reklama

Vláda chystá nový postup v boji s pandemií. Plošná opatření nehrozí, ubezpečuje Vašáková

Nakažených koronavirem každý den přibývá a v nemocnicích končí hlavně lidé, kteří nejsou očkovaní. A to chce podle informací CNN Prima NEWS ministerstvo zdravotnictví změnit. Premiér Andrej Babiš (hnutí ANO) ve středu řekl, že o dalším postupu vlády se rozhodne ve čtvrtek.

reklama

Ministerstvo zdravotnictví v reakci na premiérova slova ve středu ubezpečilo, že další plošné omezování se nechystá. „Nehodláme zavádět žádná plošná zpřísňující opatření. Nic takového nás rozhodně nečeká,“ uvedla náměstkyně ministra zdravotnictví Martina Koziar Vašáková.

Vůbec nejhorší situace je v Moravskoslezském kraji, kde je nejvyšší počet nakažených na 100 tisíc obyvatel za poslední týden. A to více než 100 nově infikovaných. A zároveň je to kraj s jednou z nejnižších proočkovaností. „Malá proočkovanost se rovná riziko vysokého počtu infikovaných. Ukazuje se, že pokud nejste naočkováni, tak bohužel část z vás půjde do nemocnic a část z vás zaplatí životem,“ doplnila.

Roste také obsazenost lůžek na infekčních odděleních a jednotkách intenzivní péče. Vedení kraje proto plánuje ve třech nemocnicích navýšit počty lůžek pro covid pozitivní pacienty. „Bude to Frýdek-Místek, dále nemocnice v Třinci, a také v Opavě, kde se předpokládá 20 lůžek,“ popsal hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák (hnutí ANO).

Lůžka navíc nejsou zatím potřeba

Například Slezská nemocnice v Opavě ale o žádném takovém plánu zatím neví a další covidová lůžka prý nepotřebuje. „K dnešnímu dni máme deset hospitalizovaných pacientů, z čehož dva vyžadují intenzivní péči. Máme kapacitu 55 lůžek na infekčním oddělení a v současné době jsme schopni rozšířit kapacitu pro covidové pacienty na 20 lůžek,“ uvedl ředitel této nemocnice Karel Siebert.

Ve čtvrtek Rada vlády pro zdravotní rizika rozhodne, jestli se Česko vydá také cestou negativní motivace nenaočkovaných lidí k tomu, aby se nechali vakcinovat. A to třeba tím, že by se zrušilo samotestování a nebo by se nenaočkovaným omezily některé vstupy.

Podle možného budoucího ministra zdravotnictví Vlastimila Válka je podobný postup neefektivní. „Je potřeba se pořád bavit také o protilátkách. Je možné, že velká skupina lidí má jejich dostatečnou hladinu,“ řekl. V tuhle chvíli je proočkováno zhruba 80 % lidí starších 75 let a přibližně 75 % lidí nad 60 let věku.

Tagy:

Hlavní zprávy

Kompletní seznam vyznamenaných: Zeman ocenil Bohdalovou, Krpálka i zesnulého Kellnera
Zprávy

Kompletní seznam vyznamenaných: Zeman ocenil Bohdalovou, Krpálka i zesnulého Kellnera

Kancelář prezidenta republiky zveřejnila seznam jmen, která 1. ledna obdrží státní vyznamenání. Mezi oceněnými jsou herečka Jiřina Bohdalová, zesnulý miliardář Petr Kellner, kosmonaut Vladimír Remek, ale i psychiatr Jan Cimický, sportovní manažer Miroslav Černošek, judista Lukáš Krpálek a hudební skladatel Karel Vágner. Původním datem pro předání byl jako tradičně 28. říjen, termín se však kvůli hospitalizaci Miloše Zemana o několik měsíců posunul.

Klaus: 28. říjen je v ohrožení. Noví ideologové infikovali děti, hanobí naše vítězství

Exprezident Václav Klaus ve svém proslovu u příležitosti výročí samostatného Československa zmínil obavy nad možnou vládou koalic Spolu a PirSTAN. Podle něj nebude čelit tendencím, které do České republiky proudí ze Západu. „Vítězové voleb nepřesvědčivě mluví o změně, kterou chtějí přinést. Nemluví o oněch nebezpečných trendech a nemají odvahu se jim postavit, ale chtějí se jim podvolit,“ řekl.

reklama

Domácí zpravodajství

Babiš i Vystrčil položili věnce na Vítkově. Pietu komplikovalo počasí, gripeny nevzlétly

Politici, zástupci armády i váleční veteráni si u Národního památníku na pražském Vítkově připomněli 103. výročí vzniku samostatného Československa. U hrobu Neznámého vojína položili věnce premiér Andrej Babiš (ANO), předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS), ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) nebo náčelník generálního štábu Aleš Opata. Zúčastnit se nemohl prezident Miloš Zeman, který je hospitalizovaný. Zastoupil ho náčelník Vojenské kanceláře prezidenta republiky Jan Kaše.

Kalousek: Babišův mejdan skončil. Vyzve šéfa ANO v prezidentské volbě?

Bude Miroslav Kalousek usilovat v příštích prezidentských volbách o hlasy voličů? Otázka, která v posledních dnech hýbe politickými kuloáry. Pokud by tomu tak bylo, zřejmě by došlo na velmi pikantní souboj Kalousek vs. Babiš. Sám bývalý předseda TOP 09 v rozhovoru pro CNN Prima NEWS řekl, že o tom možná začne uvažovat. Zhodnotil i skládání vlády Petra Fialy a apeloval na občany, aby byli trpěliví a nečekali, že s novou vládu se budou mít okamžitě lépe. Mejdan ale podle něj skončil.

reklama