Expert: Vánoce bez nouzového stavu? Riskantní krok, vláda by měla zpřísnit rodinná setkání

Vědci z Učené společnosti ČR žádají vládu premiéra Petra Fialy (ODS) o prodloužení nouzového stavu a s ním spojených proticovidových opatření. Obávají se totiž růstu epidemie koronaviru kvůli variantě omikron. První místopředseda spolku, biochemik Libor Grubhoffer, označil rozvolnění během vánočních svátků za velmi riskantní.

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) by měl ve středu představit proticovidová opatření, která budou platit o vánočních svátcích. Vše zatím nasvědčuje tomu, že vláda nepožádá Sněmovnu o prodloužení nouzového stavu. Ten tak skončí 25. prosince.

Mnoho odborníků však kabinet Petra Fialy žádá, aby si věc ještě rozmyslel, a to především kvůli šíření nové varianty covidu s názvem omikron. Ta má být pravděpodobně výrazně nakažlivější než v této době stále dominantní mutace delta.

Jedním z odborníků, který s kroky nové vlády nesouhlasí, je biochemik Libor Grubhoffer. Ten se obává, že letošní vánoční svátky bez nouzového stavu mohou zásadně ovlivnit šíření covidu v Česku podobně jako minulý rok.

Očkovaných stále není dost

„Jistý protiargument sice je, že minulý rok ani ještě nezačalo očkování, zatímco teď jsme pokročili. Jenže ne tak, jak bychom si přáli. I proto je to velice riskantní krok, ke kterému se nová vláda uchýlila,“ řekl Grubhoffer ve ​vysílání CNN Prima NEWS. Podle něj by vláda měla naopak zpřísnit společenská setkávání ve větších množstvích.

„Jedna věc jsou rodinná setkání, tam by zodpovědnost nás všech měla být maximální, měli bychom dbát doporučovaných testování. Pak jsou tady i velké sportovní a kulturní akce. Ani nemluvím o silvestrovském veselí. To je obrovskou riskantní kartou, kterou bychom neměli pokoušet,“ dodal biochemik.

Válek sice hlasitě vyzývá k výrazně omezenému setkávání během svátků, ale pouze na dobrovolné bázi. „Neplánujte večírky, myslete na nás všechny. Za jeden váš večírek se může zhroutit jedna nemocnice. Proč chcete, aby vám vláda něco nařídila? Neumíte se chovat zodpovědně?“ řekl Válek během páteční tiskové konference, když byl uveden do úřadu.

Někteří experti si však nejsou jistí, zda apel na společenskou odpovědnost bude stačit. K obavám Grubhoffera se přidávají i další odborníci.

„Vláda vychází z toho, že pozorujeme pokles epidemie. To by se dalo ještě pochopit, ale vynořila se nám tady opravdu potenciálně hrozná hrozba omikronu. Když se díváme, jak na to reagují v některých jiných zemích, i státy s mnohem lepšími čísly zpřísňují – a my reagujeme úplně obráceně. Doufám, že si to ještě rozmyslí,“ uvedl třeba imunolog Václav Hořejší.

Flegr: Nemalujme si nižší patogenitu

„Ve chvíli, kdy tady máme omikron, tak tomu rozhodnutí moc nerozumím,“ přidal se epidemiolog a šéf Mezioborové skupiny pro epidemické situace (MeSES) Petr Smejkal. Přestože se mnozí odborníci domnívají, že mutace omikron způsobuje mírnější průběh nemoci, jiní před těmito předčasnými závěry varují.

„Počty nakažených budou mnohem vyšší a nemůžeme si malovat, že bude nižší patogenita. To je optický klam. Ve skutečnosti se stejné počty a procenta lidí z těch nakažených budou dostávat do nemocnic, jako se dostávaly v případě delty,“ řekl ve vysílání CNN Prima NEWS evoluční biolog Jaroslav Flegr.

Tagy:

Hlavní zprávy

Hádka jako v družině. Jste trapný, vmetl Jurečka Okamurovi. Ne, to jste vy, opáčil šéf SPD
Partie

Hádka jako v družině. Jste trapný, vmetl Jurečka Okamurovi. Ne, to jste vy, opáčil šéf SPD

Ostrá slova kvůli Rusku, skákání do řeči i slovní útoky. Diváci povolební Partie Terezie Tománkové v lánském zámku byli svědky několika hádek mezi vládními politiky a šéfem opozičního hnutí SPD Tomiem Okamurou. Zatímco ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečku (KDU-ČSL) osočil ze lži, šéfa Senátu Miloše Vystrčila kritizoval za údajné překrucování slov. Koaliční politici mu ostrá slova vrátili – Okamura si vyslechl, že se chová trapně a že chce vyjednávat s nepřátelským Ruskem ohledně plynu.

Infobox
sledujeme živě
21:35

Hnutí spOLečně, ProOlomouc a Piráti chtějí v Olomouci vládnout s ANO

21:14

V druhém plzeňském obvodu vzniká široká koalice čtyř stran bez ANO

20:59

Vítězné Volbě pro Semily se podařilo vyjednat širokou podporu s ANO a Spolu

20:43

V Táboře bude vládnout koalice Tábor 2020, Společně pro Tábor a Piráti

Živě
ON-LINE: Piráti a Spolu se zatím na koalici v Praze neshodli. Hřib vypočítal podmínky

Komunální volby v hlavním městě vyhrála koalice Spolu pro Prahu, získala 19 mandátů v zastupitelstvu, které má 65 členů. Druhé skončilo ANO se 14 mandáty. Třetí Piráti budou mít 13 zastupitelů. Mandát v Senátu získal v prvním kole ve volebním obvodu Praha 6 Jiří Růžička (TOP 09), na Bruntálsku Ladislav Václavec (za ANO) a na Orlickoústecku jmenovec premiéra Petr Fiala (za KDU-ČSL). Pražský městský soud mezitím bude pokračovat v projednávání kauzy dotačního podvodu u projektu kongresového areálu Čapí hnízdo.

Vaclík čelí zuřivé Ronaldově armádě: Zabijáku, nehet CR7 má větší cenu než tvoje rodina

Brankářská jednička fotbalové reprezentace Tomáš Vaclík v sobotu příliš nepotěšila české fanoušky. Gólman Olympiakosu Pireus v Lize národů proti Portugalcům pustil z pěti střel směřujících na bránu čtyři za svá záda. A u toho si proti sobě poštval mnoho zahraničních příznivců. Ostře srazil největší personu týmu soupeře Cristiana Ronalda, což způsobilo nechutnou kanonádu na jeho sociálních sítích.

Domácí zpravodajství

České videohry táhnou. Herní vývojáři hlásí miliardové obraty, chybí jim ale pracovníci

Obrat českého herního průmyslu za rok 2021 dosáhl rekordních 7,11 miliardy korun, v porovnání s loňskými hodnotami jde o třetinový nárůst. Sektor zaměstnává největší počet zaměstnanců ve své historii, rychlým tempem vznikají i nová vývojářská studia. Odvětví nicméně trápí letité problémy, jako je nedostatek kvalifikované pracovní síly. Data vychází ze studie o stavu herního průmyslu v České republice, kterou zveřejnila Asociace českých herních vývojářů (GDA CZ).