Zaorálek chce po egyptské straně vysvětlit okolnosti smrti pobodané české turistky

Češka pobodaná v Egyptě zemřela

Češka pobodaná v egyptské Hurghadě zemřela

Zaorálek chce po egyptské straně vysvětlit okolnosti smrti pobodané české turistky

Češka, kterou 14. července pobodal útočník na pláži v egyptské Hurghadě, dnes nad ránem zemřela v nemocnici v Káhiře. Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek uvedl, že egyptská strana by měla okolnosti útoku co nejrychleji vyšetřit a zvážit případné odškodnění.

O tragédii dnes jako první informoval ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík: „Z Egypta přišla v noci smutná zpráva. Naše pacientka skonala,“ napsal na svém twitterovém účtu. Ještě pár dní po útoku přitom všechno nasvědčovalo tomu, že žena utrpěla jen lehká zranění a brzy by proto měla být z nemocnice propuštěna.

Stav šestatřicetileté Češky se ale během včerejšího rána prudce zhoršil, a proto byl z České republiky poslán vojenský speciál upravený pro převoz vážně zraněných. S ním už ale napadená žena nepřiletěla, protože upadla do stavu klinické smrti.

Případný převoz by podle ministerstva zdravotnictví stav pacientky jen zhoršil: „Bohužel, když tam lékaři dorazili, tak konstatovali, že už není schopna takového převozu v tu chvíli, že by to mohlo její zdravotní stav jen nadále zhoršit,“ uvedla tisková mluvčí Štěpánka Čechová. Zraněná žena tak jen zůstala napojena na přístroje, které ji udržovaly naživu, ačkoliv její mozek nebyl téměř zásobován krví.

Zaorálek: Potřebujeme vědět, jestli to byl teroristický útok

Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek vyjádřil nad celou situací lítost a řekl, že je „strašné, když se někdo nevrátí z dovolené domů jako v tomto případě.“ Zároveň oznámil, že do Egypta byla poslána diplomatická nóta, ve které ministerstvo požaduje došetření celého útoku, aby bylo jasné, co se na pláži v Hurghadě opravdu stalo: „My potřebujeme, aby nám Egypt sdělil, jestli se jednalo o ojedinělý čin, nebo jestli to bylo něco, co bylo připravované a koordinované – jestli to byl teroristický útok a jaké bylo jeho pozadí.“ Podobný požadavek má na egyptskou stranu údajně také Německo.

Součástí české žádosti je podle Zaorálka také apel, aby Egypt zvážil případné odškodnění: „Já jsem přesvědčen, že v takovémto případě, který je mimořádný, a ve kterém je i podezření na teroristický čin, který musí být objasněn, by egyptská strana měla zvažovat určitou formu odškodnění,“ uvedl dnes ministr.

Za smrtí by mohlo být multiorgánové selhání

Zároveň ovšem odmítl, že by za smrtí české turistky mělo stát podcenění zdravotní péče ze strany egyptských lékařů. Podle informací jejich českých kolegů šlo pravděpodobně o multiorgánové selhání: „Mě lékaři informovali o tom, že i po tom týdnu, kdy ta léčba – zdálo se – úspěšně probíhala, že je to věc, která se stává, že někdy dochází k tomu multiorgánovému selhání. Že je to věc, která je v medicíně známá,“ popsal své domněnky Zaorálek.

Stejný názor, že nikdo z egyptských lékařů nepochybil, mají i na ministerstvu zdravotnictví. „Oni [lékaři] pravidelně hlásili, co se jim dostalo za informace. A podle toho, co říkal šéf české výpravy, tak pacientce skutečně byla poskytnuta veškerá možná a potřebná péče,“ dodala Štěpánka Čechová.

Podle ministra zahraničí už dnes míří na místo soudní lékař, který provede ohledání a následně rozhodně o tom, jestli bude přímo v Egyptě provedena pitva. Teprve poté bude moci být tělo zesnulé ženy převezeno do Česka.

Tagy: