Nejasnosti v pravidlech karantén kvůli omikronu. Co od pondělí platí? Odpovídá Válek

Pravidla kolem izolace a karantény se v Česku mění tak často, že se lidé začínají ztrácet v tom, co vlastně platí. Mají očkovaní z karantény výjimku? Na jak dlouho musíte v současnosti po pozitivním testu zůstat v izolaci? A kdy potřebujete k ukončení karantény negativní test? Na to, jak se ve zmatku kolem karantén vyznat, jsme se ptali přímo ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) a přinášíme odpovědi na vaše nejčastější otázky.

Máte pozitivní test na COVID-19. Tak přesně tato informace v posledním týdnu chodí čím dál více Čechům, protože omikron začal v zemi pořádně řádit. Vláda očekává, že do konce února prolétne nová varianta celou populací.

První, co každého, komu taková zpráva dorazí, napadne, je, jak dlouho trvá izolace a kdo z jeho blízkých musí do karantény. Nová vláda ale na tyto otázky často na tiskových konferencích jasné, stručné a jednoduché odpovědi nedává a zmatky jsou i v informacích na různých vládních portálech.

Od úterý totiž vláda pravidla kolem karantén a izolací měnila. Hlavním důvodem bylo podle politiků to, aby se masivně a hlavně rychle nerozšířila varianta omikron a zároveň nedošlo k ochromení pracovního provozu. Navíc od pondělí přibudou nové podmínky v souvislosti s rozjezdem testování ve firmách. Na to, co tedy vlastně platí, jsme se ptali přímo ministra zdravotnictví.

Jaká jsou pravidla pro izolaci a karanténu?

1. Izolace

 • Do té nastoupí každý, komu byl potvrzen pozitivní PCR test.
 • Dále každý, kdo má pozitivní antigenní test provedený zdravotníkem. V takovém případě musíte i na potvrzovací PCR test. Doba izolace se ale počítá od provedení antigenního testu.
 • V izolaci zůstane člověk nejméně 5 dnů od pozitivního testu. Izolaci vám poté ukončí lékař v případě, že jste poslední dva dny neměli žádné příznaky. Na žádný test už nemusíte.

2. Karanténa

 • Do karantény jde ten, kdo se setkal s člověkem pozitivně testovaným metodou PCR a koho zároveň vytrasovala hygiena. Kontaktem se myslí společný delší čas na jednom místě bez respirátoru a bez rozestupu 1,5 metru.
 • Hygiena vás ale vytrasovat nemusí. Pokud je to jen trochu možné, doporučuje ministr zdravotnictví v případě pochybností zavolat lékaři a nechat se poslat na PCR test s žádankou, abyste měli nárok na případnou nemocenskou.
 • Do karantény jde i ten, kdo má pozitivní antigenní test prováděný v práci, tzn. samotest.
 • Pokud můžete pracovat z home office, dojděte si na test sami a zůstaňte v preventivní karanténě.
 • Karanténa trvá pět dnů. Následně by měl dotyčný dalších pět dnů nosit respirátor FFP2.
 • Pokud během následujících 14 dnů od skončení karantény nemáte příznaky, na test nemusíte a po uplynutí doby jste považování za zdravé.

Udělal jsem si antigenní (samotest) doma a je pozitivní. Co mám dělat?

 • Kontaktujte svého lékaře, který by vás měl poslat na PCR test.
 • Případně vyplňte on-line formulář a zajděte si na PCR test sami.
 • V případě, že test bude pozitivní, nastupujete do pětidenní izolace, která je placená jako nemocenská.
 • Do doby výsledku v karanténě ani izolaci nejste.

Udělal jsem si antigenní test v práci a je pozitivní. Musím na PCR test?

 • Ne, v takovém případě zůstanete pouze pět dnů v domácí karanténě, a pokud nemáte příznaky, můžete se vrátit do práce.
 • Pokud máte příznaky, jděte na PCR test. Pokud je pozitivní, nastupujete do izolace.

Udělal jsem si antigenní test v práci a je pozitivní. Musím do karantény, i když jsem očkovaný?

 • Ano. Od pondělí všichni zaměstnanci, kteří mají pozitivní antigenní test, nastupují do povinné pětidenní karantény bez ohledu na to, jestli jsou očkovaní.
 • V případě, že nemáte po pěti dnech žádné příznaky, vracíte se do práce, kde hned absolvujete další antigenní test.

Setkal jsem s někým, kdo má pozitivní antigenní test. Musím do karantény?

 • Ne. Jste považován za zdravého člověka.

Setkal jsem se s někým, kdo má pozitivní PCR test. Musím do karantény?

 • Zde záleží na tom, jestli vás vytrasuje hygiena. Pokud se tak stane, je vám nařízena povinná pětidenní karanténa. Pokud nemáte žádné příznaky, můžete ji po uplynutí doby opustit.
 • Je ale také možné, že se tak nestane. V případě pochybností nebo příznaků zavolejte lékaři a nechte se poslat na PCR test s žádankou, abyste měli nárok na případnou nemocenskou.
 • Karanténu by měl ukončit lékař nebo hygiena – opět je to důležité především s ohledem na nemocenskou.

Kolik PCR testů mám zdarma?

 • Nově má každý očkovaný nárok až na pět PCR testů měsíčně zdarma. Nezapomeňte si před každým testem vyplnit on-line žádanku, nemuseli by vás bez ní vzít.
 • Stejný počet PCR testů je hrazen ze zdravotního pojištění i lidem s kontraindikací nebo zahájeným očkováním.

Mé dítě má pozitivní antigenní test ve škole. Co dál?

 • Na rozdíl od zaměstnanců, děti se musí povinně nechat přetestovat PCR testem. Škola může nově vystavit rodičům potvrzení, které mohou pro PCR test dítěte použít místo eŽádanky.
 • Do doby výsledku testu je dítě v domácí karanténě.

Jsem očkovaný a setkal jsem se s pozitivně PCR testovaným člověkem. Musím do karantény?

 • Počkejte, zda vás vytrasuje hygiena – pokud vás dotyčný nahlásil a hygiena vás nevytrasuje a nemáte žádné příznaky, jste považován za zdravého člověka.
 • Pokud příznaky máte, zavolejte lékaři nebo si sami dojděte na PCR test.
 • Pokud vás hygiena vytrasuje, pošle vás na PCR test. Nejdříve však pět dnů od setkání s rizikovým kontaktem. Po tuto dobu v karanténě být nemusíte.

Jsem očkovaný. Týká se mě také karanténa?

 • Ano, karanténa se týká všech bez rozdílu.

Prodělal jsem covid v posledních 180 dnech. Týká se mě také karanténa?

 • Ano, karanténa se týká všech bez rozdílu.

Tagy:

Hlavní zprávy

Ani neumějí ukrajinsky. Cesty romských uprchlíků organizují klany, tvrdí Netolický
Partie

Ani neumějí ukrajinsky. Cesty romských uprchlíků organizují klany, tvrdí Netolický

Skupiny a klany na západě Ukrajiny motivují matky, aby s dětmi přijely do Česka, vyřídily si pomoc a zase odjely. V Partii na CNN Prima NEWS to prohlásil hejtman Pardubického kraje Martin Netolický (ČSSD) s odkazem na informace od předsedy oblastní rady Zakarpatí Volodymyra Čubirka. S pražským primátorem Zdeňkem Hřibem (Piráti) se neshodl na dalším postupu ohledně přerozdělování uprchlíků do méně vytížených regionů.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
15:13

Ukrajinský parlament o tři měsíce prodloužil válečný stav a mobilizaci

14:59

Ukrajina omezila oběh léků vyrobených v Rusku nebo Bělorusku

14:41

Polský prezident Andrzej Duda jedná s Volodymyrem Zelenským

14:33

Zelenskyj oznámil dohodu s Polskem o společné hraniční a celní kontrole

Hlas se mu třásl a brečel. Bukartse dojali fanoušci: V Lotyšsku není jednoduchá situace

Lotyšští fanoušci patří k jedněm z nejlepších na světě. K jejich smůle nemohli své hlasivky a svoji kreativitu dát plnohodnotně na odiv na loňském domácím světovém hokejovém šampionátu v Rize kvůli pandemickým opatřením. Nicméně ani letošní mistrovství světa nemají daleko. Ve Finsku jsou na tribunách slyšet a útočníka baltské reprezentace Rihardse Bukartse dokonce dohnali k slzám.

Na zaplacení plynu bude mít každý, slíbil Stanjura. Sociální tarif vznikne do konce června

Ještě do letních prázdnin by měl do Poslanecké sněmovny putovat návrh zákona, podle kterého vznikne takzvaný sociální energetický tarif pro domácnosti. V Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS to řekl ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS). Alena Schillerová (ANO) uvedla, že hnutí ANO je připraveno pro takový zákon zvednout ruku. „Podpoříme, aby to rodiny měly co nejrychleji,“ řekla.

BIO je v kurzu! Třídění bioodpadu šetří životní prostředí i peněženku

Snížit množství komunálního odpadu v popelnicích? Jde to. Kromě barevných kontejnerů na plast, papír, sklo či nápojové kartony jsou v ulicích Českého Těšína, Prostějova, Znojma, Českých Budějovic a dalších českých měst k vidění i hnědé popelnice na bioodpad. Tam všude služby odpadového hospodářství zajišťují firmy FCC v ČR. Obyvatelé hnědé nádoby je poctivě využívají a odkládají do nich bioodpad ze zahrad i domácností.

Rusové opět ukázali nesouhlas s Putinem. Do háje s válkou, skandovali na koncertě

Nesouhlas s válkou na Ukrajině vyjádřilo publikum ruské punkové kapely Kis-Kis. Na pátečním koncertě totiž hlasitě skandovalo „Chuj vojně“, což by se dalo volně přeložit jako „Do háje s válkou“. V tomto týdnu to přitom nebylo poprvé, co se umělci anebo posluchači vyjádřili tímto způsobem. Frontman uznávané kapely DDT Jurij Ševčuk během svého vystoupení prohlásil, že „vlast není prezidentova řiť, kterou musíte pořád líbat“.

Opičí neštovice se šíří nečekaně rychle. Přibydou nové případy, varují britští vědci

Britští vědci očekávají další případy opičích neštovic, které jsou už hlášeny z Evropy i USA, napsal britský list The Guardian. Počet případů překvapuje lékaře, kteří nevědí, proč se tento virus, dosud obvyklejší v Africe, nyní šíří na Západ. Americký prezident Joe Biden v neděli řekl, že by opičí neštovice měly znepokojovat každého.

Aktivista z Ostravy: K místním Romům se Ukrajinky chovají nadřazeně a urážejí je

Romští uprchlíci z Ukrajiny si z vlasti přinášejí různé zkušenosti. Někteří tam nechodili ani do základní školy. Zažívají xenofobní útoky včetně fyzického násilí a žhářství v osadách. Vztah k Romům – ukrajinským i českým – se projevuje i mezi ukrajinskými uprchlíky v Ostravě, říká aktivista indického původu Kumar Vishwanathan. Mluví i o hrozbě, že v Česku vzniknou tábory podobné těm v Sýrii, Keni či Ugandě.

Nejistota kolem vstupenek na MS ve fotbale. Jak je sehnat a jaká platí v Kataru opatření?

Již 22. ročník mistrovství světa ve fotbale se ponese v poněkud netradičním duchu. Ať už se jedná o samotné místo – arabskou zemi Katar, či termín, ve kterém se 32 týmů z celého světa pokusí získat titul šampiona. Do jedné z nejbohatších zemí světa zamíří statisíce fanoušků na přelomu listopadu a prosince. Jak získat vytouženou vstupenku? A čekají diváky koronavirová omezení? Redakce CNN Prima NEWS pro vás připravila odpovědi na nejčastější otázky.

Živě
ON-LINE: Polský prezident přijel do Kyjeva. V parlamentu ho přivítaly bouřlivé ovace

Na Donbasu pokračuje ruská ofenziva. Ukrajinci okupanty zadržují i dělostřelectvem československé výroby. Podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského Rusové v ukrajinských přístavech dál blokují asi 22 milionů tun obilí. Do Kyjeva zavítal polský prezident Andrzej Duda. Během své návštěvy vystoupil v ukrajinském parlamentu. Počet zjištěných obětí zabitých ruskými silami v době okupace míst v Kyjevské oblasti se přiblížil k 1300.

Domácí zpravodajství

Konec školní turistiky? Gazdík chce zpřísnit podmínky pro zápisy na základní školy

Ministr školství Petr Gazdík (STAN) uvažuje o úpravě kritérií pro zápisy na základní školy. Podle něho by se mohla začít zohledňovat doba trvalého bydliště u spádových škol. Gazdík je přesvědčen, že by takové opatření zabránilo účelovému přehlašování dětí na adresu podle toho, do jaké školy chce rodič svého potomka dostat. Jenže podle některých odborníků by to mělo své negativní dopady.

Sledujte superdebatu s Jurečkou i Schillerovou. Jak bojovat proti drtivé inflaci?

Česko čelí největšímu zdražování od devadesátých let. Inflace by však v budoucnu mohla vystoupat ještě výš. Co by měla vláda udělat, aby krizi co nejefektivněji čelila? O tomto tématu budou diskutovat v superdebatě na CNN Prima NEWS ministři Marian Jurečka (KDU-ČSL) a Martin Kupka (ODS) i šéfové opozičních poslaneckých klubů Alena Schillerová (ANO) a Radim Fiala (SPD). Speciál za přítomnosti diváků ve studiu můžete sledovat ve čtvrtek 26. května od 21 hodin na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.