Chcete letět do vesmíru? Stačí být plnoletý a zaplatit 9,6 milionu korun

Start vesmírné lodi Crew Dragon

Civilní lety do vesmíru

Ve středu na oběžnou dráhu odstartovala loď Crew Dragon společnosti SpaceX, která na své palubě hostí čtyřčlennou civilní posádku. Do vesmíru se podle Romana Jonáše, ředitele zastoupení Virgin Galactic pro Českou a Slovenskou republiku, může podívat takřka každý. „Stačí k tomu v přepočtu 9,6 milionu korun a minimální věk 18 let,“ sdělil v pořadu 360° Pavlíny Wolfové.

Jonáš ve vysílání CNN Prima NEWS uvedl, že společnost, kterou zastupuje, dosud prodala sedm letů pro Čechy a Slováky. „V srpnu jsme aktuálně zdražovali, nyní let, díky kterému člověk stráví několik desítek minut ve vesmíru ve stavu beztíže, stojí 450 tisíc dolarů, tedy zhruba 9,6 milionu korun,“ uvedl v pořadu.

Podotkl, že nikdo z klientů nevyjádřil obavy ohledně vzletu ani přistání. „Chtějí zažít dobrodružství a podívat se do vesmíru,“ podotkl. Na dotaz, co zájemce pro let potřebuje, uvedl, že požadavků mnoho není. „Kromě potřebné částky musí být člověk starší osmnácti let. Horní hranice není omezena, je to dáno kondicí dané osoby. Dále jsou doporučeny zdravotní prohlídky, ale ty nejsou povinné,“ pravil.

Klient se pak tři dny před odletem musí dostavit do Mohavské pouště, kde podstoupí výcvik. „Tedy jak pracovat s přetížením či se svaly. To bude trénovat v bazénu a v odstředivkách. Nakonec se zkontroluje jeho srdce a tep,“ podotkl.

Neříkejme amatérum astronauti

Hostem pořadu byl i odborník z Hvězdárny a planetária hlavního města Prahy Jan Spratek. Ten uvedl, že z výletů civilistů do vesmíru nemá obavy. „Jediná věc, vůči které bych se vymezil, je označení turistů za astronauty. Astronaut je člověk, který je vybrán jako ten nejlepší z nejlepších a prošel několikaletým intenzivním výcvikem,“ podotkl. „Je na fyzické i psychické špici a má dostatek znalostí,“ dodal.

Výjimku pro označení turistů by přijal pouze u čtyřčlenné skupiny, která je aktuálně ve vesmíru. „Zde jsme s kolegou Jonášem přemýšleli, zda je nenazývat vesmírnými průzkumníky. Není to dovolená,“ dodal. Mise je totiž zaměřena na výzkum dopadů pohybu ve vesmíru na lidský organismus.

Jonáš pak doplnil, že Virgin Galactic neprodává dovolenou. „Teď ještě ne. Ve stavu beztíže lidé setrvají pár minut, pak spadnou dolů. Dosud se do vesmíru podívalo 571 lidí – astronautů, kteří museli projít výcvikem. Souhlasím, že bych zájemce o let do vesmíru nazýval vesmírnými turisty,“ uvedl.

Podle Spratka za možností amatérů létat do vesmíru stojí technologická vyspělost a bezpečí, které jsou společnosti schopny zařídit. Jonáš následně dodal, že pokud se u klienta před odletem objeví zdravotní problémy, společnost mu garantuje vrácení 100 procent zaplacené částky.

Tagy: