
Největší kroupy měřily i půl metru. Expert popisuje, jak vznikají a co je to train efekt
Zdroje z Kremlu tvrdí, že prezident Vladimir Putin je od úterý nemocný a Rusové jsou nuceni vydávat předtočené záběry z rozhovorů za aktuální. Logicky tak vyvstávají otázky, kdo by v takovém případě Rusku uprostřed války na Ukrajině vládl? Má jít o bývalého člena KGB, současného ředitele nástupnické ruské tajné služby FSB.
Ve středu a ve čtvrtek Kreml zveřejnil záběry z údajných schůzek Putina s šéfem Rostěchu Sergejem Čemezovem a nejmocnějším mužem Rosatomu Alexejem Lichačovem. Telegramový kanál General SVR, který dlouhodobě tvrdí, že zveřejňuje insiderské informace o Putinovi, ale přišel s informací, že vše bylo zinscenované.
Podle britského webu The Sun spravuje účet „zasvěcený člověk z Kremlu“. Nutno dodat, že jeho zprávy už se během války několikrát ukázaly jako pravdivé.
Putin se v Soči setkal s Lukašenkem. Zdroj: Profimedia.cz
Ruský prezident Vladimir Putin se účastní vojenské přehlídky během 77. výročí Dne vítězství na Rudém náměstí v Moskvě 09. května 2022. Zdroj: Getty Images
Záběry z vystoupení Vladimira Putina na Rudém náměstí v Moskvě v Den vítězství 9. května Zdroj: Profimedia.cz
Záběry z vystoupení Vladimira Putina na Rudém náměstí v Moskvě v Den vítězství 9. května Zdroj: Profimedia.cz
Záběry z vystoupení Vladimira Putina na Rudém náměstí v Moskvě v Den vítězství 9. května Zdroj: Profimedia.cz
Vladimir Putin pronesl na Rudém náměstí v Moskvě projev. Zdroj: CNN Prima NEWS
Vladimir Putin pronesl na Rudém náměstí v Moskvě projev. Zdroj: CNN Prima NEWS
Vladimir Putin pronesl na Rudém náměstí v Moskvě projev. Zdroj: CNN Prima NEWS
Ruský prezident Vladimir Putin. Zdroj: AP
Alexandr Lukašenko a Vladimir Putin Zdroj: AP
Ruský prezident Vladimir Putin Zdroj: Profimedia.cz
Ruský propagandista a moderátor Vladimir Solovjov a prezident Vladimir Putin Zdroj: CNN Prima NEWS/Profimedia.cz
Ruský prezident Vladimir Putin Zdroj: Profimedia.cz
Ruský prezident Vladimir Putin cílí na ukrajinské veterány z 2. světové války. Zdroj: AP
Vladimir Putin je vášnivým hokejistou. Proto i pro něj musí být těžké vstřebávat to, že příští rok se nebude konat šampionát v Petrohradě. Zdroj: Profimedia.cz
Památná scéna podle Putinova scénáře: Prezidentův pes a vyděšená německá kancléřka Angela Merkelová. Zdroj: Profimedia.cz
Oslavy 9. května jsou pro Putina zásadní Zdroj: Getty Images
Vladimir Putin vyznamenává Jevgenije Pljuščenka. Vzájemné sympatie si prokázali několikrát. Zdroj: Profimedia.cz
Vladimir Putin před předáváním trofeje pro mistry světa. Na šampionátu v Rusku v roce 2018 se jimi stali Francouzi. Zdroj: Profimedia.cz
Ruský prezident Vladimir Putin se účastnil velikonoční mše v Moskvě (24. 4. 2022). Zdroj: Profimedia.cz
Ruský prezident Vladimir Putin se účastnil velikonoční mše v Moskvě (24. 4. 2022). Zdroj: Profimedia.cz
Vladimir Putin umí vstupovat do sálu ve velkém stylu. Zdroj: AP
Vladimir Putin neváhal oba vyzvědače ocenit nejvyšším ruským vojenským vyznamenáním Zdroj: Getty Images
Vladimir Putin Zdroj: profimedia.cz
Vladimir Putin Zdroj: profimedia.cz
Vladimir Putin a Sergej Lavrov Zdroj: Getty Images
Vladimir Putin Zdroj: CC BY 4.0 / Kremlin.ru
Vladimír Putin, prezident Ruska Zdroj: pixabay.com
„Zakonzervované“ záběry ze schůzek prý byly předtočeny a uloženy na časy, kdy bude potřeba, aby si všichni mysleli, že Putin je stále aktivní. Podle zdroje je prezident od úterý nemocný a není vyloučeno, že se jedná o jednu z chorob, o kterých se v poslední době spekuluje. Ruská hlava státu má podle neoficiálních informací bojovat s rakovinou štítné žlázy, Parkinsonovou chorobou nebo schizofrenií. Kreml ale zjištění nezávislých ruských novinářů popírá.
Jednou z variant, proč je Putin od úterý v ústraní, mohou být podle zdroje z Kremlu chemoterapie. „Ruský vůdce určitě dostává nejmodernější a nejinovativnější léčbu a má možnost ještě si prodloužit život. O tom není pochyb,“ tvrdí zdroj. Stejný zasvěcenec minulý týden tvrdil, že prezident musel podstoupit operaci související s nádorovým onemocněním, kvůli které zmeškal narozeniny své údajné milenky a matky jeho dětí gymnastky Aliny Kabajevové.
Pokud by se informace ukázaly jako pravdivé a Putin opravdu v posledních dnech nebyl schopen plnohodnotně vykonávat svůj úřad, nabízí se otázka, kdo ho alespoň částečně zastupuje. Prezident prý udržuje komunikaci s generálním tajemníkem Bezpečnostní rady Ruské federace Nikolajem Patruševem, mimo jiné také dlouholetým pracovníkem sovětské tajné služby KGB a v letech 1999 až 2008 ředitelem nástupnické ruské tajné služby FSB.
Patrušev prý převzal vládu a dostává přísně tajné informace nejvyšší úrovně, které by za normálních okolností putovaly přímo k Putinovi. „Má fakticky pod kontrolou Kreml,“ tvrdí na Telegramu autor účtu General SVR. Klíčové postavy ruské politiky se pak domnívají, že Putin je smrtelně nemocný, což by mohlo brzy razantně změnit dynamiku v zemi.
Spekulací o Putinově zdraví je ale daleko více. Magazín New Lines zveřejnil v polovině května přepis nahrávky, na níž z úst údajného ruského oligarchy blízkého Kremlu zaznívá informace, že prezident Vladimir Putin by mohl mít rakovinu krve. „Putin naprosto zničil nejen ruskou a ukrajinskou ekonomiku, ale i mnoho dalších,“ pokračoval muž na 11minutové nahrávce. „Problém je v jeho hlavě. Jeden blázen dokáže obrátit svět vzhůru nohama,“ dodal.
Zdravotní stav prezidenta nejspíše hodně ovlivnila příprava invaze na Ukrajinu a následně samotný vývoj konfliktu, který pro Rusko není zcela příznivý. Podle britského listu The Guardian se natolik osobně zapojil do války na Ukrajině, že podle západních vojenských zdrojů činí operační a taktická rozhodnutí „na úrovni plukovníka nebo brigádního generála“.
Zdroje míní, že Putin stále úzce spolupracuje s generálem Valerijem Gerasimovem, velitelem ruských ozbrojených sil, na rozdíl od ukrajinského tvrzení, že náčelník ruského generálního štábu upadl do nemilosti a byl odsunut na vedlejší kolej. „Šéf státu by měl mít na práci lepší věci než dělat vojenská rozhodnutí. Spíše by měl určovat politickou strategii než se utápět v každodenní činnosti,“ míní Ben Barry, bývalý brigádní generál v britské armádě a expert na pozemní válku z Mezinárodního institutu pro strategická studia.
Češi jsou sice po dvou letech pandemie koronaviru natěšení na dovolenou v zahraničí, ale ideálně by ji měli strávit doma. Ve vysílání Nového dne na CNN Prima NEWS to řekl ekonom Lukáš Kovanda. Zdůvodňuje to dlouhodobým růstem cen a varováním, že na podzim bude ještě výraznější. Podle něj by tak někteří Češi udělali nejlépe, kdyby letní dovolenou strávili v tuzemsku, a ušetřili tak peníze.
Lidé na Znojemsku v pondělí hlásili přítomnost výrazné tromby. Na svém Facebooku to uvedla organizace Czech Thunderstorm Research Association. Atmosférický vír svým vzhledem připomíná tornádo a může mít až stovky metrů v průměru.
Letní lavina v italských Dolomitech a útoky žraloka v Egyptě. Jen co se naplno rozběhla hlavní sezona letních dovolených, přicházejí ze zahraničí tragické zprávy. Podle místopředsedy Asociace cestovních kanceláří ČR Jana Papeže ale nemají tyto události na zájem Čechů cestovat žádný vliv. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS poznamenal, že počet mrtvých lidí v horách se v posledních letech zvyšuje.
Sledujeme on-line
Kromě kulturního zážitku je Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary také tradiční sešlostí osobností ze všech možných odvětví. Herce tentokrát zastínili sportovní hvězdy. Konkrétně hokejisté Jaromír Jágr a David Pastrňák.
Hosté v egyptské dovolenkové destinaci upozornili plavčíky, že jsou v moři žraloci, a to jen pár minut před smrtelným útokem predátora. S tímto tvrzením přišli ruští turisté, kteří byli svědky komunikace dalších hostů s místními strážci pláží. Ti se jim prý ale vysmáli s tím, že zde žádní žraloci nejsou a nikdy nebyli, píše britský web Daily Mail.
Po střelbě v průvodu k oslavám Dne nezávislosti na předměstí Chicaga zůstalo nejméně šest mrtvých a 24 zraněných. S odkazem na místní úřady to uvedla agentura Reuters. Policie oznámila, že stále pátrá po podezřelém, který pravděpodobně střílel ze střechy.
Čeští dobrovolníci Ukrajinské mezinárodní legie ukořistili dva ruské tanky T-80BV a zničili několik obrněných vozidel BTR-82A. Informovalo o tom ukrajinské médium ZMiST a zveřejnilo i video, které má akci dokládat. Jeho pravost není možné nezávisle ověřit.
Zatímco sonická technologie spatřila světlo světa už v roce 1963, nejmodernější magnetická iO technologie byla do rukou uživatelů doslova předána v roce 2020. Že jsou jí teprve dva roky ale neznamená, že je to nějaká „rychlokvaška“ – experti na ústní zdraví ji vyvíjeli celkem 6 let a testovalo ji více než 1800 lidí. Vydejte se s námi do světa elektrických zubních kartáčků Oral-B iO do výzkumného a vývojového centra v německém Kronbergu.
Výše platu a délka pracovní doby už dávno nejsou jediná kritéria, která ovlivňují naše rozhodnutí při volbě práce. Zaměstnavatel, který chce mít výkonné zaměstnance, musí nabídnout mnohem víc. A tak jsou v současnosti součástí zaměstnaneckých odměn i nejrůznější benefity. Čím dál více firem dnes volí nabídku podílu ve společnosti.
Více než 70 procent Američanů si nepřeje, aby se prezident Joe Biden v příštích volbách ucházel o znovuzvolení. Vyplývá to z průzkumu, který si u společnosti Harris a Harvardova politického institutu nechal vypracovat portál The Hill. Prezidentské volby se v USA budou konat v roce 2024.
Každá osmá domácnost s hypotékou bude nejspíše muset řešit, kde vezme na splátky peníze. Důvodem jsou rostoucí úrokové sazby a skokové zdražení energií. Do potíží se přitom může dostat daleko více lidí, než se dosud předpokládalo. Česká národní banka navíc odhadla, že podíl nesplácených hypoték se v krajním případě muže zdvojnásobit.
Je téměř jisté, že dvě oběti útoku v egyptské Hurghadě má na svědomí stejný žralok. Ve Zprávách CNN Prima NEWS to uvedl dokumentarista a odborník na žraloky Steve Lichtag. Zvíře prý mohlo k útoku vést hned několik důvodů. Pokud živočicha lidé nezlikvidují, je prý velmi pravděpodobné, že se do mělčin vrátí a napadne další turisty.
V pákistánském vězení strávila Tereza H. necelé čtyři roky. Letos na jaře se však mohla 26letá dívka vrátit zpět do Česka. Nějaký čas o sobě nedávala vědět, před pár dny se to ale definitivně změnilo. Tereza si založila účet na Instagramu, kam přidává jeden příspěvek za druhým. A zatímco před pár dny měla stovky sledujících, dnes už se jejich číslo vyšplhalo téměř ke 20 tisícům. Fanouškům na sociální síti mimo jiné prozradila také to, že už si našla práci.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj přiznal, že ukrajinské síly se stáhly z Lysyčansku. Zavázal se však město dobýt zpět. Na jihu země Ukrajinci zneškodnili 47 ruských vojáků a zničili vojenskou techniku včetně děl, houfnic nebo dronu. Ruský prezident Vladimir Putin pak oficiálně vyhlásil vítězství ruských sil ve východoukrajinské Luhanské oblasti.
Státní zdravotní ústav (SZÚ) potvrdil devátý případ opičích neštovic v Česku. Stejně jako všichni předchozí, žije i devátý nakažený v Praze. Epidemiologickému šetření jeho kontaktů se proto věnuje Hygienická stanice Hlavního města Prahy.
Kdy bude moci poválečná obnova Ukrajiny začít naplno, není jasné, ale mezinárodní společenství musí být připravené. Začít s rekonstrukcí poničených měst může už nyní, řekl premiér Petr Fiala (ODS) na úvod mezinárodní konference, jejímž cílem je připravit obrysy složitého a nákladného procesu. Šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová navrhuje platformu pro zprostředkování financí od různých zemí a mezinárodních institucí.
Na 61. kilometru dálnice D10 ve směru z Prahy na Turnov v pondělí po nehodě osobního auta zemřelo dítě. Podle informací CNN Prima NEWS šlo o chlapce. Řidičku havarovaného auta v kritickém stavu záchranáři letecky převezli do liberecké nemocnice. Dálnice byla několik hodin uzavřená. Informovaly o tom mluvčí záchranářů a policie.
Česká republika slaví tento týden dva svátky. V úterý si lidé připomenou příchod slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje, den na to pak upálení kazatele mistra Jana Husa. Jak v tyto dny vyřešit nákupy?
Zadržených migrantů na českém území velmi rychle přibývá. Meziroční nárůst se pohybuje kolem 75 procent. Jen o prvním červencovém víkendu zadrželi policisté téměř dvě stě běženců, což je absolutní rekord. Uprchlíci stále častěji volí jinou taktiku – nesnaží se překročit hranici ukrytí v kamionu, nýbrž se vydávají na cestu pěšky.