Ukrajinci sledují vagnerovce s nadějí. Proč Prigožinovi muži postupují tak rychle?

Zrno popsal, jak vzpouru v Rusku vnímají Ukrajinci

Ukrajinci sledují pokus o převrat v Rusku se zájmem, mírnou škodolibostí i s nadějemi, že díky vagnerovcům válka skončí. Spory v ruském vedení by ukrajinská armáda mohla využít. Tak popsal vedoucí zahraniční redakce CNN Prima NEWS Matyáš Zrno atmosféru v zemi zmítané válkou. Současně vysvětlil, proč Vagnerova skupina postupuje tak rychle.

„Ukrajinci dění v Rusku sledují se zájmem i určitou mírnou škodolibosti. Také s nadějemi, že by to mohlo přispět k ukončení konfliktu nebo k ukrajinským vítězstvím. Je jim jasné, že jakékoli spory uvnitř Ruska by mohly mít vliv na situaci na bojišti,“ popsal Zrno, který se nachází jen pár kilometrů od frontové linie.

ČTĚTE TAKÉ: Vzpoura Prigožina je pro Rusko velký problém. Bude muset přeskupit armádu, říká Šedivý

Překvapily ho i mírné sympatie k Prigožinovi. „Ukrajinci samozřejmě vědí, že je to psychopat, kriminálník a člověk, který se neštítí žádného násilí. Ovšem jako hlavního viníka vidí Vladimira Putina,“ řekl ve vysílání CNN Prima NEWS.

Prigožin jako férový nepřítel

Prigožin na rozdíl od Putina na frontě byl, dokázal ocenit i bojové hodnoty ukrajinské armády a opakovaně říkal, že Ukrajinci bojují dobře. „Gratuloval Zelenskému k jeho mužům, ocenil jejich bojové kvality… Když to zjednoduším, je to férový nepřítel, ale především nepřítel toho největšího nepřítele,“ řekl Zrno.

Vysvětlil, proč se vagnerovcům daří postupovat rychle. Žoldnéřské jednotky Vagnerovy skupiny už měly dorazit do Lipecka. „Je to překvapivý postup. Velký počet mužů s sebou musí nést zásoby. Viděli jsme těžkou bojovou techniku, což znamená, že potřebují spoustu paliva. Dá se říct, že vagnerovci v Rusku postupují výrazně rychleji než profesionální ruská armáda ještě na začátku války na Ukrajině,“ dodal Zrno.

Důvodů je několik. Jádro této soukromé armády není plné kriminálníků, ale zkušených bojovníků. „Jsou to vesměs veteráni speciálních sil, navíc mají poměrně silnou vnitřní loajalitu k Prigožinovi. Při všech zvláštnostech jeho povahy se snaží o své muže starat. Jsou lépe vybaveni, lépe vycvičeni, on sám je v poli s nimi, to se nedá říct o ruských důstojnících,“ vysvětlil Zrno.

Co vše víme o šéfovi soukromé Vagnerovy vojenské skupiny?

V Rusku je situace velmi napjatá. „Je to cítit především v centru Moskvy, kde je vidět zvýšený počet policistů. Nelze je přehlédnout, mají zbraně. Pokud bychom ale nevěděli o tom, že bojovníci povstali proti ruskému vedení, tak bychom řekli, že je normální sobota,“ přiblížil Just.

Tagy:
Vladimir Putin armáda Ukrajina CNN Prima NEWS pokus o převrat Rusko Matyáš Zrno Volodymyr Oleksandrovyč Zelenskyj Ozbrojené síly Ruské federace ruská invaze na Ukrajinu