Expert: Snížit DPH u energií je nejhorší řešení. To vám řekne každý ekonom s diplomem

Plán vlády na dočasné snížení DPH u energií až na nulu je podle ekonoma Miroslava Zámečníka to nejhorší, co se může z hlediska rozpočtu udělat. V pořadu Co na to vaše peněženka na CNN Prima NEWS mluvil podobně také poslanec Pirátů Martin Jiránek. Naopak poslanec za vládní hnutí ANO Patrik Nacher zdůrazňoval, že jde o nejrychlejší způsob, jak lidem ve finanční tísni pomoci.

Vláda ve středu schválila novelu zákona, která od 1. ledna příštího roku umožní snížit u elektřiny a plynu sazbu DPH na nulu, a to na celý nadcházející rok. Novela zamíří do Sněmovny. Nulová DPH na elektřinu a plyn má platit už letos v listopadu a prosinci. Vláda ale ještě musí vyjednat výjimku u Evropské komise.

„Odcházející vláda s tou novou nemluví. Problém bude trvat do jara. Za nás není snížení DPH na nulu vhodné. Lidé, kteří platí vysoké zálohy, to uvidí až v březnu. Je pro nás logičtější jít cestou mimořádné okamžité pomoci nebo příspěvkem na bydlení. Nejjednodušší možná bude dát někomu energovouchery. DPH nepomáhá cíleně,“ uvedl Jiránek, možný kandidát na ministra průmyslu a obchodu.

Poslanec Pirátů navrhl propojit vládní databáze s energetickými firmami. Je to prý efektivnější, i když možná ne tak rychlé. Výhodou by podle Jiránka bylo vyhledání lidí, na které současná energetická krize opravdu dolehla. „Když se někomu zvedne cena čtyřikrát, tak ani pokles DPH o 21 procent ho nezachrání,“ vysvětlil.

S tím ale nesouhlasil poslanec za hnutí ANO Patrik Nacher. „Problém v opatřeních, která navrhujete, je, že musíme reagovat rychle, Když uděláte plošné opatření, je to jedno hlasování ve Sněmovně. Když budeme vybírat lidi, jak nastavíte parametry?“ ptal se Jiránka.

Podle Nachera je důležité uvědomit si, že každý používá plyn v jiném množství. „Budou případy, kdy pomoc dostal někdo, kdo ji nepotřeboval, a naopak,“ varoval Nacher.

DPH nesnižujme, stojí to hodně peněž

Debatu obou politiků následně hodnotil ekonom Miroslav Zámečník. A přiklonil se spíše k návrhu Jiránka o spojení databází. „Jsme země, která chce být IT a pracovat s velkými daty, tak tady je možnost. Nejhorší, jak můžete z hlediska rozpočtu konat, je dělat sociální politiku přes DPH. To vám řekne každý ekonom, který si zaslouží diplom,“ vysvětlil.

Ekonomický expert ODS Jan Skopeček v nedělní Partii řekl, že snížení DPH by mohlo přijít později, vláda takto přijde o všechny náboje. Zámečník by ale ke snížení DPH na nulu nepřistupoval nikdy.

„Nedělejme to, stojí to hodně peněž. Udělali jsme už spoustu špatně zacílených opatření. Je nepěkné předávat štafetový kolík s opatřením, které ve skutečnosti není spravedlivé a fiskálně strašně drahé,“ podotkl ekonom a varoval, že pokles DPH se dokonce nemusí ani odrazit v konečných cenách u zákazníků.

A jak můžeme ze současné krize vybřednout? Podle Zámečníka je jednou z cest zvednout tržní sílu Evropské unie a nakupovat zemní plyn společně. „Máme proti sobě extrémně silného hráče, mluvím o Rusku a Gazpromu. Kapacita je předmětem dražeb a volnou kapacitu plynovodu přes Polsko si Rusové zarezervovali na 35 procent a z ukrajinského vůbec nic,“ nastínil expert.

Tagy:

Hlavní zprávy

Volit králíka v klobouku nebudeme. Schillerová prozradila, koho v boji o Hrad nepodpoří
360°

Volit králíka v klobouku nebudeme. Schillerová prozradila, koho v boji o Hrad nepodpoří

Hnutí ANO stále vyčkává s oznámením, koho a zda vůbec někoho vyšle do prezidentské volby. Expremiér Andrej Babiš má své definitivní rozhodnutí představit 26. října. Mezi zvažovanými kandidáty figuruje i šéfka poslaneckého klubu ANO Alena Schillerová. Ta v pořadu 360° na CNN Prima NEWS připomněla prezidenta Miloše Zemana i jeho předchůdce Václava Klause a Václava Havla. Označila je jako těžké váhové kategorie, které veřejnost znala z jejich dlouhodobého působení v politice. Hnutí ANO určitě nepodpoří králíka v klobouku, prohlásila exministryně financí.

Margita zpíval poprvé po smrti Zagorové: Strašně jsem se klepal. Bál jsem se, že to nedám
ShowTime

Margita zpíval poprvé po smrti Zagorové: Strašně jsem se klepal. Bál jsem se, že to nedám

Měsíc po smrti své milované ženy Hany Zagorové vystoupil Štefan Margita poprvé před publikem na koncertě v Mikulově s písní Ave Maria. Jak sám přiznává, byla to pro něj těžká zkouška. V okamžiku, kdy začala hrát hudba, se totiž celý rozklepal a myslel si, že píseň nedozpívá. „Pak jsem ale zavřel oči a začal zpívat. Zpíval jsem pro Haničku,“ řekl v exkluzivním rozhovoru pro redakci Showtime Margita.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
00:03

Nálezy jako v Osvětimi: Rusové Ukrajince pohřbívali zaživa a trhali jim zubní korunky

22:26

Zelenskyj oznámil, že se ukrajinské armádě podařilo osvobodit další tři obce

21:47

Zelenskyj: Základy života v Lymanu byly zníčeny.

21:17

Špatná kvalita výzbroje ruských vojáků je známá věc, po internetu koluje ukázka jejich helmy

Fiala: Středulova demonstrace? Já tam nepůjdu, nebudu podporovat jeho prezidentskou kampaň

Na sobotní demonstraci svolanou odbory nepůjdu. Nebudu podporovat prezidentskou kampaň Josefa Středuly, řekl předseda vlády Petr Fiala (ODS) v pořadu CNN Prima NEWS Co na to premiér. Odmítl tvrzení, že by s odboráři vláda nekomunikovala, naopak s nimi podle jeho slov jedná pravidelně. Stejně tak se ve vysílání ohradil proti hlasům, že se vláda vykašlala na občany České republiky, jak to rámcují organizátoři protivládních protestů.

Fiala prozradil, proč nepředstavil kandidáta na Hrad: Je to rozumné, z boje jsme neutekli

Neutekli jsme z boje, rozhodli jsme ve prospěch odpovědnosti. Další jméno z koalice Spolu by nebylo rozumné, řekl předseda vlády Petr Fiala (ODS) v pořadu Co na to premiér. Ve vysílání CNN Prima NEWS také uvedl, že prezident by měl mít ideálně prozápadní orientaci a musí respektovat ústavní normy. Podle Fialy měli občané obavy z toho, že by do boje o Pražský hrad přišel další kandidát a snížil tak šance jiným osobnostem.

Další děsivá nehoda na Slovensku: Opilý řidič sjel na chodník. Smetl maminku s dětmi

Na Slovensku došlo ve středu odpoledne k další vážné nehodě, kdy řidič vyjel ze silnice a srazil hned několik chodců. Tentokrát v Čadci 37letý muž vjel s autem na chodník, kde smetl ženu se dvěma malými dětmi. Všichni čtyři účastníci nehody skončili v nemocnici. Slovenská policie provedla šoférovi dechovou zkoušku, při které nadýchal téměř 1,8 promile. Jak vážně byly zraněné děti a žena, zatím není zřejmé.

Živě
ON-LINE: Státy EU se shodly na dalších sankcích. Zavedou i cenový strop na ruskou ropu

Ukrajina dál postupuje na jižní i východní frontě a zabírá Ruskem dříve okupovaná území. Obzvlášť se jí v poslední době daří u Chersonu. Prezident Volodymyr Zelenskyj označil ukrajinský postup za rychlý. Státy EU se ve středu shodly na dalším balíčku protiruských sankcí. Řady ruských ozbrojených sil od vyhlášení mobilizace rozšířilo už 200 tisíc lidí, tvrdí ruský ministr obrany Sergej Šojgu. Většina z nich ale zřejmě nemá potřebný výcvik a otázkou je rovněž kvalita vybavení.

Baldwin zažehnal první žalobu. Domluvil se s rodinou zastřelené kameramanky

Americký herec Alec Baldwin a producenti westernu Rust uzavřeli dohodu s rodinou kameramanky Halyny Hutchinsové, kterou Baldwin zastřelil loni v říjnu při natáčení tohoto filmu v Novém Mexiku. Informoval o tom manžel zesnulé kameramanky. Místní prokurátorka později uvedla, že dohoda mezi Baldwinem a rodinou Hutchinsové nebude mít žádný vliv na její případné rozhodnutí, zda v případu zahájí trestní stíhání.

Domácí zpravodajství