Už příští týden do Česka dorazí první dodávka léku molnupiravir proti koronaviru. Jde o první léčivo ve formě tabletek, lidé jej navíc mohou užívat doma. Lék je určený zejména pro rizikové pacienty, snižuje riziko hospitalizace i úmrtí. Jak funguje a kde jej lidé mohou získat?
Molnupiravir je antivirotikum od americké firmy Merck. Příští týden do Česka dorazí prvních 5 760 dávek, další týden přijdou další tři palety. Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) bude v zásilkách celkem přes 14 tisíc dávek.
Výhodou tohoto léku je, že ho můžou pacienti užívat doma. Podává se totiž v tabletách. Podle dřívějších údajů firmy měl asi 50procentní účinnost při předcházení hospitalizaci po nákaze koronavirem. Agentura Reuters ale na konci listopadu uvedla, že podle posledních výzkumů má molnupiravir jen asi 30procentní účinnost.
- Pro koho je lék určený?
Lék je určený především pro rizikové pacienty, kteří mají mírné příznaky, ale hrozí jim těžký průběh covidu. Podobně jako monoklonální protilátky je tedy určen například pro obézní pacienty nebo pro chroniky.
Není vhodný pro děti ani pro těhotné ženy. Britské úřady doporučily, aby ho neužívaly ani kojící matky.
- Jak se užívá?
Lék je ve formě tablet a užívá se ústně. Tím se liší od jiných v současnosti používaných látek na léčbu covidu, které se aplikují převážně nitrožilně. Lidé jej navíc mohou užívat doma.
Léčba musí začít nejpozději do sedmi dnů od vypuknutí příznaků. Pacienti by měli dostat 40 tablet. Každých 12 hodin během pěti dnů by měli lidé spolknout čtyři tablety.
- K čemu slouží?
Díky molnupiraviru by pacienti s covidem měli předejít vážným průběhům nemoci, hospitalizaci či úmrtí.
- Jak funguje?
Léčba musí začít nejpozději do sedmi dnů od vypuknutí příznaků. Lék funguje tak, že napadne virus, do jehož genetického kódu pak zanáší chyby, které mu mají zabránit v množení v těle nakaženého. Mezi experty proto panují obavy z toho, že by léčivo mohlo teoreticky zapříčinit vznik nových a nebezpečných mutací koronaviru.
U molnupiraviru podle expertů zřejmě nehrozí, že by jeho účinnost ještě snížila nová varianta omikron. Léčivo se totiž nezaměřuje jako vakcíny na takzvaný hrotový protein viru (spike protein), kde má nová varianta největší počet mutací. Změny na dvou proteinech, které pilulka k poražení viru využívá, jsou malé a zřejmě nebudou mít na účinnost vliv.
- Může mít vedlejší účinky?
Podle některých testů lék může mít několik nežádoucích vedlejších účinků. Například by mohl negativně ovlivňovat schopnost reprodukce. Někteří odborníci upozorňují i na to, že vedlejší účinky léčiva jsou málo prozkoumané. Těhotné ženy jej nemohou užívat právě kvůli obavám z možných dopadů na plod.
Experti jej přesto schválili k užívání, protože podle nich může být molnupiravir v současné době jedním z klíčových hráčů v boji s pandemií.
- Jak ho získat?
Molnupiravir budou moci předepsat téměř všichni lékaři včetně praktiků. Stačí, aby jim nakažený pacient zavolal a nechal si vypsat speciální poukaz. Ten je potřeba u lékaře vyzvednout a předložit ho na jednom z více než sta výdejních míst v České republice. Lék má být distribuován do nemocnic, které mají aplikační centra pro monoklonální protilátky.
Molnupiravir je zatím schválený Evropskou lékovou agenturou (EMA) pouze pro nouzové použití, ale není registrován. Nebude proto k dostání v lékárnách na běžný předpis nebo na e-recept.
- Kolik bude stát?
Tablety budou plně hrazené pojišťovnami. Náklady na ně se ale vyšplhají přibližně až na 15 tisíc korun, zatímco očkování stojí kolem 800 korun na osobu. Ministr zdravotnictví tak stále doporučuje, aby se lidé nechali vakcinovat. A to i z důvodu, že očkování má větší účinnost proti hospitalizaci či smrti než tabletky.
Další možnosti léčby
V Česku se používají pro léčbu nakažených i další přípravky. Mezi ně patří monoklonální protilátky, které jsou podávány infuzí. Vážnému průběhu nemoci mohou monoklonální protilátky zabránit podle odborníků ze 30 až 50 procent.
Lék na covid ve formě tablet, který by mohl ulevit přetíženým nemocnicím, připravuje také farmaceutická společnost Pfizer. Firma 16. listopadu oznámila, že požádala americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) o udělení povolení k nouzovému používání své pilulky s názvem Paxlovid. Podle předběžných výsledků klinických testů snižuje tento přípravek riziko hospitalizace či úmrtí po nákaze koronavirem téměř o 90 procent. Podle expertů by lék navíc neměl mít tolik nežádoucích účinků.