Bobisté jsou po dvou jízdách 12., Ledecká zazářila v tréninku sjezdu

V pondělí vstoupili do olympijského programu bobisté Dominik Dvořák s Jakubem Noskem a po dvou jízdách obsadili dvanácté místo. Snowboardistka Šárka Pančochová absolvovala svůj třetí pokus o postup do finále a ani tentokrát neuspěla. Čeští skokani na lyžích uzavřeli své olympijské účinkování devátým místem v týmové soutěži. Krasobruslařští sourozenci Natálie a Filip Taschlerovi skončili ve volném tanci na 16. místě. Zlatá Ester Ledeckou byla v posledním tréninku před úterním závodem sedmá, do sjezdu vyrazí s číslem 5.

V pondělí se na olympiádě jako první čeští reprezentanti představili krasobruslaři Natálie a Filip Taschlerovi. Sourozenci nastoupili do volném tance ze 17. místa ve 2:15 a nakonec obsadili 16. pozici na své olympijské premiéře. Nejlepší pozici potvrdili francouzští krasobruslaři a čtyřnásobní mistři světa Gabriella Papadakisová a Guillaume Cizeron, kteří ve volném tanci vytvořili světový rekord a po zásluze berou zlaté medaile.

O patnáct minut později, ve 2:30, se pokusila pod pěti kruhy v Pekingu naposledy zazářit snowboardistka Šárka Pančochová. Ve slopestylu ani v U-rampě se jí nepodařilo proniknout z kvalifikace, poslední šancí pro ní byl Big Air. V této skokanské disciplíně se uskutečnily jen dva Světové poháry a česká reprezentantka se do finále ani jednou nedostala. To se zopakovalo i tentokrát, kdy Pančochová bohužel nestačila na elity závodu a na hrách tak končí.

Naposledy se v Pekingu představili také skokani na lyžích Roman Koudelka, Viktor Polášek, Čestmír Kožíšek a Filip Sakala. Společně získali v týmové soutěži deváté místo, což je posun oproti desátému místu na předešlých olympijských hrách v Pchjongčchangu. Na finálovou skupinu to ale nestačilo. Vítězství slavili Rakušané.

Naopak poprvé do olympijského programu ve 13:05 zasáhli bobisté Dominik Dvořák a Jakub Nosek. Po dvou jízdách obsadili dvanáctou pozici. Program bude v úterý pokračovat třetí a čtvrtou jízdou. Ve dvojbobu před čtyřmi lety v Pchjongčchangu obsadili 17. místo. Před odletem do Pekingu si naplánovali umístění v první desítce, což se české posádce povedlo naposledy v roce 1998. V sezoně poznamenané koronavirem si Češi připsali jen jedno desáté místo ve Světovém poháru, ale v tréninku ukázali, že jejich plán není nereálný.

Prakticky v každé ze šesti jízd se zlepšovali. Ve čtvrté obsadili 6. místo ve stejném čase jako německý dvojbob s pilotem Francescem Friedrichem, který od roku 2013 na olympiádě a na mistrovství světa nebral nic jiného než zlato. V poslední tréninkové jízdě se Češi dělili o 5. místo.

Jedinou zlatou olympioničku z Pekingu – Ester Ledeckou – čekal v pondělí poslední trénink před úterním sjezdem. V tom prvním byla jedenáctá, druhý zajela jako sedmá nejlepší. Po zranění se už vrátila nejlepší sjezdařka sezony Italka Sofia Goggiaová, která ještě vynechala super-G, v němž by také patřila k favoritkám.

Peking závod tanec Olympijské hry Ester Ledecká snowboarding krasobruslení skokan na lyžích Roman Koudelka boby Šárka Pančochová Zimní olympijské hry v Pekingu 2022 ZOH 2022 Natálie Taschlerová Filip Taschler Jakub Nosek Dominik Dvořák Filip Sakala Viktor Polášek Čestmír Kožíšek