých místech v republice podle meteorologů lidé naměří 5 až 9 °C. Začátkem dalšího týdne se ale opět ochladí.

Tagy:

Hlavní zprávy

Bídné podmínky a šizení protokolů. Na Baldwinův smrtící výstřel bylo zaděláno dopředu
USA

Bídné podmínky a šizení protokolů. Na Baldwinův smrtící výstřel bylo zaděláno dopředu

Ani do chvíle, kdy hollywoodský herec Alec Baldwin na „place“ omylem údajnou rekvizitou zastřelil hlavní kameramanku a zranil režiséra, nešlo při natáčení westernového filmu Rust všechno po drátkách. Vyplývá to z článku, který přinesl Los Angeles Times. Štáb měl být frustrovaný z podmínek natáčení a dodržování bezpečnostních protokolů mělo k dokonalosti daleko.

Legenda Manchesteru United přiznala sexuální zneužívání. Matka Evry měla vztek

Opora Manchesteru United i francouzské reprezentace. Fotbalista Patrice Evra byl svého času jedním z nejlepších levých obránců na světě, a proto si teď mohl dovolit napsat autobiografii. V ní se nepozastavuje pouze nad krásnými okamžiky, které prožil na trávníku, ale rovněž nad dětstvím, které podle knihy rozhodně neměl jednoduché. Prozradil, že když mu bylo 13 let, učitel ze školy ho sexuálně zneužil.

Vemte si roušku, žádal muž v metru policisty. Neotravuj, řekli a vyhodili ho ze stanice

Ke kuriózní situaci došlo v týdnu v prostorách newyorského metra. Pasažér Andy Gilbert spatřil policisty, kteří na rozdíl od něj neměli roušku nebo respirátor, ačkoliv je to tam na základě státních nařízení povinné. Gilbert se tedy ocitl v pozici, kterou by měli zastávat právě strážníci, a po dvojici chtěl, aby si zakryla ústa a nos. Policisté pro něj však neměli pochopení a násilím vyvedli muže ze stanice.

Dušek: Omezení nemocniční péče nelze vyloučit. Páteční počet nakažených je unikátní

V pátek přibylo v Česku nejvíce nakažených koronavirem za půl roku. Podle šéfa Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislava Duška je 4 224 nových případů vzhledem k jiným pátkům unikátní číslo. Ve vysílání CNN Prima NEWS navíc varoval, že v některých regionech může opět hrozit omezení nemocniční péče. Několikrát pak apeloval na všechny občany, kteří zatím nepodstoupili vakcinaci, aby tak učinili.

Sourozenci vjeli pod vlak, 15letý Daniel nepřežil. Rodiče se modlí za přežití dcery

Tragická nehoda na Frýdecko-Místecku si vyžádala život 15letého Daniela. Ten minulou neděli cestoval společně se svou starší sestrou Nikolou autem, když je na železničním přejezdu v obci Ropice srazil vlak. Sourozenci byli s těžkými zraněními převezeni do nemocnice. Zachránit chlapce se lékařům již nepodařilo. Jeho rodiče se teď rozhodli pro dobrý skutek a chlapcovi orgány poskytnou k dárcovství.

Nálada mezi Piráty a STAN houstne. Někdo nám nasazuje psí hlavu, zlobí se Bartoš

Vyjednávání mezi Piráty a STAN o nové vládě pod taktovkou koalice Spolu neprobíhají v té nejlepší atmosféře. Některé zdroje ze STAN hovoří o tom, že partaj Ivana Bartoše je chaotická a není schopná jasně říct, o které resorty má zájem. Bartoš na to konto CNN Prima NEWS řekl, že někteří účastníci jednání evidentně mají záměr nasadit Pirátům psí hlavu.

reklama

Domácí zpravodajství

Jsme připraveni vyloučit Česko z mapy, Fiala i Kolář jsou rusofobové, tvrdí ruský expert

Rusko je připraveno na to, že vyloučí Česko z mapy světa, řekl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS ruský politolog a bohemista Vadim Truchačev. Reagoval tak na spekulace, že by novým českým premiérem byl šéf ODS Petr Fiala a ministrem zahraničí poslanec Ondřej Kolář (TOP 09). Truchačev Fialu označil za rusofoba, Kolář zase podle něj svým vedením Prahy 6 ruskému lidu plive do tváře.

Proplácení testů či kratší karanténa. Jak plánuje nastupující vláda řešit covid?

Další vlna epidemie se podle čísel z posledního týdne pořádně zvedla. Premiér Babiš a spol. proto představili sérii přísných opatření, které mají nárůst nových případů covidu zkrotit. Otázkou však zůstává, jak dlouho budou platit. Připravovaná vláda Petra Fialy, která by mohla ve Strakově akademii usednout během příštích měsíců, má totiž na pandemický postup jiný názor. Splní-li své sliby, například testy by mohly být znovu proplácené pojišťovnami.

reklama