Hašek míří do politiky. Chci být prospěšný v této nebezpečné době, říká Dominátor

Do dvou let bych se chtěl dostat do politiky. V rozhovoru pro iDnes.cz to uvedl bývalý hokejový brankář Dominik Hašek s tím, že v souvislosti s válkou na Ukrajině je nebezpečí podobné jako ve 30. letech minulého století. „O to víc chci být prospěšný,“ říká zlatý gólman z Nagana. Legendární „Dominátor“ se po ruské invazi na Ukrajinu stal jedním z hlasitých kritiků českých sportovců působících v Rusku. Je také proti startu ruských reprezentantů na mezinárodních soutěžích.

„Ano, o vstupu do politiky přemýšlím. Pravděpodobně o to budu mít zájem v nejbližším období,“ řekl Hašek v rozhovoru pro iDnes. Později specifikoval, že by se chtěl začít politicky angažovat do roka či dvou. „Chci mít možnost víc ovlivňovat směřování naší země a život v ní,“ dodal bývalý profesionální sportovec.

Dominik Hašek byl nedávno hostem pořadu Nový den na CNN Prima NEWS:

ČTĚTE TAKÉ: Hvězdě ruského hokeje zemřel za záhadných okolností otec. Tělo se našlo v rybníce

„Myslel jsem na to už dřív, ale teď, kdy je nebezpečí podobné jako ve 30. letech minulého století, chci být o to víc prospěšný. Jsem přesvědčený, že by mě to i naplňovalo,“ myslí si zlatý medailista z olympijských her v Naganu. Zatím se prý nerozhodl, za jakou stranu či hnutí by kandidoval. „Zatím se cítím jako nezávislý,“ konstatoval.

Po začátku ruské invaze na Ukrajinu se stal Hašek jedním z kritiků startu ruských sportovců na mezinárodních soutěžích. Ostře se vymezil také proti nedávným slovům bývalého moderního pětibojaře Davida Svobody ohledně války na Ukrajině. Podle Haška tím podpořil ruskou propagandu války, zabíjení a zločinů včetně genocidy na ukrajinských dětech.

„Na Ukrajině umírají lidé. A ne po jednotkách, ale po tisících a možná i desetitisících. Chci, aby to skončilo a aby se hranice vrátily tam, kde byly před obsazením Krymu. A hlavně, aby se to nepřeneslo k nám,“ řekl v rozhovoru Dominátor.

Miliardy z NHL na Ukrajinu?

Haškovi vadí také působení českých sportovců v Rusku. V minulosti kritizoval například hokejového útočníka Dmitrije Jaškina za to, že i po invazi na Ukrajinu stále obléká dres ruského SKA Petrohrad. Zejména ale viní české politiky, že nepředstavili zákon, kterým by tuzemským sportovcům start v Rusku zakázal.

„Odsuzuju za to v první řadě naše zákonodárce, že ten zákon ani po více než 400 dnech války nepřipravili. Kvůli tomu naši občané legálně podporují ruský režim a válku,“ uvedl Hašek. „Toto nemůžu našim senátorům a poslancům odpustit. A budu je za to vždycky kritizovat.“

Hašek se pustil také do sportovních soutěží, které umožňují ruským sportovcům startovat, jako například NHL nebo tenisové asociace. Podle něj americká hokejová liga přispívá k prodlužování války. „Budu dělat vše pro to, aby za to NHL jednou zaplatila miliardy dolarů na obnovu Ukrajiny,“ dodal zlatý brankář.

Tagy: