Šmarda: Školství prioritou vlády? Jen řeší, kde škrtat. Dávat na dluh je lehké, řekl Farský

PARTIE TEREZIE TOMÁNKOVÉ 17.9.2023

Školství není skutečnou prioritou vlády, jak koalice mnohdy prohlašuje, tvrdí předseda mimoparlamentní SOCDEM Michal Šmarda. Fialův kabinet podle něj u vzdělávání pouze řeší, kolik miliard bude škrtat. Všem rozdat peníze, jako to udělala předchozí vláda ANO s ČSSD, a zadlužit tím stát, je snadné, poznamenal k tomu Jan Farský (STAN) v Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS.

Šmarda zkritizoval současné meziresortní diskuze o financování jednotlivých agend. „Vláda se ještě v polovině září není schopna shodnout ani na základních parametrech rozpočtu. U ‚nejvyšší priority‘ kabinetu, kterou mělo být školství, koalice jenom diskutuje, kolik desítek miliard v něm pokrátí. To považuji za fatální, ale opravdu fatální selhání,“ rozčilil se v Partii předseda sociálních demokratů.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Demonstrace jako Dny Varšavské smlouvy? Arogance moci, kritizoval Pekarovou Fiala

Farský se opoziční kritice struktury rozpočtu bránil. „Je jednoduché rozdat všem, když si na to půjčíme a ještě to pak s úroky splácíme. Ale není to vůbec zodpovědné. Když se do ekonomiky nahází příliš financí, aniž by proti nim byla nějaká hodnota nebo služba, roste inflace. Zlikvidovali jste lidem úspory a my to nechceme dělat dál,“ vymezil se proti předchozímu kabinetu ANO a sociálních demokratů.

Ministr Mikuláš Bek (STAN) pro CNN Prima NEWS potvrdil, že při jednání o státním rozpočtu na příští rok se v případě jeho resortu podařilo dostat od škrtů k nule. Ve školství podle něj naopak chybí zhruba 11 miliard, které by chtěl pro školství vyjednat. V této věci však diskuse ještě pokračují.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Jak moc se Česko v příštím roce zadluží a na čem se bude šetřit?

Tagy: