Na 99 procent jsem nebyl pacientem nula, říká lékař o covidovém letu do Tokia

Lékař Vlastimil Voráček se ve vysílání CNN Prima NEWS rozmluvil o okolnostech cesty na letní olympiádu do Tokia. Známý ortoped je totiž podezřelý z toho, že jako neočkovaný během letu z Prahy do Japonska tehdy nakazil několik sportovců koronavirem. Voráček se na základě několika poznatků domnívá, že takzvaným pacientem nula nebyl.

Voráček byl v létě roku 2021 součástí české výpravy do japonského Tokia na odloženou olympiádu. Na palubě letadla ovšem došlo k rozšíření nákazy koronavirem mezi cestující včetně několika českých reprezentantů. Voráček byl tehdy médii označen za pravděpodobného prvního nakaženého.

Ortoped, který se léta staral o české tenisty a tenistky v Davis Cupu či Fed Cupu, si je prý téměř jistý, že takzvaným pacientem nula na palubě nebyl on. „Podle měření jsem v sobě neměl skoro žádnou virovou nálož. Všichni ostatní, co se dostali do izolace se mnou, ji měli větší než já. Plno mých kritiků o tom vůbec nic nevědělo a jejich komentáře bazírovaly na hypotézách,“ uvedl.

Podle Voráčka navíc nebyl pozitivní nikdo, kdo kolem něj seděl v letadle. Naopak všichni ostatní nakažení cestující prý seděli blízko vedle sebe. Lékař také v pořadu tvrdil, že podle krevních testů, které si nechal udělat po návratu z Japonska, prodělal covid už v květnu, tedy zhruba dva měsíce před olympijským odletem. „Na 99 procent jsem nebyl pacientem nula,“ prohlásil.

Koronavirem se při covidovém letu do Tokia nakazili plážoví volejbalisté Ondřej Perušič s Markétou Nausch Slukovou, stolní tenista Pavel Širuček a cyklista Michal Schlegel. Perušič a Širuček museli kvůli nákaze vynechat první duel na turnaji, Nausch Sluková a Schlegel se her nakonec vůbec nezúčastnili.

Sestřih nejlepších hlášek:

Druhý host pořadu, prezident České lékařské komory Milan Kubek, tehdejší incident v letadle označil za mezinárodní ostudu. „Mně těch sportovců bylo líto. Umím si představit, když někdo čtyři roky dře a směřuje k vrcholu kariéry, jenže kvůli neschopným organizátorům je o to ochuzen. Nikdo neočkovaný tam neměl letět. Opatření se prý nedodržovala ani během letu,“ zmínil.

Poté se opřel i do Voráčka: „Tady se zničila kariéra mnoha lidem. Kdyby všichni byli naočkovaní, mohli jsme si tím letem odpustit mezinárodní ostudu.“ Voráček již několikrát zmínil, že je mu také líto sportovců, kterým pozitivní test na covid celou olympiádu pokazil.

„Samozřejmě že je mi líto každého sportovce, který o tu olympiádu tím přišel. Ale že já jsem byl pozitivní, neznamená, že kdybych byl očkován, tak se tak nestalo,“ dodal.

Tagy:

Hlavní zprávy

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
23:35

Na Rudém náměstí proběhly obří oslavy anexe čtyř ukrajinských území

23:09

Na Donbasu do týdne zavlají další ukrajinské vlajky, řekl Zelenskyj

22:37

V Lymanu, kde dnes zavlála ukrajinská vlajka, se ještě bojuje, ale už tam nejsou ani stopy po pseudoreferendu uspořádaném Ruskem, řekl Zelenskyj.

21:39

Lyman definitivně dobytý, vojáci vyvěsily vlajky na tamní radnici

Živě
ON-LINE: Z letiště na Krymu se ozval výbuch. Podle proruské správy vzplálo letadlo

Ruský prezident Vladimir Putin podepsal smlouvy o připojení čtyř ukrajinských regionů k Ruské federaci. Kyjev a Západ anexi odmítají. Na frontě hlásí vojáci obránců další úspěch, na jihu prý zničili ruský plamenometný systém, tři tanky, vrtulník a další techniku. Na letišti Belbek na Ruskem obsazeném poloostrově Krym se v sobotu večer ozval výbuch, uvedla agentura Unian, údajně tam vzplálo letadlo.

Sledujte Partii s Kupkou a Havlíčkem: Jak výsledky voleb ovlivnila energetická krize?

Česko po volbách. Kdo s kým a proč? V nedělní Partii Terezie Tománkové budou diskutovat ministr dopravy a místopředseda ODS Martin Kupka a místopředseda Sněmovny za hnutí ANO Karel Havlíček. Ve druhé části přijde na řadu velká politická diskuse, jejími aktéry budou: místopředsedkyně KDU-ČSL Šárka Jelínková, senátor Zdeněk Hraba a poslanci Aleš Juchelka z ANO a Radim Fiala z SPD.

Babiš: Druhé kolo voleb jsme prohráli. Vystrčil ale lhal a na kampaň v Jihlavě pršelo

Druhé kolo senátních voleb jsme prohráli, není to úspěch ANO, řekl v sobotu na tiskové konferenci šéf hnutí Andrej Babiš. Zároveň přiznal, že čekal lepší výsledek. Z ANO se totiž do horní komory Parlamentu nakonec dostali jen tři kandidáti. Neúspěch omlouval částečně tím, že když dělal kampaň s Janou Nagyovou (ANO) v Jihlavě, tak „strašně pršelo“. Současný předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) navíc podle Babiše „celou dobu lhal“.

Indie a Čína opouštějí Vladimira Putina. Chtějí, aby ukončil válku na Ukrajině

Indie a Čína zvýšily tlak na Vladimira Putina, aby ukončil válku na Ukrajině. Obávají se totiž přelití konfliktu do dalších zemí. Čínský ministr zahraničí Wang I na Valném shromáždění Organizace spojených národů (OSN) vyzval k mírovému řešení konfliktu. Indický premiér Naréndra Módí na šéfa Kremlu již dříve naléhal, aby vojska z Ukrajiny stáhl a válku tak ukončil.

Domácí zpravodajství

GLOSA: Smrkáte? Jasně, přistupte v metru ještě blíž aneb Covid nás vyškolil pořád málo

Smrkáte a prskáte? Jasně, přistupte, budeme smrkat a prskat spolu. I takhle vypadá cesta pražskou MHD na startu chřipkové a covidové sezóny. Metro plné sobeckých cestujících bez respirátorů, kteří zjevně čekají, až bude vybrán nový primátor. Zdá se totiž, že mnozí Češi asi nejsou schopni sami bez nařízení politiků vyhodnotit, zda je v jejich zájmu ochranu nosu a úst nosit.

Převaděč u Břeclavi ujížděl policii. Vůz s migranty naboural, zraněno je 21 lidí včetně dětí

Aktualizováno

Převaděč s dodávkou, v níž převážel 29 migrantů ze Sýrie, v sobotu ráno havaroval na kraji Břeclavi poté, co se snažil ujet policejní hlídce. Dodávka narazila do zaparkovaných aut a do domu, zranilo se 21 lidí, z toho šest těžce a 15 středně těžce a lehce. Bylo mezi nimi i pět děti. Uvedla to mluvčí záchranářů Michaela Bothová.