Komunista Dolejš: Proč by měli za chyby vlády platit chudí lidé? Ať platí bohatí

Jiří Dolejš

Speciál 360°: Hlas lidu 8.9.2021

Kdo by měl zaplatit až půlmiliardový dluh, který nasekala vláda hnutí ANO a ČSSD? Právě to byla jedna z hlavních otázek v předvolební debatě Speciálu 360°: Hlas lidu. Podle komunisty Jiřího Dolejše mají platit bohatí, a ne chudí lidé.

„Daně musí být spravedlivější. Proč by to, co zbastlila vláda, měli platit chudí? Ať to platí bohatí,“ prohlásil v pořadu Na CNN Prima NEWS Dolejš. Nijak tím nepřekvapil. Komunisté progresivní zdanění – tedy vyšší zdanění bohatších – společně s ČSSD dlouhodobě prosazují.

Zároveň je podle Dolejše třeba nastavit systém systematicky tak, aby se státní rozpočet uzdravil. „Systém je poškozený daňovým experimentem, který provedla vládní ANO spolu s SPD a dalšími stranami, když zrušily superhrubou mzdu. To je 100 miliard pryč z rozpočtu,“ zdůraznil. Pro zrušení superhrubé mzdy hlasovala třeba i ODS.

Nebyli jsme užitečnými idioty

Dolejš se vymezil i vůči kritice, že komunisté vládu stále podporují, přestože ANO zmíněný krok prosadila. „Odpovědnost v pandemii byla namístě. Nemluvil bych o tom, že jsme byli užitečnými idioty. Vláda nás vypekla a nedodržela sliby. Dva měsíce nato jsme toleranční patent rozvázali. ANO se přechýlila doprava,“ bránil se Dolejš.

Komunisté byli pro ANO a ČSSD klíčoví především ve chvílích, kdy se hlasovalo o prodloužení nouzového stavu. Za drobné ústupky to komunisté nakonec vždy podpořili. Podle kritiků jsou tak i oni zodpovědní za to, že vláda mohla v době nouzového stavu realizovat netransparentní zakázky a nákupy materiálu.

Tagy: