Chcete letět do vesmíru? Stačí být plnoletý a zaplatit 9,6 milionu korun

Ve středu na oběžnou dráhu odstartovala loď Crew Dragon společnosti SpaceX, která na své palubě hostí čtyřčlennou civilní posádku. Do vesmíru se podle Romana Jonáše, ředitele zastoupení Virgin Galactic pro Českou a Slovenskou republiku, může podívat takřka každý. „Stačí k tomu v přepočtu 9,6 milionu korun a minimální věk 18 let,“ sdělil v pořadu 360° Pavlíny Wolfové.

Jonáš ve vysílání CNN Prima NEWS uvedl, že společnost, kterou zastupuje, dosud prodala sedm letů pro Čechy a Slováky. „V srpnu jsme aktuálně zdražovali, nyní let, díky kterému člověk stráví několik desítek minut ve vesmíru ve stavu beztíže, stojí 450 tisíc dolarů, tedy zhruba 9,6 milionu korun,“ uvedl v pořadu.

Podotkl, že nikdo z klientů nevyjádřil obavy ohledně vzletu ani přistání. „Chtějí zažít dobrodružství a podívat se do vesmíru,“ podotkl. Na dotaz, co zájemce pro let potřebuje, uvedl, že požadavků mnoho není. „Kromě potřebné částky musí být člověk starší osmnácti let. Horní hranice není omezena, je to dáno kondicí dané osoby. Dále jsou doporučeny zdravotní prohlídky, ale ty nejsou povinné,“ pravil.

Klient se pak tři dny před odletem musí dostavit do Mohavské pouště, kde podstoupí výcvik. „Tedy jak pracovat s přetížením či se svaly. To bude trénovat v bazénu a v odstředivkách. Nakonec se zkontroluje jeho srdce a tep,“ podotkl.

Neříkejme amatérum astronauti

Hostem pořadu byl i odborník z Hvězdárny a planetária hlavního města Prahy Jan Spratek. Ten uvedl, že z výletů civilistů do vesmíru nemá obavy. „Jediná věc, vůči které bych se vymezil, je označení turistů za astronauty. Astronaut je člověk, který je vybrán jako ten nejlepší z nejlepších a prošel několikaletým intenzivním výcvikem,“ podotkl. „Je na fyzické i psychické špici a má dostatek znalostí,“ dodal.

Výjimku pro označení turistů by přijal pouze u čtyřčlenné skupiny, která je aktuálně ve vesmíru. „Zde jsme s kolegou Jonášem přemýšleli, zda je nenazývat vesmírnými průzkumníky. Není to dovolená,“ dodal. Mise je totiž zaměřena na výzkum dopadů pohybu ve vesmíru na lidský organismus.

Jonáš pak doplnil, že Virgin Galactic neprodává dovolenou. „Teď ještě ne. Ve stavu beztíže lidé setrvají pár minut, pak spadnou dolů. Dosud se do vesmíru podívalo 571 lidí – astronautů, kteří museli projít výcvikem. Souhlasím, že bych zájemce o let do vesmíru nazýval vesmírnými turisty,“ uvedl.

Podle Spratka za možností amatérů létat do vesmíru stojí technologická vyspělost a bezpečí, které jsou společnosti schopny zařídit. Jonáš následně dodal, že pokud se u klienta před odletem objeví zdravotní problémy, společnost mu garantuje vrácení 100 procent zaplacené částky.

Tagy:

Hlavní zprávy

Fiala: Sankce nás zasáhly víc než Rusko. Putin si s námi hrál už před válkou, odmítl Munzar
360°

Fiala: Sankce nás zasáhly víc než Rusko. Putin si s námi hrál už před válkou, odmítl Munzar

Na Václavském náměstí demonstrovaly ve středu proti vládě desetitisíce lidí. Jedním z důvodů byla i obava o budoucnost v aktuální energetické krizi. Předseda poslaneckého klubu SPD Radim Fiala v pořadu 360° v této souvislosti uvedl, že protiruské sankce nám uškodily více než Rusku. Místopředseda sněmovního rozpočtového výboru Vojtěch Munzar (ODS) ale podotkl, že Putin si s cenami energií hrál již před válkou.

Na hranicích se Slovenskem začaly další kontroly kvůli migrantům. Turisté by měli zpozornět
Migrace

Na hranicích se Slovenskem začaly další kontroly kvůli migrantům. Turisté by měli zpozornět

Česká policie zahájila kontroly na česko-slovenské hranici kvůli vysokému počtu uprchlíků, kteří přes Česko přecházejí do Německa a Rakouska. Policie bude kontrolovat 27 bývalých hraničních přechodů i zelenou státní hranici, kterou nebude možné minimálně deset dnů překračovat. Slovenský premiér ve středu české rozhodnutí kritizoval. Kontroly v reakci na české opatření od čtvrtka zavádí na hranici se Slovenskem i Rakousko.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
05:00

ISW: Ukrajinci již téměř obklíčili město Lyman, okupované ruskými vojáky

04:32

Poslanci se budou dál zabývat novelou rozpočtu, zvyšuje schodek na 330 mld. Kč

00:49

Ukrajinci sestřelili čtyři ruské rakety v Záporožské a Dněpropetrovské oblasti

00:13

Finsko výrazně omezí vstup Rusů na své území

OBRAZEM: Demisi, volaly davy lidí. Hymnu zpíval Ortel, vypustili holubici míru

V Praze se konala druhá protivládní demonstrace uskupení Česká republika na 1. místě. Podle policie na ni dorazily „nižší desítky tisíc“ účastníků. Pořadatelé požadovali demisi pětikoaličního kabinetu a obrat politického směřování země. Dění na Václavském náměstí pořadatelé přenášeli živě na obrazovky i v dalších městech po České republice.

Živě
ON-LINE: Další úspěch Ukrajinců na jihu. Zlikvidovali desítky Rusů a sestřelili stíhačku

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj nečekaně promluvil k Radě bezpečnosti OSN. Ruská referenda na Ukrajině pak označil za frašku. Po vyhlášení částečné mobilizace z Ruska uprchlo již více než 260 tisíc mužů, další se v zemi snaží odvod na frontu bojkotovat. Místopředseda ruské bezpečnostní rady Dmitrij Medveděv mezitím uvedl, že Rusko má právo v nezbytném případě použít jaderné zbraně. Ukrajinské jednotky oznámily další úspěch na jihu země. Zabili 58 ruských vojáků, zničili jejich tank, sedm vojenských vozidel a sestřelili ruskou stíhačku.

Rakušan: Organizátoři demonstrací mají nereálná řešení. Protesty jsou bizarní, říká Benda

V Praze na Václavském náměstí a v dalších městech se v sobotu konala protivládní demonstrace. Poslanec Marek Benda (ODS) ve vysílání CNN Prima NEWS uvedl, že protestovat proti špatnému zastropování cen energií, které nikdo ještě nepocítil, je absurdní a bizarní. Podle opozičního poslance Radka Vondráčka (ANO) ale vláda špatně komunikuje a nenaslouchá lidem.

Žádný útěk před mobilizací. Rusko bude prchající muže rekrutovat přímo na hranicích

Rusko se snaží, seč může, aby nahnalo co nejvíce mužů do své armády. Ta na Ukrajině podle všeho utrpěla velmi závažné ztráty, a tak Kreml potřebuje doplnit stavy. Mnoho Rusů však prchá do okolních států, přičemž Moskva zatím ponechává hranice otevřené. Kolony se tvoří například u hranic s Gruzií. Rusové, kteří prchají touto cestou, však dostali do cesty novou překážku. Putinův režim totiž na vytíženém hraničním přechodu Verchny Lars zřizuje svůj odvodový úřad.

Domácí zpravodajství

Desetitisíce lidí protestovaly proti vládě. Pořadatelé požádají Zemana o její odvolání

V Praze se na Václavském náměstí konala demonstrace proti vládě. Pořadatelé z uskupení Česká republika na 1. místě požadovali demisi pětikoaličního kabinetu a obrat politického směřování země. Na začátku programu to řekl organizátor Jiří Havel. Na akci dohlížela policie. Na Twitteru uvedla, že do centra metropole dorazily podle jejího odhadu „nižší desítky tisíc“ účastníků. Prvního shromáždění na začátku září se podle policie účastnilo asi 70 tisíc lidí. Pořadatelé demonstrace chtějí 10. října požádat prezidenta Zemana o odvolání vlády a vyhlášení předčasných voleb, další demonstraci pak plánují na 28. října.