Topolánek: Pokud je někdo na ventilátoru a neočkoval se, může si za to trochu sám

Pokud je někdo na ventilátoru a neočkoval se, může si za to trochu sám, řekl bývalý premiér za ODS Mirek Topolánek v pořadu 360° Pavlíny Wolfové. Exministr financí za TOP 09 Miroslav Kalousek by dokonce v rámci koronavirových opatření nebyl proti zavedení povinného očkování proti nemoci COVID-19. Expremiér Jiří Paroubek (ČSSD) by při zhoršení pandemické situace sáhl po přísnějším rakouském modelu restrikcí.

Topolánek připomněl, že aktuální strmý nárůst nákaz koronavirem jde na vrub vlády Andreje Babiše (ANO), která je v demisi. Novému kabinetu situaci nezávidí, protože se kromě covidu musí věnovat i cenám energií a inflaci.

Ocenil, že se kandidát do čela resortu zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) bude snažit vrátit na stůl debatu o uznávání protilátek, testování a přesvědčování neočkovaných. Víc toho stejně zřejmě udělat nemůže.

„Vlnu, která tu je, stejně už nezastaví. Budeme tím muset projít a doufám, že umře co nejméně lidí. Na druhou stranu – ti, kteří jsou dnes na JIP a ventilátorech, jsou v mém věku a nejsou naočkovaní, tak si za to můžou tak trochu sami,“ konstatoval Topolánek v pořadu 360° Pavlíny Wolfové. Obzvlášť to platí i pro lidi, kteří mají oslabenou imunitu nebo trpí komorbiditami.

Dodal, že je již očkovaný dvěma dávkami, i tak ale dostal covid. Nyní by měl mít díky protilátkám nějakou chvíli klid, podle svých slov už ale na opatření kašle. Svému okolí třeba po nákaze promptně zavolal, aby se šli pro jistotu testovat. „Starám se o sebe a o rodinu. Chovám se zodpovědně ke svému zdraví a přijde mi, že tato opatření jsou hysterická,“ řekl ve vysílání. Naopak ocenil britský přístup, který je co do restrikcí o poznání uvolněnější a staví na osobní zodpovědnosti.

Bývalý premiér za sociální demokraty Jiří Paroubek by naopak šel cestou ještě přísnějších opatření, nebránil by se ani rakouskému modelu restrikcí, který trestá neočkované. „Myslím, že každý může na imunitě pracovat,“ doplnil.

Připomněl slova rakouských politiků, že zodpovědní nemohou být rukojmími nezodpovědných. „Když jsem byl kluk, tak se se mnou taky nikdo nebavil,“ zavzpomínal expremiér na očkování proti tetanu, po kterém mu nebylo dobře. Připomněl ale, že díky vakcínám se například vymýtila dětská obrna.

Na povinné očkování nebudou mít politici odvahu

Miroslav Kalousek vnímá nová opatření jako velmi brutální tlak na neočkované, což považuje za správný krok. V tak špatné pandemické situaci by se nebránil ani povinnému očkování, za což prý dostal na sociálních sítích vynadáno od odpůrců vakcín.

„Tlak je na místě a osobně nechci být rukojmí nenaočkovaných,“ přiblížil svůj postoj bývalý ministr financí za TOP 09.

Na druhou stranu si nemyslí, že pro takové opatření, které potřebuje oporu v zákoně, najde současná politická reprezentace dostatečnou odvahu. „Kdybych byl politik – což už nejsem – zavedl bych téma povinného očkování do diskuze. A pokud ne, souhlasil bych tady s Paroubkem, že je na místě rakouský model,“ pokračoval Kalousek.

Dodal, že očkování proti covidu věří, jiná cesta ke zlepšení situace podle něj není. Čím rychleji proběhne vakcinace, tím levnější bude provoz státu a umře méně lidí.

Tagy:

Hlavní zprávy

Sonda do zlínského podsvětí: Gazdík, Polčák a Redl? Jejich spolupráce byla veřejná šuškanda
Zlínský kraj

Sonda do zlínského podsvětí: Gazdík, Polčák a Redl? Jejich spolupráce byla veřejná šuškanda

Ministr školství Petr Gazdík (STAN) moc dobře věděl, kdo obviněný podnikatel a lobbista v kauze Dozimetr Michal Redl je, přesto s ním udržoval kontakt. Europoslanec ze stejného hnutí Stanislav Polčák měl jejich „akce“ dokonce táhnout. O jejich spolupráci se vědělo, byla to „veřejná šuškanda“. Několik politiků ze Zlínského kraje CNN Prima NEWS popsalo, jak se o „zlínském podsvětí“ v regionu mluvilo.

Infektolog varuje: Miliony Čechů odmítají vakcínu. Covid ale pořád zabíjí hlavně neočkované
Rozhovor

Infektolog varuje: Miliony Čechů odmítají vakcínu. Covid ale pořád zabíjí hlavně neočkované

Počet nakažených covidem denně mírně stoupá, nová vlna pandemie může Česko zasáhnout již na sklonku léta. „Nic účinnějšího než vakcíny proti covidu nemáme. A ani nové protivirové léky zatím rozhodně nejsou variantou očkování,“ říká v interview pro CNN Prima NEWS infektolog a primář infekčního oddělení Slezské nemocnice v Opavě Petr Kümpel. Žádoucí je, aby vakcínu přijali i neočkovaní uprchlíci a samozřejmě i 3,5 milionů Čechů, kteří vakcínu odmítají, tvrdí. Samozřejmě s výjimkou nejmenších dětí. Světová zdravotnická organizace (WHO) už ale podpořila očkování dětí od šesti měsíců.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
08:20

Rusové ostřelovali vojenské zařízení Javorivu blízko polské hranice

07:40

KyivPride, průvod na podporu LGBT+ komunity, se přesune do Varšavy

07:11

Pozastavení plynu? Jedna z mála Putinových karet proti Západu, využije ji, říká Bartuška

06:40

Ukrajinský herec Sergij Pritula chce vybrat peníze na nákup dronů Bayraktar

Brutální útok v norském gay baru. Při střelbě zemřeli dva lidé, další jsou zraněni

Nejméně dva lidé zemřeli a asi 10 dalších osob utrpělo zranění při střelbě v nočním klubu v Oslu, uvedla na Twitteru norská policie. Norská stanice NRK a další místní média podle Reuters informovaly, že útok se odehrál v baru London Pub, který je oblíbený mezi příslušníky komunity LGBT (leseb, gayů, bisexuálů a transgenderových osob). Podezřelého ze střelby policie zadržela nedaleko místa činu.

OpenText propojuje svoje služby s Google Cloud, aby firmám poskytl větší komfort

Spravovat a řídit firemní dokumenty a další informace je stále složitější. Přicházejí z mnoha zdrojů, digitalizované i papírové, e-maily, datovými schránkami, komunikačními aplikacemi, klasickou poštou… Bez interního systému na oběh, zpracování, schvalování a archivaci dokumentů se dnes už žádná organizace neobejde. Regionální viceprezidentka společnosti OpenText pro Evropu Sandra Tiskens vysvětluje, proč je dobré vsadit na globální řešení, které se dokáže přizpůsobit lokálním specifikům v České republice.

Kvůli vzácnému syndromu porodila Nikola miminko do dlaně. Viktorka vážila 820 gramů

HELLP syndrom představuje velmi vážnou komplikaci v těhotenství, která se může v ojedinělých případech objevit. Jedinou léčbou je porod. HELLP syndrom se projevil u čtyřiadvacetileté Nikoly z Hradce Králové na začátku třetího trimestru. Nejprve si myslela, že jde o běžnou virózu. Diagnóza byla ale velmi vážná a Nikola musela porodit ve 29. týdnu těhotenství. Její holčička vážila v tu chvíli pouhých 820 gramů.

Sledujte Partii s Kovářovou ze STAN a Vondráčkem z ANO: Ustojí Starostové krizi?

Hnutí Starostové a nezávislí (STAN) zažívá velkou krizi. Jaký dopad to bude mít na vládu premiéra Petra Fialy (ODS) a řešení současných ekonomických a politických problémů? V Partii Terezie Tománkové na Primě a CNN Prima NEWS o tom budou diskutovat místopředsedkyně STAN Věra Kovářová a místopředseda opozičního hnutí ANO Radek Vondráček. V druhé hodině pořadu bude následovat velká politická diskuze.

Koštoval: Babiš obraně vůbec nerozumí. Vláda by měla Ukrajině darovat další techniku

Podle bývalého náměstka ministerstva obrany pro vyzbrojování a diplomata Daniela Koštovala by česká vláda měla nakoupit zbraně za desítky miliard a darovat je Ukrajině. V pořadu 360° reagoval i na výrok Andreje Babiše (ANO), že by Česko nemělo patřit ke špičce zemí v dodávkách zbraní. „Andrej Babiš obraně a bezpečnosti vůbec nerozumí. Svým výrokem je úplně mimo,“ vzkázal.

Vévodkyně Kate, jak ji neznáte. Po představení prvního portrétu s Williamem se odvázala

Vévodkyně Kate a princ William opět ukázali, že ačkoliv patří ke šlechtě, rádi se pobaví jako „obyčejní“ lidé. Během návštěvy města Newmarket si vesele kopali do míče, jedli čokoládu a popíjeli pivo. V kopané čtyřicetileté vévodkyni nezabránily ani boty na klínku. Nežinýroval se ani její manžel. Královský pár ve čtvrtek navštívil také cambridgeské Fitzwilliamovo muzeum, kde byl veřejnosti představen jejich první společný portrét.

Domácí zpravodajství

Ministrem školství má být Vladimír Balaš, shodli se Starostové. V pondělí se setká s Fialou

Ministrem školství po Petru Gazdíkovi (STAN) se od července zřejmě stane poslanec STAN a ústavní právník Vladimír Balaš. Hnutí STAN v pátek po zasedání svého celostátního výboru oficiálně oznámilo, že navrhne Balaše do čela ministerstva školství. Se svým kandidátem už lídři Starostů seznámili Piráty, s nimiž kandidovali v loňským sněmovních volbách, a poté i premiéra Petra Fialu (ODS). V pondělí se Fiala s Balašem osobně sejde, uvedli STAN v tiskové zprávě.