reklama

Vláda vyhlásila od půlnoci nouzový stav. Platit má 30 dní, potvrdil Babiš

V Česku bude kvůli epidemii covidu znovu platit nouzový stav. Vláda v demisi ho na čtvrtečním jednání vyhlásila na 30 dní s platností od půlnoci, sdělil premiér Andrej Babiš (ANO). Kabinet se přitom ještě v úterý shodl s hejtmany na tom, že nouzový stav zatím není nutný. Některá plošná opatření proti epidemii, která vláda zavedla, by však bez nouzového stavu nebylo možné vyhlásit.

reklama

„Rozhodli jsme se opatření aplikovat okamžitě. Vláda dospěla k názoru, že z důvodu ohrožení zdraví v souvislosti s šířením koronaviru je nutné vyhlásit nouzový stav na dobu 30 dnů od půlnoci 26. listopadu,“ řekl na tiskové konferenci Babiš.

„Vzhledem k vývoji epidemiologické situace v posledních týdnech jsou naplněny podmínky pro vyhlášení nouzového stavu. Česká republika je ve stavu nebezpečí, které ve značném rozsahu ohrožuje životy, zdraví nebo majetkové hodnoty anebo vnitřní pořádek a bezpečnost,“ stojí v odůvodnění, které má CNN Prima NEWS k dispozici.

Nárůst nově pozitivních na covid je podle ministerstva zdravotnictví velmi rychlý a v populaci je vysoká virová nálož. Resort upozorňuje, že bez nových opatření čísla nakažených ještě porostou.

„Velký lockdown nikdo nechceme, ale naší povinností je chránit nemocnice a zdravotníky,“ řekla novinářům při příchodu na vládu ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD).

Kabinet se přitom ještě v úterý shodl s hejtmany na tom, že nouzový stav zatím není nutný. Některá plošná opatření proti epidemii, o kterých vláda rovněž jednala, by však bez nouzového stavu nebylo možné vyhlásit.

Tvrdší opatření už od pátku

Kabinet také zavedl nové restrikce. Od pátečních 18:00 vláda zakázala vánoční a adventní trhy. Výjimku má prodej vánočních stromků a kaprů. Kabinet zakázal konzumaci alkoholu na veřejnosti.

Omezené budou hromadné akce, maximálně se jich bude moct účastnit 1 000 lidí. Soukromých akcí, jako jsou oslavy, večírky či plesy, se může maximálně účastnit 100 lidí.

Hospody, restaurace a bary budou muset zavírat ve 22 hodin. Vláda také zakázala konzumaci potravin v nákupních centrech. V takzvaných food courtech tedy bude možné koupit si jídlo pouze s sebou.

Česko se bude řídit krizovým zákonem

Nouzový stav vyhlašuje vláda, poté musí informovat Sněmovnu. Ta může nouzový stav zrušit. Šéf poslanců ODS Zbyněk Stanjura tento týden CNN Prima NEWS řekl, že strany, které mají v dolní komoře většinu, by nouzový stav opravdu mohly zrušit.

Sama vláda může vyhlásit nouzový stav na 30 dní, se souhlasem Sněmovny i na delší dobu. Nouzový stav sám o sobě žádná konkrétní nařízení nedefinuje, ale mění legislativní rámec, ve kterém může vláda nařízení vydávat.

V době nouzového stavu se Česko řídí krizovým zákonem, a hlavní zodpovědnost tak spadá kromě vlády pod Ústřední krizový štáb a ministerstvo vnitra, nikoliv pod ministerstvo zdravotnictví. V rámci tohoto zákona může vláda omezit občanům například svobodu pohybu, shromažďovací právo nebo vlastnické a užívací právo k majetku. Omezit může i podnikání.

V souvislosti s covidem byl nouzový stav v Česku poprvé vyhlášen 12. března 2020, podruhé 5. října 2020. Nouzový stav byl několikrát prodloužen, skončil letos 11. dubna. Celkem platil 254 dní.

Tagy:

Hlavní zprávy

Trable vznikající Fialovy vlády: Židle se kýve hned pod několika kandidáty na ministry
Politika

Trable vznikající Fialovy vlády: Židle se kýve hned pod několika kandidáty na ministry

Nová vláda Petra Fialy nezačala ještě ani vládnout a už se začala kývat židle pod kandidáty na ministry, které pečlivě vybírala. Kvůli možnému střetu zájmů se kandidatury již zřekl místopředseda STAN Věslav Michalik. Někteří Piráti nyní tlačí na to, aby se ministrem spravedlnosti nestal Pavel Blažek z ODS. A otázkou je i to, zda ministrem zdravotnictví skutečně bude Vlastimil Válek z TOP 09.

Zpřísnění pravidel pro očkované. Po rizikovém kontaktu s nakaženým musí na PCR test
Koronavirus

Zpřísnění pravidel pro očkované. Po rizikovém kontaktu s nakaženým musí na PCR test

Lidé očkovaní proti covidu po významném kontaktu s nakaženým, například v domácnosti, budou muset pátý až sedmý den na PCR test. Do karantény ale před jeho negativním výsledkem dál nemusí. V pondělí to novinářům na on-line tiskové konferenci řekl ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch (za ANO). Hlavní hygienička už krajským hygienickým stanicím metodický pokyn rozeslala, takže pravidlo platí už od pondělí.

Povinné očkování pro zdravotníky nebo policisty, navrhuje Vojtěch. Za odmítnutí hrozí trest

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) navrhl v pondělí vládě povinné očkování proti covidu pro zdravotníky, policisty nebo hasiče. Na tiskové konferenci o tom informovala ministryně financí Alena Schillerová (ANO). Dodala, že zatím šlo jen o diskuzi nad vyhláškou ministra zdravotnictví. Vojtěch ve svém návrhu uvedl, že povinné očkování pro vybrané profese by chtěl zavést od března. Za odmítání hrozí pokuta až 10 tisíc korun.

reklama

Domácí zpravodajství

Zeman: Povinné očkování proti covidu je jediná cesta z krize. Uvažujme jako Rakousko

Země Visegrádské skupiny (ČR, Slovensko, Polsko, Maďarsko) by měly podle prezidenta Miloše Zemana uvažovat o povinném očkování proti onemocnění COVID-19. Zdá se, že je to jediná cesta z krize, řekl v pondělí Zeman na summitu těchto zemí. Sdělil to prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Zeman měl ve čtvrtek pozitivní test na koronavirus, podle lékařů se u něj příznaky neprojevily. K summitu, který se koná v Budapešti, se připojil on-line.

reklama