reklama

Opozice nemá sílu jít vládě po krku. Za Babiše byly kauzy horší, myslí si politologové

Jednání, které předcházelo hlasování o důvěře vlády, trvalo dlouhých 23 hodin. Politolog Pavel Šaradín protahování a zdlouhavou kritiku vlády označil za zbytečnou. Podle něj současná opozice novou vládu před koncem jejího období nezničí. „Když vezmu všechny proměnné, nemá opozice dostatečnou sílu jít vládě po krku, aby ji dokázala rozleptat. Pokud by měla skončit, tak vlastními chybami,“ uvedl v pořadu Zprávy Plus.

reklama

Za premiéra Andreje Babiše (ANO) vláda dokázala vydržet až do konce svého volebního období. Šaradín na dotaz, zda to zvládne i vláda s Petrem Fialou (ODS), odvětil, že by to byla skvělá prognóza. „Když bych ale měl vzít všechny proměnné, nemá opozice dostatečnou sílu jít vládě po krku, aby ji dokázala rozleptat. Pokud by měla skončit, tak vlastními chybami. Jsme na začátku, základní konflikty ji teprve čekají,“ uvedl.

Okolo nově zvolené vlády, která ve čtvrtek získala důvěru Sněmovny, však už vznikly kauzy, které by jí mohly uškodit. Jedná se zejména o osmiměsíční stáž v USA poslance Jana Farského (STAN) a nejasnosti kolem financování hnutí STAN. „Je dobré si uvědomit, že vládní strany po volbách vyvolaly určitá očekávání, která se budou snažit naplnit,“ podotkl ve vysílání CNN Prima NEWS politolog Miloš Gregor.

Jak však doplnil, poslanec, který má jet na stáž, a pochybnosti kolem financování jedné politické strany, jsou oproti kauzám minulé vlády drobnosti. „Když to srovnáme s kauzami předešlé vlády: stíhání Andreje Babiše, Čapí hnízdo, aféry ministrů, tak to jsou drobné kauzy v porovnání s tím, co jsme zde měli,“ vysvětlil s tím, že se jedná o „pěnu dní.“

Farský promeškal příležitost

Financování STAN velmi hlasitě kritizuje například šéf SPD Tomio Okamura. „Jedna věc je samotné financování STAN. Pokud budou chtít mít čistý štít, měli by zahájit hloubkový audit. Když dojdou k pochybnostem, tak peníze vrátit. Druhá věc je, co říká Okamura,“ sdělil Šaradín. Šéf SPD totiž uvedl, že STAN nemůže přiznat, o jaké peníze jde a od koho je získali.

„Využívá možnosti útočit na vládu. Ale sám je člověkem, který měl s financováním své strany problém. A to jak u Úsvitu, tak SPD. Kritiku beru, ale raději bych ji slyšel od někoho, kdo má čisté svědomí,“ podotkl Gregor a následně dodal, že mu vyjadřování ke kauze od předsedy hnutí STAN Víta Rakušana přijde nešťastné. „Je těžko uvěřitelné, že by předseda strany nevěděl, jak financování strany probíhá,“ doplnil.

Oba politologové se vysílání CNN Prima NEWS mimo jiné vyjádřili ke stáží poslance Farského. „Svou odpovědnost neustál. STAN za ním stojí, ale odletem do USA to nekončí. Samotná kauza bude dlouho zmiňovaná i po jeho návratu. Poškodí samotného poslance i hnutí,“ myslí si Šaradín.

Gregor doplnil, že Farský naprosto promeškal jedinečnou příležitost. „Mohl všem připomenout, že práce poslance nespočívá v tom, že je ve Sněmovně a zvedá ruce při hlasování. Může navrhovat a sepisovat zákony, což jde i na dálku. To mohl ukázat,“ uzavřel s tím, že hnutí STAN po volbách usnulo na vavřínech.

Tagy:

Hlavní zprávy

Občas dobrý sluha, většinou ale zlý pán. Kdo je a odkud se bere démon zvaný inflace
Finance

Občas dobrý sluha, většinou ale zlý pán. Kdo je a odkud se bere démon zvaný inflace

Inflace v Česku je nejvyšší od roku 2008. Inflace znehodnocuje úspory a snižuje kupní sílu mezd. Rozumně vysoká inflace je pro ekonomiku zdravá. Inflace je přijatelnější než deflace, ale zase se nesmí vymknout kontrole. O inflaci koluje celá řada omylů, polopravd a mýtů, a tak je třeba uvést různá tvrzení na pravou míru. Co je její příčinou, kdy vadí a kdy naopak může prospívat?

Začal jsem chodit, prozradil Zeman. Zkritizoval Pekarovou kvůli výroku o Orbánovi

Potěším vás, začal jsem chodit. S pomocí hole v levé ruce a bodyguardem, který mě drží za pravou ruku. V rozhovoru pro Frekvenci 1 to prozradil prezident Miloš Zeman s tím, že je nadále na vozíku, ale udělá alespoň několik kroků. Ve svém vyjádření si však neodpustil kritiku na účet předsedkyně Sněmovny Markéty Pekarové Adamové (TOP 09) kvůli jejímu výroku o Viktoru Orbánovi.

Ohlasy z fotobanky, provozovatel v Záhřebu. Hřib se pochlubil oceněním od pochybného webu

Zdeněk Hřib (Piráti) to schytal od kritiků i vtipálků poté, co se na sociálních sítích pochlubil oceněním v žebříčku nejlepších evropských primátorů. Cenu mu udělila stránka Mayors of Europe (Starostové Evropy), jejíž pozadí ale vzbuzuje nemalé pochybnosti. Není například zřejmé, kdo za ní stojí, podle databází by ji měl spravovat chorvatský neziskový think tank. Samotná stránka navíc není příliš zabezpečená a v sekci s ohlasy používá fotky lidí z fotobank. Hřib se po kritice už k ocenění nevyjádřil, reagoval pouze jeho poradce.

Konec testů. Bez očkování nebudou smět Francouzi ani do kina, ani do vlaku

Francouzský parlament v neděli schválil zákon, který znemožní neočkovaným lidem vstup do restaurací, kulturních a sportovních zařízení či dálkových dopravních spojů. Informovaly o tom zahraniční tiskové agentury. Ve Francii se nyní šíří vysoce nakažlivá koronavirová varianta omikron, za uplynulý den přibylo v této zemi se 67 miliony obyvatel 278 129 nových případů infekce.

reklama

Domácí zpravodajství

Ryby měly spálené bělmo a pěnu u úst. Rybáři vytáhli z Labe stovky mrtvých zvířat

Na Labi pod výtokem z papíren Mondi ve Štětí na Litoměřicku zaznamenali rybáři hromadný úhyn ryb, včetně trofejních kusů. Z řeky už jich vytáhli stovky kil. Přímo na místě Česká inspekce životního prostředí odebrala vzorky vody, ze kterých se bude zjišťovat, jaká látka a odkud ryby otrávila. Výsledky by měly být známé příští týden. Rybáři předpokládají, že další uhynulé kusy se nacházejí dál po proudu.

Protesty proti opatřením v Plzni: Odpůrci zaplnili půlku náměstí, demonstrovali i lékaři

Odpůrci opatření proti šíření covidu a povinného očkování vybraných profesí a lidí nad 60 let v neděli odpoledne zaplnili téměř polovinu plzeňského náměstí Republiky. Akce s názvem „Devět kroků ke svobodě. Probudíme Plzeň?“ začala před 14:00. Policie dosud nezaznamenala narušení veřejného pořádku. Akci pořádala iniciativa Chcípl PES, která organizuje demonstrace po celém Česku.

reklama