Šéf europarlamentu se před smrtí nakazil zákeřnou bakterií. V Česku případů přibývá

Legionelóza je nemoc, která v posledních měsících života trápila předsedu Evropského Parlamentu Davida Sassoliho. Jeho imunitu oslabila natolik, že 11. ledna zemřel. Podle informací ze Štrasburku má unijní budova s bakterií způsobující tzv. legionářskou nemoc problémy dlouhodobě.

Poslední dny života trávil David Sassoli na onkologické klinice v Avianu na severu Itálie, kde byl hospitalizován od 26. prosince. Už několik měsíců měl rozsáhlé zdravotní problémy se špatným fungováním imunitního systému. Zemřel 11. ledna.

Problém, který ho trápil, odhalili lékaři ve štrasburské nemocnici na podzim. Tam byl původně převezen s podezřením na těžší průběh onemocnění COVID-19, ale jeho test vyšel negativně. Projevil se u něj těžký zápal plic. Místo covidu se nakazil právě legionářskou nemocí neboli legionelózou.

Jedná se o bakteriální onemocnění, které doprovází akutní horečka a postihuje dýchací cesty. Typickým projevem choroby bývá zápal plic. Samotné bakterie způsobující onemocnění se nejčastěji nachází ve vodě a půdě. Šíření pak probíhá vodou a vzduchem. Rizikové tak mohou být například klimatizace, ale i vodovodní sítě či vodotrysky.

Nemoc nese svůj název po členech Americké legie, kteří se sjeli na třídenní konvent do americké Philadelphie v roce 1976. Mezi nimi se poté nemoc rozšířila a získala své pojmenování, ačkoliv byla odhalena až v lednu 1977. Díky retrospektivním výzkumům se však prokázalo, že legionářská nemoc se objevila již v roce 1943.

Legionella se čím dál tím více vyskytuje i v Česku. Zatímco třeba v roce 2008 evidoval Státní zdravotnický ústav jen 15 případů, o deset let později jich bylo už 212. V roce 2019 se nakazilo 280 a v roce 2020 216 lidí.

Kvůli nemoci neteče v unijních budovách teplá voda

Budovy spadající pod Evropskou unii, ve kterých se Sassoli a stovky dalších zákonodárců či jejich asistentů, běžně pohybují, prý mají se zmiňovanou bakterií problémy dlouhodobě.

Europoslanec a místopředseda ODS Alexandr Vondra na sociálních sítích v souvislosti se Sassolim potvrdil, že je legionelóza zde běžnou záležitostí. „Jeho zdravotní potíže začaly na podzim, nakazil se legionellou. Právě kvůli této bakterii nefunguje v budově Evropského parlamentu ve Štrasburku už léta teplá voda,“ napsal na sociální sítě Vondra.

Že legionářskou nemoc Sassoli dostal právě na půdě Evropského parlamentu, potvrdil v listopadu on sám. Z nemocnice ve Štrasburku, kde se léčil, se koncem roku přesunul do Itálie. V listopadové videozdravici byl ještě plný optimismu, že se do europarlamentu co nevidět vrátí a bude v něm i nadále fungovat. Jenže tak se nakonec nestalo...

Tagy:

Hlavní zprávy

Sonda do zlínského podsvětí: Gazdík, Polčák a Redl? Jejich spolupráce byla veřejná šuškanda
Zlínský kraj

Sonda do zlínského podsvětí: Gazdík, Polčák a Redl? Jejich spolupráce byla veřejná šuškanda

Ministr školství Petr Gazdík (STAN) moc dobře věděl, kdo obviněný podnikatel a lobbista v kauze Dozimetr Michal Redl je, přesto s ním udržoval kontakt. Europoslanec ze stejného hnutí Stanislav Polčák měl jejich „akce“ dokonce táhnout. O jejich spolupráci se vědělo, byla to „veřejná šuškanda“. Několik politiků ze Zlínského kraje CNN Prima NEWS popsalo, jak se o „zlínském podsvětí“ v regionu mluvilo.

Tragická střelba v norském gay baru: Dva lidé zemřeli, policie případ šetří jako terorismus
Zahraničí

Tragická střelba v norském gay baru: Dva lidé zemřeli, policie případ šetří jako terorismus

 • Aktualizováno
 • Dva lidé zemřeli a asi 10 dalších osob utrpělo zranění při střelbě v nočním klubu v Oslu. Tamní stanice NRK a další místní média podle Reuters informovaly, že útok se odehrál v baru London Pub, který je oblíbený mezi příslušníky komunity LGBT (leseb, gayů, bisexuálů a transgenderových osob). Podezřelého ze střelby policie zadržela, případ je vyšetřován jako teroristický čin.

  Infobox

  Válka na Ukrajině

  sledujeme živě
  09:49

  Ruské vrchní velení od začátku června nejspíše odvolalo několik generálů

  09:22

  Senát v Kanadě schválil opatření pro konfiskaci ruského majetku

  08:54

  Reuters: Na Jadranu chybějí kvůli válce a sankcím turisté z Ukrajiny a Ruska

  08:20

  Rusové ostřelovali vojenské zařízení Javorivu blízko polské hranice

  OpenText propojuje svoje služby s Google Cloud, aby firmám poskytl větší komfort

  Spravovat a řídit firemní dokumenty a další informace je stále složitější. Přicházejí z mnoha zdrojů, digitalizované i papírové, e-maily, datovými schránkami, komunikačními aplikacemi, klasickou poštou… Bez interního systému na oběh, zpracování, schvalování a archivaci dokumentů se dnes už žádná organizace neobejde. Regionální viceprezidentka společnosti OpenText pro Evropu Sandra Tiskens vysvětluje, proč je dobré vsadit na globální řešení, které se dokáže přizpůsobit lokálním specifikům v České republice.

  Neschovávat se, říznout do vedení a udržet talenty doma. Jaké úkoly stojí před Hadamczikem?

  V úterý poprvé usedne na trůn v tuzemském hokejovém království, které mu nyní patří. Čerstvě zvolený prezident svazu Alois Hadamczik má před sebou dvouleté funkční období. Není kouzelníkem, navíc 24 měsíců je na uplatnění magie málo. Přesto existují cesty, kterými lze udělat český hokej lepším. Jaké splnitelné úkoly podle expertů Milana Antoše a Marka Sýkory před bývalým reprezentačním koučem stojí?

  Sledujte Partii s Kovářovou ze STAN a Vondráčkem z ANO: Ustojí Starostové krizi?

  Hnutí Starostové a nezávislí (STAN) zažívá velkou krizi. Jaký dopad to bude mít na vládu premiéra Petra Fialy (ODS) a řešení současných ekonomických a politických problémů? V Partii Terezie Tománkové na Primě a CNN Prima NEWS o tom budou diskutovat místopředsedkyně STAN Věra Kovářová a místopředseda opozičního hnutí ANO Radek Vondráček. V druhé hodině pořadu bude následovat velká politická diskuze.

  Kvůli vzácnému syndromu porodila Nikola miminko do dlaně. Viktorka vážila 820 gramů

  HELLP syndrom představuje velmi vážnou komplikaci v těhotenství, která se může v ojedinělých případech objevit. Jedinou léčbou je porod. HELLP syndrom se projevil u čtyřiadvacetileté Nikoly z Hradce Králové na začátku třetího trimestru. Nejprve si myslela, že jde o běžnou virózu. Diagnóza byla ale velmi vážná a Nikola musela porodit ve 29. týdnu těhotenství. Její holčička vážila v tu chvíli pouhých 820 gramů.

  Revoluční verdikt soudu: Potratové kliniky v USA už zavírají. Slavný den, slaví duchovní

  V některých amerických státech začaly zavírat potratové kliniky bezprostředně poté, co nejvyšší soud v pátek zrušil právo amerických žen na přerušení těhotenství, dané verdiktem z roku 1973. Asi polovina z 50 amerických států pravděpodobně po přelomovém výroku nejvyšší americké soudní instance zavede nová omezení nebo zákazy potratů, uvedla britská stanice BBC. V některých státech přitom začal zákaz interrupcí již platit.

  Koštoval: Babiš obraně vůbec nerozumí. Vláda by měla Ukrajině darovat další techniku

  Podle bývalého náměstka ministerstva obrany pro vyzbrojování a diplomata Daniela Koštovala by česká vláda měla nakoupit zbraně za desítky miliard a darovat je Ukrajině. V pořadu 360° reagoval i na výrok Andreje Babiše (ANO), že by Česko nemělo patřit ke špičce zemí v dodávkách zbraní. „Andrej Babiš obraně a bezpečnosti vůbec nerozumí. Svým výrokem je úplně mimo,“ vzkázal.

  Vévodkyně Kate, jak ji neznáte. Po představení prvního portrétu s Williamem se odvázala

  Vévodkyně Kate a princ William opět ukázali, že ačkoliv patří ke šlechtě, rádi se pobaví jako „obyčejní“ lidé. Během návštěvy města Newmarket si vesele kopali do míče, jedli čokoládu a popíjeli pivo. V kopané čtyřicetileté vévodkyni nezabránily ani boty na klínku. Nežinýroval se ani její manžel. Královský pár ve čtvrtek navštívil také cambridgeské Fitzwilliamovo muzeum, kde byl veřejnosti představen jejich první společný portrét.

  Domácí zpravodajství

  Ministrem školství má být Vladimír Balaš, shodli se Starostové. V pondělí se setká s Fialou

  Ministrem školství po Petru Gazdíkovi (STAN) se od července zřejmě stane poslanec STAN a ústavní právník Vladimír Balaš. Hnutí STAN v pátek po zasedání svého celostátního výboru oficiálně oznámilo, že navrhne Balaše do čela ministerstva školství. Se svým kandidátem už lídři Starostů seznámili Piráty, s nimiž kandidovali v loňským sněmovních volbách, a poté i premiéra Petra Fialu (ODS). V pondělí se Fiala s Balašem osobně sejde, uvedli STAN v tiskové zprávě.