reklama

Reportér, kterého na kole srazil autobus, chybu neudělal, míní dopravní expert

Ta reportáž vzbudila obrovské emoce. Reportér CNN Prima NEWS v ní na kole demonstroval vládou schválený 1,5metrový rozestup, který budou muset řidiči při předjíždění cyklistů dodržovat – zákon má vejít v platnost v lednu. Přímo během experimentu reportéra srazil autobus. Na sociálních sítích pak čelil kritice. Lidé často napadali jeho odstup od okraje vozovky. Dopravní expert ale uvedl, že byl v pořádku.

reklama

Nehoda na silnici, která se během natáčení stala, vyčarovala na sociálních sítích řadu reakcí. Některé byly podporujících, jiné přístup cyklisty-reportéra kritizovaly.

Na místo srážky s autobusem se novinář CNN Prima NEWS vypravil ještě jednou. „Pro řidiče ostatních motorových vozidel tam je informace, že se nachází na silnici, kde je zvýšený výskyt jedoucích cyklistů. Čili řidič by měl zvýšit pozornost, ale žádná jiná další práva nebo povinnosti pro kohokoliv z účastníků provozu z této značky nevyplývají,“ sdělil mu dopravní expert Roman Budský.

Vzdálenost od obrubníku

V komentářích na internetu se také řešila vzdálenost cyklisty od obrubníku, což bylo dáno objížděním překážky a také tím, že reportér se k piktogramu, který pro změnu začínal u obrubníku, teprve dostával. „Často u obrubníku bývá nějaká nečistota, kámen – cokoliv, co může cyklistu ohrozit na jízdě. Automobilista to běžně nevnímá, pro něj se jedná o bagatelní překážky,“ pokračoval dopravní expert.

„Myslím, že jízdě není co vytknout. Jinak byste tam byl v roli lovné zvěře, kdybyste byl narván u obrubníku, a pokud by vám někdo neudělal místo, neměl byste kam uhnout,“ zhodnotil jízdu Budský.

Úsek má navíc na šířku necelé čtyři metry. Tím spíš si byl reportér jistý, že právě zde se ho nikdo nebude pokoušet předjet. Jenže se spletl. „Agresivita řidičů narůstá v momentu, kdy něco stojí v cestě, zapříčiní překážku. Když překážku vidí, vzniká tenze, když to nezvládne a zareaguje neadekvátně,“ uvedl dopravní psycholog Martin Kořán.

Cyklisté zákon podporují

Oslovení zástupci cyklistů kritiku experimentu většinou odsoudili a zákon podpořili. „Přišlo mi, že jsme se tady zbláznili. Na jednu stranu řidiči argumentují, co nelze předjet. Zároveň vás tady klidně autobus předjede způsobem, že vás srazí. Ukazuje to, že takový zákon je tu potřeba jako sůl,“ míní předseda mountainbikové asociace Václav Vlk Volráb.

Podle odborníka na lidskou psychiku vše ale kvůli obzvlášť úzkým uličkám v Praze může být problematické. „Objíždět s odstupem 1,5 metru od cyklisty je nezvládnutelné, protože tím pádem by se zastavil protijedoucí provoz, nebo se budou tvořit nejrůznější kolony, které budou velmi dlouhé. A to může zvyšovat agresivitu řidičů,“ řekl Kořán.

Tagy:

Hlavní zprávy

Baldwin cvičil tasení zbraně v kostele, pak zazněla rána. Asistent měl problém už dříve
Zahraničí

Baldwin cvičil tasení zbraně v kostele, pak zazněla rána. Asistent měl problém už dříve

Asistent režie Dave Halls, který minulý týden podal herci Alecu Baldwinovi nabitou zbraň, byl již dříve propuštěn z jiné produkční společnosti kvůli podobnému incidentu. V roce 2019 měl zranit „nečekaným výstřelem“ člena zvukařského štábu, uvedla americká stanice CNN s odkazem na prohlášení firmy Rocket Soul Studios. Baldwin omylem zastřelil kameramanku, když trénoval tasení zbraně v kostele.

Vondra: Snížení DPH na energie je zářez do rozpočtu. Babiš chystá past pro další vládu
360°

Vondra: Snížení DPH na energie je zářez do rozpočtu. Babiš chystá past pro další vládu

Kvůli zdražujícím energiím a krachu společnosti Bohemia Energy čeká několik stovek tisíc Čechů krušné období. Ceny plynu a elektřiny rostou i trojnásobně. Vláda navrhla odpustit v tomto sektoru na celý příští rok DPH. Europoslanec Alexandr Vondra (ODS) v pořadu 360° kabinet Andreje Babiše za tento krok ostře zkritizoval a varoval před dalším „zářezem“ do rozpočtu.

USA se otevřou cestovatelům z Evropy. I očkovaní ale budou muset mít test
Cestování

USA se otevřou cestovatelům z Evropy. I očkovaní ale budou muset mít test

Americký prezident Joe Biden podepsal v pondělí příkaz, kterým od 8. listopadu zrušil omezení cest do USA z většiny evropských zemí včetně České republiky. Zároveň však stanovil nutnost prokázat před odletem naočkování proti covidu pro téměř všechny zahraniční cestující, kteří do země směřují. Tento požadavek se nicméně nebude týkat osob mladších 18 let.

Nutit lidi k „dobrovolnému očkování“ je absurdní. Vláda cílí na špatné skupiny, říká Dostál

Podle experta na zdravotní právo Ondřeje Dostála (Piráti) je pro nastavení opatření proti šíření koronaviru klíčové, zda neočkovaný člověk ohrožuje společnost více než očkovaný. Řekl to v pořadu 360° na CNN Prima NEWS. Reagoval tak na dotaz, zda není na čase uznávat hladinu protilátek. Zároveň podotkl, že nutit občany k dobrovolnému očkování je absurdní a opatření prý cílí na špatné skupiny obyvatel.

Herci nechápou Baldwinovu tragédii. Ten se mezitím setkal s rodinou kameramanky

Zákaz pravých zbraní při filmovém natáčení. Takové hlasy se ozývají po tragické smrti hollywoodské kameramanky Halyny Hutchinsové. Herec a producent Alec Baldwin trénoval právě tasení zbraně směrem ke kameře, když vyšel výstřel. Režisér snímku, který byl také zraněn, vypověděl, že před zkouškou byli všichni ujištěni, že zbraň není nabitá. Kamera v okamžiku výstřelu nenatáčela.

Univerzita nemůže být apolitická, ale neměla by být jednostranná, říká nová rektorka UK

Karlovu Univerzitu poprvé v historii povede žena. Milena Králíčková se od příštího roku stane rektorkou a hodlá nejstarší českou vysokou školu modernizovat. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS přiznala, že univerzita nemůže být apolitická. Podle ní ale nesmí být jen na jedné straně. „Ze své podstaty je univerzita nositelka hodnot a musí promlouvat do veřejného prostoru,“ zmínila.

reklama

Domácí zpravodajství

Nejzajímavější reality show z celého světa. Televize Prima spouští nový program

Skupina Prima rozšiřuje programovou nabídku a v pondělí 25. října odpoledne spustí jedenáctý televizní kanál! Prima SHOW se ve svém programovém schématu zaměří na reality show. Přinese druhou sérii české show LIKE HOUSE s Agátou Hanychovou v čele nové party influencerů a představí premiérový denní formát Královny butiků, který je mixem napětí, soutěžení, nákupů, stylingu a módních tipů předního českého stylisty Filipa Vaňka. Nebudou chybět ani ty nejlepší zahraniční show – Krásky a šprti, Ostrov pokušení, Výměna manželek USA nebo Slunce, sex a rodiče v patách.

Odcházející vláda se dál hašteří. Schillerová ztrhala návrh Maláčové na minimální mzdy

Odcházející vláda bude o zvýšení minimální mzdy jednat za týden, oznámila ministryně financí Alena Schillerová (ANO). Růst na 18 tisíc korun, který navrhuje ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) označila za naprosto nereálný. Připomněla, že na minimální mzdu je v Česku navázána mzda zaručená a její navýšení by mohlo být pro některé menší a střední zaměstnavatele neúnosné.

reklama