Další spor v koalici? Stanjura chce snadnější vyhazovy, Jurečka navrhuje delší zkušební dobu

Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) a ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL)

Výpověď bez udání důvodu

Ve vládní koalici se znovu rozhořívá spor mezi ministry. Na jedné straně stojí šéf státní kasy Zbyněk Stanjura (ODS), který by chtěl, podobně jako odborníci, flexibilnější trh práce a například snadnější výpověď bez udání důvodu. Druhá strana barikády patří ministru práce a sociálních věcí Marianu Jurečkovi, který jednodušší vyhazovy odmítá a naopak chce prodloužit zkušební lhůtu pracovníků.

Vládní pětikoalice se ne vždy shodne na všech návrzích. Jedním z nich je novela zákoníku práce, kterou připravuje ministerstvo práce a sociálních věcí. Podle Jurečky pomůže novela například při elektronické komunikaci mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem. Přinést má také prodlouženou zkušební dobu, která by mohla být nově čtyři až osm měsíců. Ministr zároveň nepočítá s tím, že by změna obsahovala snadnější propuštění bez udání důvodu.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Žádní migranti tady nejsou, překvapila Nerudová v superdebatě. Schytala ostrou kritiku

To ale naopak prosazuje ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS). Před středečním jednáním vlády uvedl, že hodlá snadnější odchody pracovníků zanést pozměňovacím návrhem právě do Jurečkovy novely. Jeho záměrem totiž je, aby pracovní trh byl více flexibilní. A to kvůli nízké nezaměstnanosti, která v České republice přetrvává už několik let.

Nevýhodou totiž je, že firmy o pracovníky bojují a kvalifikovaní zaměstnanci na trhu chybí. „Podporuji možnost výpovědi bez udání důvodu. Podle mě se to vyplatí oběma stranám. Když firma nabídne vysoké odstupné, tak bývá často zájem o opuštění míst vyšší, než kolik míst je reálně třeba uvolnit,“ řekl Stanjura.

Ministr financí se s tím shoduje například s odborníky z Národní ekonomické rady vlády. Ti totiž navrhují, aby se oslabila ochrana zaměstnance a posílilo právo zaměstnavatele. „Problémoví zaměstnanci nebo zaměstnanci bez výkonu, pokud hrubě neporuší pracovní kázeň, jsou v České republice nepropustitelní. Obtížné propouštění, například i v reakcích na externí šoky, váže zaměstnance v méně produktivních firmách, a tím také brzdí rozvoj více produktivních firem, které mají zájem nabírat nové zaměstnance,“ uvádí materiál NERV.

Liberty jako odstrašující příklad

I podle poradce premiéra a ekonoma BHS Štěpána Křečka je český pracovní trh velmi zkostnatělý a pracovní právo je nejsložitější v Evropské unii. „To brání přechodu pracovníků do jiných firem a na různé pozice. Současný stav vede k tomu, že lidé setrvávají v pracovních pozicích, kde nemají nejvyšší finanční ohodnocení. Vede to k horším ekonomickým výsledkům,“ řekl pro CNN Prima NEWS Křeček.

Větší flexibilita zákoníku práce by pro společnosti znamenala jednodušší nábory. „Lidé by se nemuseli tolik bát přecházet do jiných pozic. To by trhu práce velmi pomohlo. Zvlášť ve chvíli, kdy žijeme v přelomové době a celou řadu firem trápí nedostatek pracovních sil,“ řekl dále Křeček.

MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Lekce psaná krví, od genocidy ve Rwandě uběhlo 30 let. Svět se částečně poučil, řekl Pavel

Ten také zmínil jeden konkrétní příklad, který by se v budoucnu nemusel opakovat. „Máme zde společnosti, které před sebou nemají velkou budoucnost. Přesto je tam zaměstnanců hodně, jsou tam zvyklí a neustále čekají do poslední chvíle. Jako třeba v Liberty Ostrava,“ dodal Křeček.

Zmíněná společnost je dočasně uzavřena kvůli sporu s Tameh Czech. Liberty Ostrava vyrábí ocel pro stavebnictví, strojírenství a petrochemický průmysl. Už delší dobu má problémy s poklesem poptávky a bojuje s neschopností platit zakázky. Proto je od začátku roku okolo šesti tisíc pracovníků společnosti doma a čekají, jak se spor vyvine.

Tagy: