Karel přednesl prvotřídní řeč, míní historik. Má král šanci dosáhnout Alžbětiny popularity?

Nový král Karel III. s manželkou Camillou

360° (909)

V projevu nového britského panovníka Karla III. zaznělo vše, co zaznít mělo. „Byla to prvotřídní řeč,“ ohodnotil panovníkův projev v pořadu 360° na CNN Prima NEWS historik Martin Kovář. Bývalý ředitel protokolu Kanceláře prezidenta republiky Miroslav Sklenář pak ocenil i královské aranžmá.

„Byl to královský projev v tom skutečném i přeneseném slova smyslu. Byl dojemný tak, jak měl být. Karel III. řekl vše podstatné, co mělo zaznít a co od něj Britové nejspíše chtěli slyšet: ‚Umírám smutkem a jsem připravený vám sloužit jako doposud,‘“ zhodnotil královu řeč historik.

Karel III. podle něj zmínil i další podstatnou věc. A to, že si uvědomuje, že jde o jinou roli, než jakou doposud zastával. „Byla to prvotřídní řeč,“ ocenil Kovář.

První televizní projev královnina nástupce pochválil také bývalý ředitel protokolu Kanceláře prezidenta republiky Miroslav Sklenář. Kromě slov ocenil i aranžmá. „Fotografie zesnulé Alžběty II., čistý stůl s bílým papírem a žádná agenda v Buckinghamském paláci. Vše, co mělo v projevu zaznít, zaznělo,“ řekl ve vysílání CNN Prima NEWS Sklenář.

První projev k britské veřejnosti po nástupu na trůn pronesl Karel III. v pátek večer jen několik hodin poté, co společně s královnou-manželkou přiletěl ze skotského Balmoralu. Po příletu pár rovnou zamířil do Buckinghamského paláce, který je teď jejich novým sídlem. Při příjezdu k paláci král vystoupil z vozu a potřásl si rukou s desítkami lidí. Jedna Britka ho dokonce objala a políbila.

Lidé ho sice nemilují, ale váží si ho

„Bylo to spontánní. Objetí a políbení k dnešnímu dni zkrátka patřilo. Psal mi dokonce jeden kamarád, diplomat, že si vzpomněl na to, jak kdysi jezdil po anglickém venkově a všichni mu tehdy říkali, že Karel bude skvělý král, až na to jednou přijde,“ popsal historik.

Připomněl také, že Karel III. se dříve popularitě u Britů příliš netěšil. Poté, co v roce 1997 při tragické autonehodě zahynula jeho bývalá manželka a matka jeho dvou dětí princezna Diana, se na něj a jeho budoucí ženu Camillu snesla vlna hněvu.

„Princezna Diana, kromě toho, že byla obětí médií, s nimi zároveň uměla skvěle pracovat. Podařilo se jí vytvořit dojem, že viníkem rozchodu byl princ Charles. Lidská zkušenost mi ale říká, že na to jsou vždycky dva. Skoro nikdy to není vina jednoho člověka. Po její smrti byla Charlesova popularita mimořádně nízká. Jeho druhý sňatek s Camillou pak Britové nesli hodně těžce. Tohle byla asi nejdrsnější škola v jeho životě,“ řekl historik.

Vzápětí ale doplnil, že se z toho Karel III. dokázal vzpamatovat. „Vzorně plnil královské povinnosti a i když ho lidé dneska nemilují, rozhodně si ho váží. Je to nejlépe připravený následník trůnu v dějinách nejen britské monarchie,“ uvedl Kovář. „Myslím si, že si na něj lidé zvyknou a jeho popularita ještě poroste,“ doplnil ho Sklenář.

Tagy: