CNN Prima NEWS

Stávka lékařů se blíží, nadějí je schůzka s Fialou. Co čeká pacienty, pokud jednání padnou?
Zdravotnictví

Stávka lékařů se blíží, nadějí je schůzka s Fialou. Co čeká pacienty, pokud jednání padnou?

Už jen dva dny zbývají vládě na dohodu s lékaři. Na šest tisíc z nich totiž od pátku vypovědělo dobrovolné přesčasy a už teď je jasné, že by to znamenalo omezení neakutní péče a možná i přesouvání pacientů mezi nemocnicemi. Zvrat nepřineslo ani čtvrté jednání mezi ministerstvem zdravotnictví a lékaři. Ti věří, že společnou řeč najdou přímo s premiérem Petrem Fialou (ODS) na schůzce ve čtvrtek.

VIDEO: Chaos v dopravě, lavinové nebezpečí i výjimečný stav. Do Evropy vtrhla zima

Nejhůře se vede Česku a Německu, říká Kovanda. Označil i dlouhodobé evropské hříšníky

Současná evropská ekonomika se podle ekonoma Lukáše Kovandy nenachází v příliš dobré kondici a meziročně roste o 0,1 procenta. „Nejhůře je na tom v tuto chvíli jádro EU, jako jsou Německo či Česká republika, což souvisí s jejich závislostí na průmyslové výrobě a ruských energiích,“ upozornil v pořadu Svět financí s Trinity Bank na CNN Prima NEWS. Zároveň ale dodal, že co se týče zadlužování Evropy, stále ji nejvíce dolů táhne „jižní křídlo“.

Hlavní nádraží v Praze mohlo vypadat úplně jinak. Podívejte se na neúspěšné návrhy

Vítězný návrh na budoucí podobu pražského hlavního nádraží vyvolal svým odvážným provedením značné emoce. Na druhém a třetím místě soutěže o rekonstrukci odbavovací haly a jejího okolí se umístily značně konzervativnější projekty. Komise však ocenila právě neortodoxní postup architektů z kodaňského studia Henning Larsen Architects. Podívejte se, jak mohlo nádraží vypadat, kdyby se komise rozhodla jinak.

Lidé jsou v zajetí polopravd. Sedněte si ke stolu a jednejte, vyzval Pavel vládu a odbory

Vláda a odbory by měly opět usednout ke stolu a jednat o argumentech odborů a rozpočtových možnostech včetně kalkulací, vzkázal prezident Petr Pavel z Říma, kde je na třídenní státní návštěvě. Podle hlavy státu obě strany navzájem nepochopily své pozice. Odbory nabyly dojmu, že vláda má ještě prostor k ústupu, zatímco kabinet je přesvědčen o tom, že to není možné.

Otevřeno 24/7: Automatizované prodejny jsou hybatelem dnešní doby

Nakupování nikdy nebylo pohodlnější! Běžná rutina, jako je zásobování potravinami, může být v 21. století bleskovou záležitostí, ke které ani nejsou nezbytně potřeba pokladní či kurýři. A to díky moderním technologiím, které nám umožňují absolutní komfort –⁠ kdykoli během dne i noci jednoduše přijdeme do obchodu, kde si koupíme, co právě potřebujeme. První s konceptem automatizovaných prodejen v ČR přišla Skupina COOP.

Při rituálech musel trávit dny v lese nahý, nakonec zemřel. Obviněno bylo 6 lidí z české sekty

Středočeští kriminalisté obvinili šest lidí z okolí samozvaného léčitele z Kutné Hory. Čtyři ženy a dva muže policisté viní z vydírání a neposkytnutí pomoci v souvislosti s úmrtím člena sekty při lesních rituálech u hradu Český Šternberk na Benešovsku, uvedl v úterý web iRozhlas. Léčitele později usmrtily dvě jeho stoupenkyně, případem se zabývá Městský soud v Praze.

Fiala na farmě v obleku? Nutella č. 2, míní Kubáček. Příště na kravince pláštěnku, radí Kolář

Premiér Petr Fiala (ODS) se před demonstranty, kteří v pondělí vyrazili do pražských ulic, schoval mimo jiné v kravíně, kterému šéfuje bratr ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL), uvedl politolog Jan Kubáček. Ve vysílání CNN Prima NEWS zároveň konstatoval, že Fialův úprk je „nutellou č. 2“. Společně s komentátorem Petrem Kolářem ohodnotili rovněž outfit, který premiér k návštěvě zemědělského družstva zvolil.

Akce Plzeň Design letos přichází s tématem Umění na prodej

Tradiční předvánoční prodejní festival Plzeň Design proběhne o prvním adventním víkendu 2. a 3. prosince 2023 v areálu plzeňské kulturní a kreativní zóny DEPO2015. Kromě pestrého tržiště prodejců z celých Čech pod hlavičkou MINT Market nabídne prodejní stánky Cechu malých nakladatelů pod značkou BookFest a hlavně unikátní Pop-up prodejní galerii umění a další doprovodný program, který se tentokrát bude točit kolem umění. Podtitulem a tématem letošního ročníku je totiž Umění na prodej. Akci bude možné navštívit po oba víkendové dny zdarma v čase od 10 do 18 hodin.

Sledujte RADAR: Česko zasáhne vydatné sněžení. Kde hrozí náledí, závěje či výpadky energie?

V úterý se na většině území Česka vyskytne sněžení. Podle meteorologů Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) bude sněžit i mimo horské oblasti a připadne kolem 5 cm nového, většinou mokrého a těžkého sněhu. V noci na středu mohou teploty klesnout i na −10 °C. V platnosti jsou výstrahy před novou sněhovou pokrývkou, náledím a závějemi.

Domácí zpravodajství

Dubajské letiště, kde bude zima? Nový „hlavák“ budí emoce. Hlasujte v anketě, zda se vám líbí

Chystaná podoba nové odbavovací haly hlavního nádraží v Praze budí velké emoce. Někteří návrhu tleskají, jiní jej spíše zesměšňují a přirovnávají k orientálním letištím. Kritici mají obavy rovněž z toho, že dřevěná střešní konstrukce nebude poskytovat dostatečnou ochranu před deštěm či zimou. Institut plánování a rozvoje (IPR) však návrh, který v pondělí představil veřejnosti, hájí. Hlasujte v anketě, jak se vám nápad líbí.

Zapojte se do soutěže CNN Prima NEWS o vánoční stromek roku. Vyhraje favorit z vaší obce?

Vánoce se pomalu blíží, a tak redakce CNN Prima NEWS připravila další ročník velké sváteční ankety. Hledáme ten nejlepší vánoční stromek z celého Česka. Ukažte nám, jak jste ho nazdobili právě ve vaší obci. Vybereme 10 nejzajímavějších a vy pak budete hlasovat, který stromek z náměstí, návsí nebo zahrad je ten nej. Své fotky posílejte na e-mailovou adresu stromky@iprima.cz.

Pavel mezi nejvlivnějšími osobnostmi Evropy. Objevil se v žebříčku, v němž figuroval i Feri

Český prezident Petr Pavel se dostal na seznam 28 nejvlivnějších osobností, které budou podle bruselského webu Politico spoluurčovat charakter Evropy v roce 2024. Redakce jej v úterý označila za výrazného „jestřába“ ve vztahu k Rusku a Číně, který jednoznačně podporuje Ukrajinu a volá po rozšíření NATO. Ve stejném žebříčku se v roce 2018 objevil i tehdejší český poslanec za TOP 09 Dominik Feri.

MHD na kraji Prahy a ve středních Čechách kolabovala. Sněžení zpožďovalo autobusy i vlaky

Aktualizováno

Provoz MHD ve Středočeském kraji i v některých částech Prahy zkomplikovalo v úterý odpoledne a večer husté sněžení, námraza na trolejích či výhybky zapadané sněhem. Autobusy, tramvaje a vlaky nabíraly zpoždění, hlavně příměstské linky jezdily odklonem nebo byly úplně zrušeny. Řada komunikací byla kvůli sněhové kalamitě nesjízdná, uvedla Pražská integrovaná doprava (PID) na síti X.

Přáda: O lidi nesmí pečovat lékař, co dva dny nespal. Nevydržíme 300 hodin práce

Jednání lékařů s ministrem zdravotnictví Vlastimilem Válkem (TOP 09) skončila a lékaři jsou stále nespokojení. Požadují takové nastavení legislativy, které by jim zaručovalo pevný platový tarif a systém služeb v souladu se zákoníkem práce. Jeho nedodržování by se totiž podle nich mohlo neblaze projevit na péči o pacienty. V pořadu K věci na CNN Prima NEWS to řekl viceprezident České lékařské komory Jan Přáda.

Videozprávy

Zahraniční zpravodajství

Kazach bojoval v řadách vagnerovců na Ukrajině. Ve vlasti dostal sedm let, sebrali mu žold

Soudy v Kazachstánu uložily šest let a osm měsíců odnětí svobody místnímu občanovi za to, že se zúčastnil ruské invaze na Ukrajinu. Čtyřiatřicetiletý Alexej Šompolov ze vsi Topar v Karagandské oblasti válčil na straně Ruska jako žoldnéř Vagnerovy skupiny, uvedla v úterý na svém webu rozhlasová stanice Azattyk, což je středoasijská odbočka americké rozhlasové stanice Rádio Svobodná Evropa / Rádio Svoboda (RFE/RL).

Krvavá přestřelka očima vojáka. Ukrajinec schytal kulku do prsou, přesto pokračoval v palbě

Ukrajinská 3. útočná brigáda absolvovala další krvavý střet s ruskými okupanty u doněckého Bachmutu. Drsnou přestřelku u lesní cesty natočil jeden z ukrajinských vojáků na kameru GoPro. Během bojů byl postřelen do oblasti hrudníku. Přesto obránce nadále pálil na nepřátelské pozice z kulometu. Bližší okolnosti zveřejněných záběrů je v době ruské agrese složité nezávisle ověřit.

Nezletilí sourozenci věznění Hamásem jsou na svobodě. Místo úlevy však přišlo další trauma

Sourozenci Orovi z Izraele strávili padesát dní v zajetí v Gaze. Po celou dobu si přáli jediné – shledání se svou matkou. Když však Hamás sedmnáctiletého Noama a třináctiletou Almu propustil, jejich sen se rozplynul. Žena se stala obětí izraelsko-palestinského konfliktu. Píše o tom americká CNN s odkazem na ženina bratra. Sourozence Hamás propustil spolu s dalšími jedenácti Izraelci ve druhém kole výměny rukojmích v sobotu, informovala agentura AP.

CNN: Pro machistické hokejisty jsou chrániče krku slabost. Když si je neberou, hrozí jim smrt

V souvislosti s nedávným úmrtím 29letého hokejisty Adama Johnsona, který podlehl zranění způsobenému bruslí v oblasti krku, se v hokejovém světě čím dál více hovoří o plošném nošení chráničů krku. Tomu se však mnozí hokejisté brání. Podle kanonýra týmu Washington Capitals T. J. Oshieho za to může tvrdohlavost vrcholových sportovců. V hokeji je větší množství ochranných pomůcek často považováno za slabost, potvrdil sportovní komentátor Seth Bennett. Neblahý trend se podle odborníků přesto mění, píše web CNN.

Pořady CNN Prima NEWS

Byznys CNN Prima NEWS

Křeček o ekonomice: Největší tma je před úsvitem. Tak růžové to nebude, mírnil Pikora

„Největší tma je těsně před úsvitem a příští rok začne svítat.“ Těmito slovy okomentoval vývoj české ekonomiky poradce premiéra a hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček v pořadu 360° na CNN Prima NEWS. Jeho optimismus však mírnil hlavní ekonom a analytik CFG Vladimír Pikora, který zdůraznil, že to nebude tak růžové, jak se na první pohled může zdát.

To nejlepší z Prima ZOOM

Krimi

Odešla na nákup a už se nevrátila. Policie pátrá po seniorce ze Záhub na Jičínsku

Policie vyhlásila pátrání po čtyřiasedmdesátileté Marii Pechové ze Záhub na Jičínsku. Žena odešla v neděli okolo 16 hodiny z domova na nákup do obce Libáň. Do současné doby se však nevrátila a ani o sobě nedala vědět, uvedla policie v úterý. Při prověřování kamerových záznamů policisté zaznamenali poslední pohyb ženy v Libáni krátce po 21:00 při chůzi směrem na Kopidlno.

Brutálně znásilnil a podřízl 11letou Haničku. Sadistický pedofil je z Bohnic zpátky na svobodě

Sadistický pedofil a vrah Zdeněk Moré je ve věku 75 let opět na svobodě. Za mřížemi strávil většinu svého života, za brutální znásilnění a vraždu jedenáctileté Haničky v pražské Třešňovce unikl o vlas trestu smrti. Posledních deset let strávil v ochranném léčení v Bohnicích, to bude dál pokračovat pouze v ambulantní formě, informuje deník Blesk.

Z mostu na D1 se zřítil kamion. Vozidlo po pádu začalo hořet, řidič nehodu nepřežil

Na dálnici D1 u Bělotína na Přerovsku v úterý ráno kamion prorazil svodidla, zřítil se z mostu a začal hořet. Jedenačtyřicetiletý řidič svým zraněním na místě podlehl. Dálnice je s opatrností průjezdná středním a levým jízdním pruhem. Na síti X o tom informovali olomoučtí hasiči. Podle krajského policejního mluvčího Libora Hejtmana je na vině zřejmě mikrospánek. V listopadu jde již o čtvrtou smrtelnou nehodu v Olomouckém kraji.

Povídej

ShowTime

Vozíčkáři se nemají jak bránit, říká zpěvačka Tomešová. Podpořila je charitativní akcí

Herečka a zpěvačka Michaela Tomešová uspořádala již 9. ročník charitativního koncertu pro neziskovou společnost Polovina nebe, který se každoročně koná u příležitosti Dne zdravotně postižených. Toto téma je zpěvačce velmi blízké, protože její bratr je upoután na invalidní vozík. S redakcí Showtimu na CNN Prima NEWS se dokonce podělila o historku, jak jejího sourozence okradli v metru.

Bendig o útoku na Slavících: Bojím se. Že jsme byli domluvení? Takovou blbost nemám zapotřebí

Jan Bendig má za sebou velmi trpkou zkušenost. Když před několika dny ve svém blýskavém stříbřitém obleku přicházel po červeném koberci na galavečer Českého slavíka, někdo z davu na něj zařval: „Cikáne!“ a na hlavu mu vysypal pytlík mouky. Zpěvák, v jehož hudbě se mísí moderní trendy s tradičními romskými rytmy, v rozhovoru pro CNN Prima NEWS uvedl, jak hodlá celý incident řešit.