Zpoplatněné preventivní testy i zákaz vstupu do restaurací. Takové „problémy“ musí nyní řešit neočkovaní. A i když všechny pojí nechuť k vakcinaci proti covidu, jejich přístupy se různí. Někteří si testy bez problému zaplatí, jiní přemýšlejí o vakcinaci a další třeba o tom, že raději omezí návštěvy hospody i fitness centra. Najdou se ale ti, kteří se rozhodli systém obcházet. Těm hrozí tučné pokuty.
Bez bezinfekčnosti do hospody nelez. A nejen tam. Bez ní jsou zvlášť lidé z velkých měst najednou dost omezeni. Neočkovaní tak mají už jen dvě možnosti. Buď mohou předložit potvrzení o prodělání nemoci, nebo test. Preventivní testování je pro ně ale zpoplatněno.
„Platit pravidelně za testy zlodějíčkům určitě nebudu. Maximálně když budu chtít jít na nějakou akci, když ale půjdu na pivko, tak určitě ne. Zatím to po mně nikdy nikdo nechtěl a kdyby jo, tak se otočím a půjdu jinam. Například do hospody Šeberák, tam je to už profláknuté,“ popsala svůj přístup pro CNN Prima NEWS 25letá grafička. Očkování se prý bojí, a navíc jí vadí nátlak vlády a odborníků.
Z podobných důvodů se neočkoval i firemní poradce Michal Šmerda. Rozhodl se však respektovat nařízení a raději si nejrůznější akce odpustí. „Určitě omezím návštěvy restaurací, barů, kaváren i klubů či divadla. Beru to trochu jako návrat do minulého roku (lockdownu),“ sdělil s tím, že v nejhorším případě postoupí antigenní test. „Rozhodně ale ne v takové míře, aby se z toho stal jeden z velkých výdajů,“ doplnil.
O něco radikálněji k situaci přistupuje studentka Daniela. „Řešit to nebudu nijak. Nechci se nikde prokazovat, připadá mi to absurdní. Do restaurací obecně příliš nechodím a ostatní zkrátka oželím,“ vysvětlila. Odpustí si tak i například oblíbené fitness centrum. Prý jí bude stačit cvičit doma. „Když se chce, tak všechno jde,“ doplnila.
Falšování není nic těžkého, přiznávají někteří
A právě toto heslo někteří vzali za své a test s negativním výsledkem jednoduše padělají. „Očkování moc nevěřím, nechci do sebe dávat něco, co není pořádně prozkoumané. Párkrát jsem očkování falšovala, není to nic těžkého,“ sdělila další odpůrkyně očkování.
Zfalšovat zvlášť antigenní test podle ní není nic těžkého. A k jednoduššímu padělání prý vystačí i slovenský test, který nemají v Česku tak „osahaný“ a tudíž netuší, jaké všechny náležitosti musí mít. Za předložení falešného testu ale lidem hrozí pokuta několik tisíc, v nejhorších případech i tři miliony korun. Stejné sankce platí i pro ty, kteří potvrzení o bezinfekčnosti nemají vůbec.
Zpřísnění vlády ale část neočkovaných k vakcíně přece jen přesvědčilo. „Nechal jsem se očkovat ve čtvrtek. Nechce se mi platit testy a čekám, že za nějakou dobu vymyslí, že si je bude muset člověk platit i do práce. Budou přitvrzovat tak dlouho, dokud se všichni nenechají naočkovat,“ přiblížil své rozhodnutí CNN Prima NEWS šestadvacetiletý Jan K.
Mezi neočkované ale patří i skupina, které vakcína nebyla doporučená ze zdravotních důvodů. „Jsem v šestém měsíci těhotenství a můj lékař mi vakcínu nedoporučil. Možná by to nemělo žádný vliv, ale nechtěla jsem nic riskovat. Až budu po, tak určitě na očkování půjdu,“ svěřila se Světlana Thierlová.
Do té doby je smířená s tím, že si testy bude platit ze svého. „Testovat se musím kvůli zaměstnavateli a dělám to i kvůli sobě, takže na testy budu chodit dál. Počítám i s tím, že mě to bude stát i 2 500 korun měsíčně,“ dodala.
I přes zkrácení platnosti se může nechat otestovat antigenním testem jen jednou týdně a dvakrát za měsíc metodou PCR. Neplatit za test nad rámec by mohla jen v případě, že jí žádanku vypíše obvodní lékař.
Prioritou jsou neočkovaní senioři
Vláda si však pochvaluje, že takzvaná negativní motivace v podobě zpoplatněných testů a zkrácení jejich platnosti funguje a zájem o očkování roste. Vládní odborníci poukazují na to, že vakcína člověka sice před nákazou neochrání úplně, ale její benefit je především v tom, že zamezí horším průběhům či úmrtí.
„Znovu si promítněme data. Máme šest milionů lidí se dvěma dávkami. Z nich v nemocnici leží 450. To je potřeba zmínit,“ uvedl pro CNN Prima NEWS epidemiolog Jiří Beran. Vše nyní podle něj záleží na vládě. Jak té končící, tak té nové. I ta má ale jasnou vizi. Proočkovat co největší část populace.
„První krok, který bych zadal ministrovi zdravotnictví, by byl soustředit se na rizikové skupiny, které nejsou očkované, na seniory,“ sdělil v pořadu Partie předseda a možný budoucí premiér ODS Petr Fiala. Ministr by měl zajistit přímý kontakt lékařů zejména s neočkovanými seniory. Těch je v Česku odhadem až 400 tisíc.