Zmizí koňské povozy z centra Prahy? Podle radních zvířata trpí, fiakristé nesouhlasí

Fiakry zřejmě nadobro zmizí z centra Prahy. Proti turistické atrakci se postavila radnice i ochránci zvířat. Od ledna roku 2023 tak drožkaři přijdou o místa, která jim doposud sloužila pro odstavování fiakrů. Praha následuje trend z jiných evropských měst – turistické koňské povozy postupně zmizely z Paříže, Londýna, Říma či Barcelony.

Město již z turistických atrakcí nabízených v centru dříve zakázalo mimo jiné vozítka segway, takzvaná pivní kola nebo vystupování v obřích kostýmech například pand. Diskuse se vede také o sdílených elektrických koloběžkách, na jejichž nezodpovědné užívání si stěžují centrální městské části a místní obyvatelé.

Co se ovšem týče povozů, zde panovaly především obavy o zdraví koní. I to je důvod, proč každý rok eviduje Státní veterinární správa nemalé množství stížností, třebaže podle ní nedošlo k nějakým vážnějším proviněním. „V posledních třech letech jsme nezaznamenali žádné prohřešky, které by se týkaly zdraví a pohody koní,“ uvedl její mluvčí Petr Vorlíček.

Přesto se městská rada rozhodla pronájem míst pro drožkaře neprodloužit. Podle pirátského radního Adama Zábranského nejde přímo o zákaz povozů, ale o konec podpory od města prostřednictvím poskytnutí míst pro odstavení kočárů ve Stromovce a na Staroměstském náměstí. Radní Jan Chabr (TOP 09) dodal, že termín zrušení od roku 2023 má zajistit možnost diskuse s provozovateli kočárů a případné nalezení nového domova pro zvířata.

Rozhodnutí vítají zástupci ochránců zvířat. „Dlouhodobá práce koní v rámci fiakrové dopravy jim působí dlouhodobé zdravotní problémy a trvalé následky. Tento zdravotní stav není schopna veterinární správa v rámci těch kontrol, které jsou administrativního rázu, vůbec odhalit,“ řekl štábu CNN Prima NEWS advokát a místopředseda spolku Hlas zvířat Robert Plicka.

Koně netrpí, zvládnou i těžší náklady, říká expert

Fiakristé jakékoli nařčení z týrání ale zásadně odmítají. „Pro nás je kůň součást rodiny. Každý ten kůň,“ hájil profesi Josef Kočovský, předseda Cechu fiakristů a povozníků Čech a Moravy. Cyril Neumann z Katedry chovu hospodářských zvířat České zemědělské univerzity si rovněž nemyslí, že by kůň v zápřahu jakkoliv trpěl. Taková tvrzení podle něj plynou z neznalosti.

„Kočár pro koně není vůbec žádnou zátěží. Jsou vyšlechtěni pro to, aby tahali mnohem těžší náklady. Zodpovědní lidé se dokáží ke koním chovat velmi korektně. Nesetkal jsem se se žádným trápením zvířat, ta činnost je pro ně velmi snadná,“ myslí si Neumann.

Majitel zoo v Táboře a chovatel koní Evžen Korec vidí jako nejproblematičtější dvě věci – dlouhé prostoje mezi jízdami a teploty. „Pokud musí stát v podmínkách, kde je vysoká teplota, dochází zákonitě k přehřátí organismu,“ řekl štábu CNN Prima NEWS. Zda se koňské povozy na Staroměstské náměstí vrátí, ukáže jednání pražského zastupitelstva 27. ledna.

Tagy:
zdraví Londýn zvířata Paříž Řím Barcelona turisté ochrana zvířat koně cestování atrakce zastupitelstvo Jan Chabr Praha radnice Česká zemědělská univerzita Adam Zábranský Evžen Korec koňský povoz povozy fiakry Cech fiakristů a povozníků Čech a Moravy Státní veterinární správa České republiky

Hlavní zprávy

Volit králíka v klobouku nebudeme. Schillerová prozradila, koho v boji o Hrad nepodpoří
360°

Volit králíka v klobouku nebudeme. Schillerová prozradila, koho v boji o Hrad nepodpoří

Hnutí ANO stále vyčkává s oznámením, koho a zda vůbec někoho vyšle do prezidentské volby. Expremiér Andrej Babiš má své definitivní rozhodnutí představit 26. října. Mezi zvažovanými kandidáty figuruje i šéfka poslaneckého klubu ANO Alena Schillerová. Ta v pořadu 360° na CNN Prima NEWS připomněla prezidenta Miloše Zemana i jeho předchůdce Václava Klause a Václava Havla. Označila je jako těžké váhové kategorie, které veřejnost znala z jejich dlouhodobého působení v politice. Hnutí ANO určitě nepodpoří králíka v klobouku, prohlásila exministryně financí.

Margita zpíval poprvé po smrti Zagorové: Strašně jsem se klepal. Bál jsem se, že to nedám
ShowTime

Margita zpíval poprvé po smrti Zagorové: Strašně jsem se klepal. Bál jsem se, že to nedám

Měsíc po smrti své milované ženy Hany Zagorové vystoupil Štefan Margita poprvé před publikem na koncertě v Mikulově s písní Ave Maria. Jak sám přiznává, byla to pro něj těžká zkouška. V okamžiku, kdy začala hrát hudba, se totiž celý rozklepal a myslel si, že píseň nedozpívá. „Pak jsem ale zavřel oči a začal zpívat. Zpíval jsem pro Haničku,“ řekl v exkluzivním rozhovoru pro redakci Showtime Margita.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
00:03

Nálezy jako v Osvětimi: Rusové Ukrajince pohřbívali zaživa a trhali jim zubní korunky

22:26

Zelenskyj oznámil, že se ukrajinské armádě podařilo osvobodit další tři obce

21:47

Zelenskyj: Základy života v Lymanu byly zníčeny.

21:17

Špatná kvalita výzbroje ruských vojáků je známá věc, po internetu koluje ukázka jejich helmy

Fiala: Středulova demonstrace? Já tam nepůjdu, nebudu podporovat jeho prezidentskou kampaň

Na sobotní demonstraci svolanou odbory nepůjdu. Nebudu podporovat prezidentskou kampaň Josefa Středuly, řekl předseda vlády Petr Fiala (ODS) v pořadu CNN Prima NEWS Co na to premiér. Odmítl tvrzení, že by s odboráři vláda nekomunikovala, naopak s nimi podle jeho slov jedná pravidelně. Stejně tak se ve vysílání ohradil proti hlasům, že se vláda vykašlala na občany České republiky, jak to rámcují organizátoři protivládních protestů.

Fiala prozradil, proč nepředstavil kandidáta na Hrad: Je to rozumné, z boje jsme neutekli

Neutekli jsme z boje, rozhodli jsme ve prospěch odpovědnosti. Další jméno z koalice Spolu by nebylo rozumné, řekl předseda vlády Petr Fiala (ODS) v pořadu Co na to premiér. Ve vysílání CNN Prima NEWS také uvedl, že prezident by měl mít ideálně prozápadní orientaci a musí respektovat ústavní normy. Podle Fialy měli občané obavy z toho, že by do boje o Pražský hrad přišel další kandidát a snížil tak šance jiným osobnostem.

Další děsivá nehoda na Slovensku: Opilý řidič sjel na chodník. Smetl maminku s dětmi

Na Slovensku došlo ve středu odpoledne k další vážné nehodě, kdy řidič vyjel ze silnice a srazil hned několik chodců. Tentokrát v Čadci 37letý muž vjel s autem na chodník, kde smetl ženu se dvěma malými dětmi. Všichni čtyři účastníci nehody skončili v nemocnici. Slovenská policie provedla šoférovi dechovou zkoušku, při které nadýchal téměř 1,8 promile. Jak vážně byly zraněné děti a žena, zatím není zřejmé.

Živě
ON-LINE: Státy EU se shodly na dalších sankcích. Zavedou i cenový strop na ruskou ropu

Ukrajina dál postupuje na jižní i východní frontě a zabírá Ruskem dříve okupovaná území. Obzvlášť se jí v poslední době daří u Chersonu. Prezident Volodymyr Zelenskyj označil ukrajinský postup za rychlý. Státy EU se ve středu shodly na dalším balíčku protiruských sankcí. Řady ruských ozbrojených sil od vyhlášení mobilizace rozšířilo už 200 tisíc lidí, tvrdí ruský ministr obrany Sergej Šojgu. Většina z nich ale zřejmě nemá potřebný výcvik a otázkou je rovněž kvalita vybavení.

Baldwin zažehnal první žalobu. Domluvil se s rodinou zastřelené kameramanky

Americký herec Alec Baldwin a producenti westernu Rust uzavřeli dohodu s rodinou kameramanky Halyny Hutchinsové, kterou Baldwin zastřelil loni v říjnu při natáčení tohoto filmu v Novém Mexiku. Informoval o tom manžel zesnulé kameramanky. Místní prokurátorka později uvedla, že dohoda mezi Baldwinem a rodinou Hutchinsové nebude mít žádný vliv na její případné rozhodnutí, zda v případu zahájí trestní stíhání.

Domácí zpravodajství