Trpasličí herci nechápou, proč přišli o roli ve Sněhurce. Dinklage není náš král, zlobí se

Peter Dinklage

Ostrá kritika společnosti Disney za nový remake Sněhurky pokračuje. A aby toho nebylo málo, několik herců se teď obulo i do herce Petera Dinklage, který zářil například v seriálu Hra o trůny, kvůli tomu, že označil role trpaslíků za urážlivé. Zábavní velikán totiž jeho kritiku vyslyšel a o sedmi trpaslících už mluví jako o „sedmi postavách“. Podle herců ale tímto výrokem připravil o práci mnoho lidí s oním onemocněním.

Zrušením rolí způsobila podle Dinklageových kolegů společnost Disney mnohem více škody než užitku. „Zvedá se mi žaludek, když si pomyslím, že existovalo sedm rolí. Sedm rolí lidí s onemocněním, kteří konečně dostali normální práci, a teď jsou kvůli tomuhle chlápkovi pryč,“ řekl webu Daily Mail známý herec a wrestler Dylan Postl.

„Když byl obsazen do role malého člověka v seriálu Hra o trůny, tyhle šeky v pohodě inkasoval a nevadilo mu to. Ale najednou chce být progresivní? No tak, chlape. Dinklage je možná nejznámější trpasličí herec všech dob, ale to z něj nedělá našeho krále,“ kritizoval dále Postl.

Ke kontroverzní situaci se vyjádřil i 62letý herec Jeff Brooks, který se v roce 1979 proslavil v roli dinosaura v seriálu Barney Show. „Je to historicky přesné. Trpaslíci skutečně pracovali v dolech. Dělali práci, kterou mohli snáze vykonávat právě lidé malého vzrůstu,“ vysvětlil, proč nepovažuje roli trpaslíků v novém filmu za urážlivou.

Proti názoru hollywoodského herce se překvapivě postavil například i paralympionik Will Perry, který sám trpí achondroplázií (tato nemoc způsobuje nesprávný vývoj kostí a menší vzrůst jedince, pozn. red.). „Nemyslím si, že bychom měli rušit tolik milovanou pohádku. Vždyť tam nejsme vyobrazeni v jeskyni, ale v domě. A nevypadáme tam jako nějací hlupáci,“ bránil sportovec oblíbenou dětskou klasiku.

Podle jednatřicetileté trpasličí herečky Katriny Kempové by mohlo společnost Disney nakonec napadnout využít do trpasličích rolí místo lidí počítačovou animaci. „Je to promarněná příležitost. Určitě by se našli lidé, kteří by ty role rádi vzali,“ řekla Kempová a dodala, že si nemyslí, že by měl Dinklage v úmyslu připravit své kolegy o práci.

Vinu dává herečka právě společnosti, která počítala pouze s Dinklageovým hlasem. „Jít kvůli tomu za Dinklagem je jako jít za Kim Kardashian pro radu do advokátní kanceláře. On je na úplně jiné úrovni. Je přece úspěšný,“ dodala.

„Je to jeden člověk z milionů lidí s trpasličími rysy. Všichni ale chtějí být jako on. Pokud se bojí konkurence, pak je to od něj dost sobecké. Upírá ostatním lidem právo na práci,“ komentovala Dinklageovo vyjádření Lauren Brooksová, která již 15 let zastupuje herce s trpasličími rysy prostřednictvím agentury B3.

Společnost Disney po Dinklageově kritice v oficiálním prohlášení uvedla, že zaujme k sedmi trpaslíkům odlišný přístup. Respektive ne k nim, ale – jak zní sdělení studia – k těmto „sedmi postavám“.

Tagy: