Nalezeny a zničeny: Rusové se snažili schovat tanky v zákopech. Ukrajinskému dronu neunikly

Ze satelitních snímků ukrajinské armády se zdá, že Rusové plánují velký útok směrem na Záporoží. Naznačovat to má i přesun 30 ruských tanků T-62 do okolí Vasylivky, tedy zhruba 35 kilometrů od tohoto města. Vše ale nasvědčuje tomu, že Ukrajinci několik těchto obrněnců už zničili. Polohu zastaralých ruských stojů odhalil průzkumný dron. Poté zasáhlo ukrajinské dělostřelectvo.

Posádce ruských tanků nepomohlo ani jejich poctivé opevnění. Z leteckých záběrů, které zveřejnil generální štáb ukrajinských ozbrojených sil, lze u některých tanků v úkrytech sotva vidět jejich hlaveň. Přesto průzkumný dron pozice několika obrněnců bezpečně odhalil. Poté přišlo na řadu ukrajinské dělostřelectvo, které několik zastaralých ruských tanků zničilo.

„Nalezeny a zlikvidovány,“ konstatoval ukrajinský generální štáb. Video pravděpodobně pochází z okolí města Vasylivka. Podle ukrajinského ministerstva obrany se tam za poslední dobu přesunuly posádky zhruba 30 tanků T-62. Zpráv o pohybech okupačních sil směrem k Záporoží v posledních dnech přibývá.

„V úterý byly vidět početné ruské síly na jihu Ukrajiny, zhruba 40 kilometrů od Záporoží. Myslím, že Rusové se budou snažit podél řeky Dněpr útočit právě na Záporoží. Jde o velmi důležité východoukrajinské město. Sídlí tam několik významných zbrojovek,“ sdělil například bezpečnostní analytik Jiří Vojáček ve vysílání CNN Prima NEWS.

Tank, nebo spíš starožitnost?

Zdá se, že Rusové pro dobytí Záporoží hodlají použít veškeré prostředky, které mají k dispozici. Tanky T-62 byly na jižní Ukrajině poprvé spatřeny koncem května. Jejich výroba přitom začala již v 50. letech minulého století. Vzhledem k tomu, že už v první polovině 60. let nesplňovaly očekávání armády SSSR, velmi brzy je nahradily tanky T-64.

Rusko T-62 sice nasadilo během čečenských válek (90. léta) i u příležitosti invaze do Gruzie (2008). Po roce 2010 však armáda tyto stroje jako chátrající starožitnosti vyřadila a umístila je do skladu šrotu. Odtamtud ale některé z nich o 12 let později přece jen putovaly na Ukrajinu.

Tagy: